Akademie pro bytové domy aktuální webináře

AkademieBD webináře

Kvalitní informace přinášíme přímo k vám domů! Zveme vás na webináře Akademie pro bytové domy. Jedná se o seminář vysílaný v reálném čase na internetu.

Akademie pro bytové domy je série seminářů, které navazují na úspěšný vzdělávací program České společnosti pro rozvoj bydlení. Tato společnost nad celým programem také převzala záštitu. Na svých seminářích Akademie řeší pečlivě vybraná témata, která jsou v bytových domech nejvíce aktuální. O jejich správném výběru svědčí fakt, že semináře navštívilo již několik tisíc lidí a z původního projektu pro obyvatele bytových domů v Praze se stala akce, která se rozšířila i do dalších měst po celé České republice.

Pořadatelem Akademie pro bytové domy je Česká společností pro rozvoj bydlení spolu s obecně prospěšnou společností Dům plný úspor a Sdružením nájemníků ČR (SON). Celý projekt běží pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj. Významným mediálním partnerem Akademie je vydavatelství Net Press Media provozující například diskusní portál Okolobytu.cz. Odborné zázemí tvoří lektorský tým složený ze špičkových odborníků z oblastí práva, úspor energií, ekonomiky, technických oborů i komunikace v čele s Mgr. Martinem Krohem. Na projektu se dále podílí celá řada partnerů, kterým chceme touto cestou poděkovat za to, že naprostou většinu seminářů mohou účastníci navštívit zdarma.

Pro webináře jsme připravili jednoduchou platformu. Nepotřebujete proto nic instalovat a vystačíte si se základními dovednostmi obsluhy PC. K připojení budete potřebovat pouze notebook nebo PC s reproduktory nebo sluchátky a připojení na internet. Instalovat nic nemusíte, webinář poběží ve vašem internetovém prohlížeči.

Aktuálně vyhlášené webináře

Webináře 2023, které již proběhly

28. 11. 2023 – Proběhlo

Rozúčtování tepla a teplé vody dle aktuálních změn od roku 2024

Přidejte se k nám na exkluzivní webinář, kde se ponoříme do hloubky novely vyhlášky č. 269/2015 Sb. a změn zákona 67/2013 Sb., které přinášejí klíčové aktualizace v oblasti rozúčtování nákladů na vytápění a přípravu teplé vody pro domy s byty a nebytové prostory.

14. 11. 2023 – Záznam

Zásady pro bezpečnou teplou vodu aneb jak na prevenci výskytu bakterie legionelly

Zveme vás na webinář o zásadách údržby rozvodů teplé vody aneb jak na prevenci výskytu bakterie legionelly. Správná cirkulace teplé vody je významnou prevencí výskytu bakterie legionelly, proto jsme pro vás připravili odborná doporučení pro údržbu objektových rozvodů teplé vody v bytových domech i koncových výtokových zařízení.

24. 10. 2023 – Záznam

Nové technologie prodlužování lodžií

Ztratili jste část lodžie nebo balkónu kvůli zateplení vašeho bytového domu? Máte přání proměnit vaše lodžie v útulnou „terasu“ a získat tak nový, plnohodnotný prostor pro vaše bydlení? Pak je tento webinář stvořen přímo pro vás.

10. 10. 2023 – Záznam

Bezpečná Instalace Fotovoltaických Elektráren na Plochých Střechách

Střechy bytových domů se stávají stále oblíbenějším místem pro instalaci fotovoltaických elektráren. Nicméně, instalace na plochých střechách přináší svá specifická rizika, která je nutné zvážit a řádně se na ně připravit. Na našem webináři se budeme věnovat problematice plochých střech, zejména v kontextu instalace fotovoltaických elektráren. Probereme s vámi potenciální rizika, poskytneme tipy, jak se jim vyhnout, a představíme ideální skladbu ploché střechy pro instalaci FVE.

26. 9. 2023 – Záznam

Vše co potřebujete vědět o zateplení bytových domů a nových podmínkách dotace „Nová zelená úsporám“

Zvažujete zateplení a modernizaci, ale máte obavy z dopadů na domácnosti se seniory či sociálně slabšími rodinami? Cítíte, že nemáte dostatečné finanční prostředky k zahájení takového projektu? Už se chystáte zateplovat a nevíte, jak to udělat co nejlépe? Máte již zatepleno, na fasádě se objevují první defekty a vy nevíte co s nimi? Přidejte se k nám na webinář Akademie pro bytové domy,

12. 9. 2023 – Záznam

Profesionální předseda SVJ

Stále více SVJ má problém najít ve svých řadách někoho, kdo je ochotný vykonávat funkci předsedy nebo člena statutárního orgánu. Často se proto obrací na jednotlivce nebo organizace, které funkci předsedy statutárního orgánu SVJ vykonávají profesionálně. V mnoha případech ale nemají ani představu, jak takový najatý profesionál funguje, kolik stojí, jaké má pravomoci nebo jak si i s externím profesionálem zajistit nad svým SVJ dostatečnou kontrolu.

27. 6. 2023 – Záznam

Vztahy a právo mezi obyvateli v bytovém domě

Soužití v bytovém domě je poměrně komplikovaná disciplína. Ve většině bytových domů se najde někdo nebo něco, co nás „obtěžuje“, nebo nám alespoň znepříjemňuje život. Kde je ovšem hrance mezi obtěžováním a svobodou projevu? Lze právně postihnout nevhodné chování? Kam se mám, jako vlastník bytu obrátit, pokud hledám řešení sousedského sporu? Pomůže mi výbor SVJ nebo se musím rovnou obrátit na policii nebo soud?

30. 5. 2023 – Záznam

Povinnosti a rizika související s bezpečným pohybem lidí v bytovém domě

Jedním z nejsledovanějších webinářů v minulém roce byl ten, který se věnoval povinnosti SVJ zajistit bezpečný pohyb cizích osob v bytovém domě. Po roce se proto k tématu vracíme s dalšími užitečnými informacemi protože zjišťujeme, že společenství vlastníků ani netuší, jakou odpovědnost za bezpečnost v bytovém domě mají.

16. 5. 2023 – Záznam

Hydraulické vyvážení otopné soustavy aneb s nízkými náklady k vysokým úsporám

Kdyby se vás někdo zeptal, jestli byste investovali s návratností 2-3 roky a následně každé 2-3 roky vydělávali 100% investice, nerozmýšleli byste se ani minutu. Přitom pro velkou část bytových domů taková investice existuje a nevyužívají ji.

Hydraulické vyvážení otopné je neprávem opomíjený krok, který dokáže v bytových domech ušetřit až 20% tepla. Oproti jiným úsporným opatřením se dá navíc pořídit za zlomek nákladů.

Pokud jste například vyměnili okna, zateplili jste fasádu, zaizolovali střechu nebo provedli jiná opatření, která zasáhla do vytápění domu a zároveň jste neprovedli hydraulické vyvážení, šetříte pravděpodobně mnohem méně než byste mohli.

2. 5. 2023 – Proběhlo – Záznam

Jak na fotovoltaickou elektrárnu v bytovém domě

Od letošního roku se významně zjednodušila možnost sdílet elektrickou energii ze společné fotovoltaické elektrárny v bytovém domě. Už není potřeba slučovat odběrná místa a mít jednoho dodavatele energie a dokonce se ke společné fotovoltaické elektrárně nemusí připojit všichni obyvatelé.

Na našem dalším webináři vás krok za krokem provedeme procesem jak navrhnout, realizovat a připojit fotovoltaickou elektrárnu a jak z ní sdílet elektrickou energii v jednotlivých domácnostech bytového domu. Projdeme s vámi celý proces krok za krokem, vysvětlíme si výhody i úskalí společného výroby elektrické energie. Účastníci webináře získají jedinečnou kuchařku, kde je popsán celý proces jak realizovat fotovoltaickou elektrárnu na bytovém domě.

18. 4. 2023 – Proběhlo – Záznam

Webinář I Provoz výtahu v bytovém domě – 3 aspekty, které byste neměli podcenit

Co v praxi znamená nařízení vlády 193/2022 Sb. pro provozovatele výtahů v bytových domech, na jaké další legislativní náležitosti si dát pozor a které povinnosti za vás může splnit servisní firma?

Co zanést do servisní smlouvy, aby zohledňovala vaše potřeby a plánované využití výtahu? Jak ověřit rozsah a kvalitu služeb, které si v ní objednáváte?

Může digitalizace opravdu pomoct předcházet odstávkám a šetřit peníze, nebo jde jen o další doplněk, který se budete muset učit ovládat?

4. 4. 2023 – Proběhlo – Záznam

Experiment plastová okna, jak ušetřit za teplo

Jaký je rozdíl mezi starými a novými nebo kvalitně a nekvalitně zabudovanými okny? Byli jsme osobně svědky experimentu, který byl natolik zajímavý, že se o něj s vámi musíme podělit.

Tři mrazící boxy byly uzavřené do třech izolovaných skříní osazených různě zabudovanými, různě starými a různě vyrobenými okny. Kolik energie bylo třeba na dosažení stejné teploty prostoru uzavřeného těmito okny, neboli kolik energie by bylo možné ušetřit mezi jednotlivými typy oken? jaké problémy jsme při tomto experimentu odhalili? Jsou plastová okna tím správným řešením pro bytové domy a jakou mají vlastně životnost?

22. 3. 2023 – Záznam

Hlasování mimo shromáždění

Jaká jsou pravidla pro hlasování mimo shromáždění, za jakých předpokladů je možné využít různé elektornické platformy, kdy je možné hlasování mimo shromáždění napadnout a jak se staví k hlasování mimo shromáždění soudy, probereme na našem dalším webináři AkademieBD tentokrát opět s Mgr. Janem Eisenreichem, vedoucím právníkem portálu www.svjpravnik.cz

7. 3. 2023 – Záznam

Balkony a lodžie, opravit, postavit, prodloužit nebo nechat tak?

Stále častěji se setkáváme s nabídkami prodlužovaní nebo výstavby lodžií a balkonů v bytových domech. Toto řešení má na jedné straně své odpůrce a na druhé straně mnoho domů, kde již rozšířené lodžie a balkony mají. Rozhodli jsme se proto, že si na našem dalším webináři AkademieBD tuto problematiku posvítíme zblízka.

23. 2. 2023 – Záznam

Datové schránky, otázky a odpovědi

Od začátku letošního roku jsou všem právnickým osobám, tedy i společenstvím vlastníků jednotek, automaticky zřizovány datové schránky. Již od prosince dostáváme dotazy, jak je to s povinností užívání datových schránek, jestli může datovou schránkou obsluhovat váš správce, jak nejednodušeji datovou schránku obsloužit a mnoho dalších. Rozhodli jsme se proto, že vašim dotazům z oblasti datových schránek budeme věnovat letošní první webinář Akademie pro bytové domy.

Vzdělání pro statutátní orgány a obyvatele bytových domů podporují

Projekt „Fórum bydleni“ je

podpořený ze státního rozpočtu

Projekt „Fórum bydleni“ je

podpořený ze státního rozpočtu

Naše webináře se vám líbí a my z toho máme upřímnou radost!

Vážení přátele, moc Vám děkuji za informace, které předáváte prostřednictvím „Webinářů…“
Jsme malé Bytové družstvo a Vaše práce nám moc pomáhá, děkujeme.
Nicméně chci Vás poprosit o zaslání e-mailem videozáznam Werbináře Okna v bytovém domě.
Děkuji a přeji pěkný den, hodně zdraví a úspěchů ve Vaši práci.

I. W.

Webinář byl super. Tato forma semináře je naprosto úžasná. Mám 2 malé děti a je pro mě těžké zajistit hlídání, ale při této formě to není problém. Spojení bylo bez problémů. Panu magistru bylo dobře rozumět, prezentace na obrazovce byla pěkně vidět. Poskytnuté informace byly velmi přínosné. Bylo výborné, že jsme mohli pokládat dotazy a nebyl webinář pouze jednosměrný. Pokud budete pořádat další webináře, určitě se zúčastním.

J. N.

Dobrý den, podařilo se mi přihlášení a se seminářem jsem byla moc spokojená. Budu sledovat další zajímavá témata. Zítra budu informovat předsedu a místopředsedu SVJ. Všichni 3 členové SVJ jsme bohužel staří, ale s počítačem jsem z nich na tom asi nejlépe, tak mám jejich důvěru.

D. P.

Byla to má premiéra, na podruhé se zadařilo a přihlášení proběhlo bez nápovědy :-P. Čas vyhovuje. Informace srozumitelné , následné zaslání podkladů výborné, bez poznámek nelze vše zachytit. Jediná prosba ,občas nebylo dobře rozumět ,hlasitější slovo bych uvítala. Příště se připravím, sluchátka už jsem doplnila ,výsledek bude určitě perfektní.

D. Z.

Dobrý den, z mé strany naprostá spokojenost, informace byly srozumitelné. Děkuji a těším se na příští akce.

P. O.

Dobrý den, byl jsem účastníkem webináře a byl jsem s touto formou vzdělávání velmi spokojen. Výhodou je, samozřejmě, domácí prostředí a pohodlí, trochu omezena je diskuse. Spojení proběhlo bez problémů, čas i délka mně osobně vyhovovala. Po odborné stránce byla přednáška na vysoké úrovni. Znám pana Kroha ze seminářů v PRE a vždy tomu tak bylo. Možná bych, z mého pohledu, uvítal, kdyby teoretický výklad byl častěji prokládán praktickými příklady a problémy, se kterými se setkáváme v našich bytových domech.

R. V.