Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.
Několik řešení pro tvorbu hladké fasády
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.
Vysvětlení k této postupné proměně představ o finální vizáži fasády hledejme především v nárocích na estetiku a pojetí designu, ale nelze nezmínit ani mnohem racionálnější důvod, jakým jsou bezesporu nižší nároky na celkovou údržbu opláštění domu. Hladké fasády totiž nabízejí provedením a strukturou větší odolnost vůči různému typu znečištění a nesmíme opomenout ani ekonomický faktor v podobě vyšší vydatnosti, tedy nižší ceny za realizovaný čtvereční metr. S požadavkem hladkých fasád je však spojeno také několik rizik, zejména pokud nejsou prováděny zkušenými realizačními firmami. Ale pojďme k tomuto tématu postupně.
Mluvíme-li dnes v případě renomovaného výrobce stavebních materiálů Baumit o hladkých fasádách neboli omítkách s jemnou strukturou, jasnou dominanci v tomto pojetí opláštění domu vykazují prémiové omítkové směsi se zrnitostí 1,5 mm. Tato zrnitost totiž úzce souvisí i s požadovanou minimální tloušťkou omítkové vrstvy na zateplovacím systému, která má stejnou hodnotu 1,5 mm. Jedná se v podstatě o základní strukturu, kterou lze následně doplňovat a kombinovat s dalšími materiály a technikami s cílem dosáhnout co nejhladšího povrchu fasády.
Cestou je tedy doporučené dvouvrstvé řešení. Pokud je např. požadavkem hladká fasáda o zrnitosti 1 mm, je možné využít silikonové omítky Baumit StarTop s Drypor efektem, dále omítky Baumit NanoporTop nebo Baumit PuraTop, které se nabízejí vedle standardních zrnitostí 1,5 mm, 2 mm a 3 mm také ve verzi s označením Fine se zrnitostí 1 mm. Proto je pak řešením aplikovat dvě vrstvy omítky, a to nejprve se zrnem 1,5 mm a následně 1 mm. Výsledkem je velmi jemná struktura fasády. Dalším řešením pro realizaci velmi hladkého povrchu fasády je aplikace jakékoliv omítky Baumit o zrnitosti 1,5 mm (např. Baumit SilikonTop) a po technologické přestávce následné natlačení a zatočení pastovité tenkovrstvé omítky Baumit FillTop se zrnitostí 0,5 mm. Ta vytváří vzhled štukové omítky a její předností je rovněž probarvení v téměř všech odstínech vzorníku Baumit Life (platí pro většinu omítek).
Ale ani tím nabídka Baumitu k hladkým fasádám nekončí. Na řadu totiž přichází dekorativní silikonová omítka Baumit CreativTop s nabídkou několika verzí. Pro hladké povrchy je označena Pearl se zrnem o velikosti 0,5 mm, ale úplným technologickým vrcholem je možnost aplikace verze Silk se zrnitostí 0,2 mm, kterou lze navíc brousit, čímž vzniká fasáda, kterou lze dosaženou hladkostí přirovnat k sádrové omítce. Výhodou je také vedle bílého základu možnost jejího probarvení v několika pastelových odstínech a samozřejmě kombinace s některou kreativní technikou pro vytvoření jedinečného povrchu fasády (vzhled dřeva, betonu a jiné). Zároveň je doporučen i finální nátěr takto upraveného povrchu.
Z pohledu realizace hladkých fasád je samozřejmě nutné dodržet pracovní postup zmíněné dvouvrstvé aplikace (se základní omítkou o zrnitosti 1–1,5 mm), a to včetně nutných technologických přestávek. Realizace velkých hladkých ploch jsou pracnější (proto i finančně náročnější) a vyžadují výrazně větší zkušenosti. Proto je dobré je přenechat proškoleným odborným firmám.
Tomáš VANĚK
Další podobné články
Připomínáme: Příjem žádostí v programu Nová zelená úsporám Light je opět otevřen
Po krátkodobé přestávce mohou senioři a domácnosti s nižšími příjmy od konce června opět žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light. Nově mohou zálohově získat až čtvrt milionu korun, částku mohou využít na zateplení domu a instalaci solárního ohřevu vody.
Letošní ročník veletrhu FOR ARCH se zaměří na úspory a rekonstrukci. Máme pro vás vstupenku zdarma
Mezinárodní stavení veletrh FOR ARCH v září představí to nejlepší napříč stavebními obory. V termínu 17. až 21. září v PVA EXPO PRAHA nabídne inspiraci a cenné tipy pro stavbu, rekonstrukci, energetické úspory v domácnostech či poradí, jak optimalizovat náklady a efektivně využívat dotace. Nebude chybět doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost a možnost konzultací.