Vytápění bytových domů tepelnými čerpadly není levné, a ještě se o ně budete muset starat.
Jak jste na tom se spotřebou teplé vody?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Kolik teplé vody spotřebujete? Většina z nás je sice přesvědčena, že se vodou snaží šetřit, ale když se pak na spotřebu teplé vody podíváme podrobněji, často je naše chování opačné. Budete překvapeni, kolik vody necháváme bez užitku protéci.
Společné rozvody – pozor na zbytečné ztráty
Efektivní zacházení s teplou vodou začíná u společných rozvodů v domě. Nejprve bychom se tedy měli zaměřit na izolaci ležatých rozvodů a stoupaček. V naprosté většině jsou v nevyhovujícím stavu – běžná je nevyhovující pěnová izolace, často jsou na první pohled vidět vynechávaná místa, kde nebyla izolace použita vůbec. Přitom rozvodů teplé vody jsou stovky metrů v suterénu domu a další stovky metrů zpravidla procházejí bytovými jádry. U nedostatečně izolovaných rozvodů můžeme ztrácet až 10 °C, což může činit i více než 5 % ročních nákladů na ohřev vody. Po správně provedené izolaci se ztráty snižují na 4 °C.
Největší potenciál úspor vody v bytě? Koupelna
Budeme-li hodnotit naši každodenní hygienu z hlediska úsporného provozu, nad vanou plnou vody zvítězí sprchování. V průběhu pětiminutové sprchy ušetříme více než polovinu vody ve srovnání se stolitrovou vanou.
Kromě této úspory se skutečně vyplatí zaměřit se i na správný výběr sprchové hlavice, které umí splnit naše požadavky s pouhými 8 litry vody. Úsporné typy tak umí při pětiminutovém sprchování ušetřit dalších téměř 90 litrů vody.
Je pro vás relaxace ve vaně plné vody důležitá? Nejvyšší spotřebu čekejte u rohové vany. Standardní spotřebu mají klasické vany – objem se pohybuje od 110 do 150 litrů vody. Jediným řešením, jak zde ušetřit je nenapouštět vanu plnou až po okraj. Nedosáhnete sice závratných úspor, ale při četnějších koupáních můžete mít například každou pátou vanu napuštěnou teplou vodou z vašich předchozích úspor zdarma.
Velký pokrok na téma úspor ve spotřebě přinášejí vodovodní baterie. U klasických baterií se dvěma kohoutky, u nichž je třeba teplou a studenou vodu otevírat samostatně, se spotřeba vody běžně pohybuje v rozmezí 11 – 19 litrů za minutu. Dnes jsou standardně používány pákové baterie, přinášející až 40% úsporu. U pákových baterií můžeme počítat ještě s dalšími úsporami. Například dvoustupňový mechanismus páky koupelnová baterie Roca Touch umožňuje regulovat teplotu a proud vody na ekonomický nebo maximální. Při zvedání páky ucítíte elastickou zarážku, která vás upozorní, že přecházíte do úseku s maximálním průtokem. Díky tomuto systému dokážete ušetřit velké množství vody. Pro běžnou potřebu vám totiž postačí ekonomický průtok vody (přibližně 6 litrů za minutu).
Nejmenší ztrátovou spotřebu vody budeme mít u termostatických baterií. V porovnání s pákovými ušetří až 50 % vody. Jsou také velmi bezpečné a pohodlné na obsluhu – nastavíme požadovanou teplotu vody, a baterie pak automaticky míchá teplou a studenou. Díky předem nastavené teplotě nehrozí riziko opaření.
V kuchyni se zaměříme na mytí nádobí
S největšími úsporami ve spotřebě vody v kuchyni jsou v rámci mytí nádobí. Právě tato činnost se v domácnostech ve spotřebě vody umisťuje hned na druhém místě za koupelnou. Už při rychlém opláchnutí je spotřeba zhruba 20 litrů. Při jednom desetiminutovém mytí nádobí se spotřeba pohybuje až kolem 150 – 200 litrů. Velkou změnu přinášejí myčky nádobí. Úsporná myčka nádobí ušetří až 60 % vody a zhruba stejně energie na ohřev. Základem je využívání plné kapacity myčky.
Na toaletě to bez vody určitě nepůjde. Přesto můžete ušetřit
Výrazné úspory spotřeby vody na toaletě přináší volba objemu vody pro splachování. Běžné jsou systémy s možností 3 nebo 6 litrů, oproti původním 8 litrům. Úspora vody pro čtyřčlennou rodinu může dosahovat až 24 000 litrů ročně. U starších systémů také pozor na protékání nádrže. Tímto nenápadným způsobem nám může protéci dalších až 16 000 litrů ročně.
Kapka ke kapce, ztráty vody se ale rychle sčítají
Netěsní vám baterie? Víte, že slabě kapajícím kohoutkem může za den protéct až 24 litrů vody?Mávnout nad tím rukou není ekonomické. U baterie se také může stát, že večer zavřete kohoutek a přes noc stoupne tlak ve vodovodním řadu. Potom při nedokonalém těsnění začne voda protékat.
Jestliže vám silně protéká záchod, měsíčně můžeme takto spotřebovat kolem 60 metrů krychlových vody. Necháme-li to být, při vyúčtování budeme muset z peněženky vytáhnout i o několik tisícovek více.
Podívejme se ale ještě na úspory, které nás nestojí ani žádnou opravu. Zavíráte vodu, když si čistíte zuby, nebo když se mydlíte ve sprše? Stačí na to jenom myslet a nenechávat vodu zbytečně téci. Jen při čištění zubů tak za dvě minuty ušetříte až 20 litrů vody.
Úspory na nás čekají i v kuchyni. Ve spotřebě vody tady jednoznačně vede umývání nádobí. Při mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujeme vody až třikrát více, než při umývání v napuštěném dřezu.
U ohřívačů vody se zaměřte na správné nastavení teploty a umístění
Používáte-li bojler, nastavte teplotu ohřevu na 55 až 60 °C. Kvůli likvidaci bakterií ale nezapomínejte pravidelně nárazově zvýšit teplotu na více než 70 °C). Stabilně nechávat tuto vyšší teplotu je neekonomické.
U všech ohřívačů vody v bytě platí, že čím blíže je máme místu odběru, tím lépe udržíme vodu na požadované teplotě (budeme mít menší tepelné ztráty v rozvodech vody).
Možná se vám zdá zbytečné věnovat takovou pozornost spotřebě teplé vody. Vodu, na rozdíl třeba od vytápění, ale používáme každý den a přemýšlet o její spotřebě se opravdu vyplatí.
Chcete vědět více o rozúčtování teplé vody?