Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

04 září, 2023
Tomáš VANĚK 

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.

Vysvětlení k této postupné proměně představ o finální vizáži fasády hledejme především v nárocích na estetiku a pojetí designu, ale nelze nezmínit ani mnohem racionálnější důvod, jakým jsou bezesporu nižší nároky na celkovou údržbu opláštění domu. Hladké fasády totiž nabízejí provedením a strukturou větší odolnost vůči různému typu znečištění a nesmíme opomenout ani ekonomický faktor v podobě vyšší vydatnosti, tedy nižší ceny za realizovaný čtvereční metr. S požadavkem hladkých fasád je však spojeno také několik rizik, zejména pokud nejsou prováděny zkušenými realizačními firmami. Ale pojďme k tomuto tématu postupně.

Mluvíme-li dnes v případě renomovaného výrobce stavebních materiálů Baumit o hladkých fasádách neboli omítkách s jemnou strukturou, jasnou dominanci v tomto pojetí opláštění domu vykazují prémiové omítkové směsi se zrnitostí 1,5 mm. Tato zrnitost totiž úzce souvisí i s požadovanou minimální tloušťkou omítkové vrstvy na zateplovacím systému, která má stejnou hodnotu 1,5 mm. Jedná se v podstatě o základní strukturu, kterou lze následně doplňovat a kombinovat s dalšími materiály a technikami s cílem dosáhnout co nejhladšího povrchu fasády.

Cestou je tedy doporučené dvouvrstvé řešení. Pokud je např. požadavkem hladká fasáda o zrnitosti 1 mm, je možné využít silikonové omítky Baumit StarTop s Drypor efektem, dále omítky Baumit NanoporTop nebo Baumit PuraTop, které se nabízejí vedle standardních zrnitostí 1,5 mm, 2 mm a 3 mm také ve verzi s označením Fine se zrnitostí 1 mm. Proto je pak řešením aplikovat dvě vrstvy omítky, a to nejprve se zrnem 1,5 mm a následně 1 mm. Výsledkem je velmi jemná struktura fasády. Dalším řešením pro realizaci velmi hladkého povrchu fasády je aplikace jakékoliv omítky Baumit o zrnitosti 1,5 mm (např. Baumit SilikonTop) a po technologické přestávce následné natlačení a zatočení pastovité tenkovrstvé omítky Baumit FillTop se zrnitostí 0,5 mm. Ta vytváří vzhled štukové omítky a její předností je rovněž probarvení v téměř všech odstínech vzorníku Baumit Life (platí pro většinu omítek).

Ale ani tím nabídka Baumitu k hladkým fasádám nekončí. Na řadu totiž přichází dekorativní silikonová omítka Baumit CreativTop s nabídkou několika verzí. Pro hladké povrchy je označena Pearl se zrnem o velikosti 0,5 mm, ale úplným technologickým vrcholem je možnost aplikace verze Silk se zrnitostí 0,2 mm, kterou lze navíc brousit, čímž vzniká fasáda, kterou lze dosaženou hladkostí přirovnat k sádrové omítce. Výhodou je také vedle bílého základu možnost jejího probarvení v několika pastelových odstínech a samozřejmě kombinace s některou kreativní technikou pro vytvoření jedinečného povrchu fasády (vzhled dřeva, betonu a jiné). Zároveň je doporučen i finální nátěr takto upraveného povrchu.

Z pohledu realizace hladkých fasád je samozřejmě nutné dodržet pracovní postup zmíněné dvouvrstvé aplikace (se základní omítkou o zrnitosti 1–1,5 mm), a to včetně nutných technologických přestávek. Realizace velkých hladkých ploch jsou pracnější (proto i finančně náročnější) a vyžadují výrazně větší zkušenosti. Proto je dobré je přenechat proškoleným odborným firmám.

Tomáš VANĚK

 

Další podobné články

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

V současné době je stále běžnější, že lidé bydlí v malých bytech, kde úložný prostor je omezený. To může být frustrující, protože se často potýkají s tím, že nemají dostatek místa na uskladnění věcí. Nicméně, existuje několik trendů v oblasti designu interiéru, které mohou pomoci vylepšit využití úložného prostoru v malých bytech.

Zdravá kuchyně a zdravý domov

Zdravá kuchyně a zdravý domov

Kuchyně se stává stále oblíbenějším místem pobytu. V posledních letech se mění z pracovního prostoru na obytný, a to i díky tomu, že moderním trendem je propojení místností obytného prostoru a kuchyně v jeden funkční celek. Díky dobře promyšlenému plánu …