Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

04 září, 2023
Tomáš VANĚK 

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.

Vysvětlení k této postupné proměně představ o finální vizáži fasády hledejme především v nárocích na estetiku a pojetí designu, ale nelze nezmínit ani mnohem racionálnější důvod, jakým jsou bezesporu nižší nároky na celkovou údržbu opláštění domu. Hladké fasády totiž nabízejí provedením a strukturou větší odolnost vůči různému typu znečištění a nesmíme opomenout ani ekonomický faktor v podobě vyšší vydatnosti, tedy nižší ceny za realizovaný čtvereční metr. S požadavkem hladkých fasád je však spojeno také několik rizik, zejména pokud nejsou prováděny zkušenými realizačními firmami. Ale pojďme k tomuto tématu postupně.

Mluvíme-li dnes v případě renomovaného výrobce stavebních materiálů Baumit o hladkých fasádách neboli omítkách s jemnou strukturou, jasnou dominanci v tomto pojetí opláštění domu vykazují prémiové omítkové směsi se zrnitostí 1,5 mm. Tato zrnitost totiž úzce souvisí i s požadovanou minimální tloušťkou omítkové vrstvy na zateplovacím systému, která má stejnou hodnotu 1,5 mm. Jedná se v podstatě o základní strukturu, kterou lze následně doplňovat a kombinovat s dalšími materiály a technikami s cílem dosáhnout co nejhladšího povrchu fasády.

Cestou je tedy doporučené dvouvrstvé řešení. Pokud je např. požadavkem hladká fasáda o zrnitosti 1 mm, je možné využít silikonové omítky Baumit StarTop s Drypor efektem, dále omítky Baumit NanoporTop nebo Baumit PuraTop, které se nabízejí vedle standardních zrnitostí 1,5 mm, 2 mm a 3 mm také ve verzi s označením Fine se zrnitostí 1 mm. Proto je pak řešením aplikovat dvě vrstvy omítky, a to nejprve se zrnem 1,5 mm a následně 1 mm. Výsledkem je velmi jemná struktura fasády. Dalším řešením pro realizaci velmi hladkého povrchu fasády je aplikace jakékoliv omítky Baumit o zrnitosti 1,5 mm (např. Baumit SilikonTop) a po technologické přestávce následné natlačení a zatočení pastovité tenkovrstvé omítky Baumit FillTop se zrnitostí 0,5 mm. Ta vytváří vzhled štukové omítky a její předností je rovněž probarvení v téměř všech odstínech vzorníku Baumit Life (platí pro většinu omítek).

Ale ani tím nabídka Baumitu k hladkým fasádám nekončí. Na řadu totiž přichází dekorativní silikonová omítka Baumit CreativTop s nabídkou několika verzí. Pro hladké povrchy je označena Pearl se zrnem o velikosti 0,5 mm, ale úplným technologickým vrcholem je možnost aplikace verze Silk se zrnitostí 0,2 mm, kterou lze navíc brousit, čímž vzniká fasáda, kterou lze dosaženou hladkostí přirovnat k sádrové omítce. Výhodou je také vedle bílého základu možnost jejího probarvení v několika pastelových odstínech a samozřejmě kombinace s některou kreativní technikou pro vytvoření jedinečného povrchu fasády (vzhled dřeva, betonu a jiné). Zároveň je doporučen i finální nátěr takto upraveného povrchu.

Z pohledu realizace hladkých fasád je samozřejmě nutné dodržet pracovní postup zmíněné dvouvrstvé aplikace (se základní omítkou o zrnitosti 1–1,5 mm), a to včetně nutných technologických přestávek. Realizace velkých hladkých ploch jsou pracnější (proto i finančně náročnější) a vyžadují výrazně větší zkušenosti. Proto je dobré je přenechat proškoleným odborným firmám.

Tomáš VANĚK

 

Další podobné články

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Ceny bydlení stále zůstávají velkým tématem. Hovoří se o dvojnásobném růstu za posledních 5 let, či trojnásobném růstu oproti cenám před 10 roky. Kam se ceny vydají v roce 2024 u vlastního bydlení a podnájmů? Jaké budou sazby hypoték, které jsou jedním ze zásadních hybatelů trhu s bydlením?

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?