Pro zateplení jen to nejlepší!

Pro zateplení jen to nejlepší!

15 října, 2020
Baumit

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

V dnešním světě si už jen těžko lze představit rodinný či bytový dům, při jehož stavbě či rekonstrukci by byla zcela opomíjena účinná forma zateplení. Výrobce zateplovacích systémů Baumit může být, díky svým mnohaletým zkušenostem, odborným průvodcem touto problematikou, která kromě tepelného komfortu nabízí i nemalé finanční úspory.

Dlouholetá praxe v zateplovacích systémech, podpořená navíc cennými daty a aktuálními poznatky z rakouského výzkumného centra Baumit Viva Research Park, jednoznačně prokazuje, že stabilní teplota a optimální vlhkost vzduchu uvnitř místnosti jsou rozhodujícími parametry pro požadovaný komfort bydlení.

Funkce kvalitního zateplovacího systému domu ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) se velmi často přirovnává k modernímu termo oděvu pro aktivní sportovce. Mají totiž mnoho společného. Tajemství tepelné pohody spočívá v obou případech ve správně zvolených materiálech, které jsou na sebe vrstveny v předepsaném pořadí, protože jedině tak dokážou účinně regulovat vlhkost, ale zároveň udržovat příjemnou teplotu a ve své vrchní vrstvě navíc chránit proti nepříznivým povětrnostním vlivům. To vše musí zateplovací systém umět zvládnout v zimním, ale i letním období. Proto má Baumit v současné nabídce dvanáct zateplovacích systémů, jejichž odlišná skladba vhodných materiálů odpovídá různým požadavkům na zateplení. Rozdíly jsou nejen v materiálech a parametrech zateplovacích hmot, ale též v systému jejich instalace a možnostech finální úpravy. Právě systémové řešení Baumit je kouzlem v kvalitě zateplení, protože kombinuje různě vhodné materiály v předem jasně definovaných vrstvách.

Správně zvolený zateplovací systém stabilizuje vnitřní pokojovou teplotu v létě i zimě a ohřátím vnitřních obvodových stěn navíc výrazně redukuje tzv. konvekci, tedy silnější proudění vzduchu vlivem studených zdí uvnitř místnosti. Současně tak dochází k vyrovnávání pokojové teploty vzduchu a teploty povrchu stěn, jejichž rozdíl by neměl překročit 3 °C. Zejména u novostaveb je důležité, aby tepelná izolace dokázala účinně regulovat také vlhkost vzduchu v místnosti, která má ideálně být v rozmezí 40–60 %. V tomto pásmu se totiž jedná o vyvážené mikroklima, přičemž skutečností zůstává, že nejvíce vlhkosti (až 6 l vodních par denně) vyprodukuje v místnosti např. čtyřčlenná rodina. Nízká hladina vzdušné vlhkosti může způsobit zdravotní problémy, jako je vysychání sliznic, a následně zvýší riziko infekcí. Naopak vysoká vlhkost dlouhodobě přispívá ke vzniku plísní způsobujících onemocnění dýchacích cest a astmatické potíže.

Na kvalitní systém zateplení se však pohlíží také z ryze ekonomického hlediska. Špatná izolace domu totiž propouští unikající teplo, a vyžaduje proto intenzivnější vytápění se spotřebou energie. Díky zateplovacímu systému ETICS klesají náklady na topení v zimních měsících až o 50 %. Ale stejně je tomu i v případě chlazení v době tropických veder, kdy je využívána klimatizace. Ani ekonomičností však benefity kvalitního zateplovacího systému Baumit nekončí, protože jejich použití poskytuje takřka neomezený prostor pro barevné a kreativní ztvárnění vnějšího vzhledu fasády. Ke správné volbě systému je však zapotřebí posoudit stupeň odolnosti z hlediska požární bezpečnosti a celkovou trvanlivost systému.

Ze zmíněné široké nabídky systémů zateplení se těší největší oblibě difuzně otevřený zateplovací systém Baumit open, který je nejvhodnějším a nejúčinnějším řešením pro zajištění zdravého vnitřního prostředí. Kombinuje v sobě totiž tu nejlepší kotvicí technologii, propustnost vodní páry, vysoce účinnou tepelnou izolaci a inovativní omítku s využitím nanotechnologií. Požadovaná paropropustnost systému je zajištěna pravidelnou sítí otvorů, které procházejí celou tloušťkou desky z fasádního polystyrenu a v zimním období dokážou odvádět vlhkost směrem do exteriéru. Jednotlivé vrstvy zateplovacího systému Baumit open jsou navrženy tak, aby zdivo mohlo volně dýchat a v konstrukci nedocházelo ke kondenzaci vodní páry. Součástí zateplovacího systému Baumit open je vysoce kvalitní lepicí hmota Baumit openContact, která až sedminásobně překračuje požadované hodnoty přídržnosti k běžným minerálním podkladům. Dochází tak k odstranění bodových tepelných mostů vzniklých klasickým hmoždinkováním, které se mohou ve vlhkých jarních a podzimních dnech na fasádě projevit formou prokreslování. Vysoká kvalita lepicí a stěrkové hmoty Baumit openContact umožňuje také kratší technologické přestávky mezi jednotlivými kroky při provádění zateplení.

Dlouhodobě čistou a krásnou fasádu následně zajistí prémiová fasádní omítka Baumit NanoporTop, která díky své nanoporézní struktuře úspěšně kombinuje hydrofilní vlastnosti svého povrchu s výraznou hydrofobií vnitřních vrstev. Výjimečné vlastnosti vznikají během jejího vysychání. Na fasádě Baumit NanoporTop ztrácí kapka vody své napětí, vlhkost je vtažena do horní hydrofilní vrstvy fasády a v průběhu odpařování se z ní odlučují částečky nečistot. Za dalším skutečně účinným samočisticím účinkem omítky Baumit NanoporTop stojí síla denního světla a nová složka fotokatalyzátoru. Vždy když na povrch omítky dopadá denní světlo, dochází uvnitř k aktivaci fotokatalytických látek, které ve svém okolí vytvářejí aktivní radikály bojující s každou nečistotou v podobě řas a plísní. Výsledkem jsou suché, čisté a krásné fasády. Důkazy kvality zateplovacího systému Baumit open jsou všude kolem nás. Jeho vysokou kvalitu potvrzuje také skutečnost, že od svého uvedení na trh je tímto systémem zatepleno téměř 15 000 000 m2 fasád. To odpovídá výměře více než 120 000 rodinných domků. Zateplení se tak stává klíčem k tepelnému komfortu i ekonomickým úsporám.

Více informací na: https://baumit.cz/reseni/zateplovaci-systemy/baumit-open

 

Další podobné články

Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře

Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře

Stav fasády domu je často tím prvním kritériem, podle kterého posuzujeme kvalitu celého domu. Vlastně se jedná o takovou výkladní skříň. I proto bychom právě fasádě měli věnovat pozornost v podobě pravidelné obnovy. Různá řešení nám pro tento případ nabízí společnost Baumit.