Kvalitní správa bytového domu může vlastníkům ušetřit značné peníze a mnoho starostí. Jak vybrat toho správného správce?
Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost, účelnost i atraktivní detaily.
Plánujete i změnu dispozic?
Zařizování interiéru je často spojeno s celkovou rekonstrukcí a kromě toho, že je třeba brát v potaz barevné sladění, se v prostoru mění i dispozice. Nejčastěji se tak setkáváme s výměnou umakartového jádra v koupelně či s propojením obývacího pokoje a kuchyně. V takových případech však už dochází k zásahům technického charakteru a není od věci je konzultovat s odborníkem, případně si na celou rekonstrukci najmout firmu, která se danou problematikou zabývá.
Barevnost má své návaznosti
Co se týče barev, v posledních letech se setkáváme s trendem za každou cenu sladit barvy v interiéru natolik, že až překvapivě konzervativně vybíráme neutrální barvy. Jejich všudypřítomnost však může působit nudně. Ideálně se doporučuje v místnosti používat tři základní barvy, přitom jedna z nich by měla převládat. S výběrem barev souvisí i nábytek, podlahy či svítidla. Barva, kterou použijete, by teda měla ve výsledku ladit nejen s ostatními barvami, ale hlavně se zařízením bytu, a na to je dobré myslet již z počátku.
Mějte také na paměti, že výsledná barva bude vypadat v návaznosti na to, jaký druh svítidel vyberete, kde je rozmístíte a jakou barvu osvětlení zvolíte. Pasé jsou klasické žárovky s měkkým nažloutlým světlem, naopak vhodné jsou úsporné žárovky simulující denní světlo. Nezapomínejte také na to, že lustry a lampy nejsou jen funkčním zařízením, ale především ikonou místnosti. Mohou jí dominovat, mohou ji vylepšit a při nesprávné ruce při výběru také zhoršit.
Co ve vašem interiéru zaujme?
Sladit a stylově propojit byste měli i jednotlivé místnosti tak, aby dohromady tvořily osobitý a harmonický celek. Nad vybavením jednotlivých místností je tedy třeba přemýšlet v souvislostech a nekupovat bezhlavě doplňky, které se k sobě dohromady nehodí. Spousta lidí například dělá tu chybu, že chtějí mít v interiéru od každého stylu něco a celek poté působí až absurdně pomíchaně. Běžně se tak stává, že zatímco kuchyň je celá z nerezu a oceli, obývací pokoj je laděný do dřeva a ložnice zase připomíná světnici venkovského stavení. Byt v takovém případě nikdy neodráží vaši osobitost a těžko se v něm budete cítit dobře.
Pozor na nedodělávky a maličkosti
Při zařizování interiéru si dejte pozor na dotahování všech detailů do zdárného konce. Jako pěst na oko působí viditelné kabely od elektroniky či elektrické rozvody, nedodělané lišty a zárubně, zaschlá malba na místech, kde být nemá, apod. Je také možné, že po několika týdnech v novém zjistíte, že konkrétní umístění nábytku vám nesedí. Nepanikařte a jednoduše jej přemístěte. Důležité je hlavně to, abyste se v daných prostorech cítili jako doma.
Další podobné články
Záznam webináře I Jak ušetřit až 50 % na energiích. Fotovoltaika a další úsporné technologie pro bytové domy
Pořízení fotovoltaiky pro bytový dům je stále výrazně složitější, než pár solárních panelů na rodinný domek, zejména pokud jde o administrativu. Nemusí vás to ale zajímat, pokud máte zkušeného partnera. Domy sobě jsou na úsporné technologie pro SVJ a bytová družstva specialista.
Aktuálně o energetických úsporách
Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …