Neplaťte zbytečně. Teplou vodu
můžete mít výrazně levněji

Neplaťte zbytečně. Teplou vodu můžete mít výrazně levněji

10 října, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Spotřeba energie pro přípravu teplé vody činí přibližně 25 % z celkové spotřeby energie průměrné české domácnosti. Na rozdíl od tepla ji navíc spotřebováváme po celý rok. To už je dost důvodů k tomu, abychom zbytečně neplýtvali nebo vodu neohřívali neekonomicky.

Při nehospodárném provozu zbytečně platíme jak cenu vody, tak i další peníze za její ohřev

Kolik teplé vody spotřebujete denně ve vaší domácnosti? Norma uvádí spotřebu teplé vody na 50 litrů na osobu za den. Do tohoto množství je započtena hygiena, i péče o domácnost. Reálná spotřeba však bývá odlišná. Odvíjí se od osobních nároků a zvyklostí a právě díky zažitým stereotypům je v řadě domácností spotřeba teplé vody výrazně vyšší, než by bylo nutné. Lze ale provést jednoduchá opatření, která vedou k úspoře teplé vody a nejsou většinou finančně náročná nebo je dokonce řada tipů, které nestojí vůbec nic.

Výběr umístění ovlivní tepelné ztráty

O naší spokojenosti s teplotou a množstvím ohřívané vody se rozhoduje již při projektové přípravě. Pro volbu typu ohřevu a jeho kapacitu je nutné rozhodnout, zda bude zařízení sloužit pouze pro lokální spotřebu, například pro umyvadlo, nebo pro centrální zásobování celé domácnosti, nebo jestli plánujete vytápět i bazén a podobně. Zdroj ohřevu vody by měl vždy být umístěn co nejblíže místu spotřeby. Věděli jste, že tepelné ztráty propojovacím potrubím mezi zdrojem a výtokovým místem výrazně narůstají již od 2 m délky?

Optimální nastavení teploty

Spotřebiče pro ohřev vody lze nastavit v rozmezí 35–85 °C. Jako optimální teplota teplé vody je však udávaná hodnota 55–65° C. Při této teplotě je provoz ekonomicky nejvýhodnější – energetické ztráty jsou minimální a je omezena přirozená tvorba vodního kamene, který snižuje životnost zařízení.

Další úspory přinášejí alternativní zdroje

Také pro ohřev vody můžete využít alternativní zdroje energie. Nejčastější volbou jsou solární kolektory. Tímto způsobem lze v celoročním průměru získat 40–65 % potřebné energie pro ohřev vody. Podmínkou je správné nastavení regulačních prvků. Při optimálních podmínkách jeden kolektor o ploše cca 2 m2 ohřeje 100 litrů vody z 10 °C až na 80 °C za den.

Z tepelných čerpadel je pro ohřev vody nejvhodnější typ vzduch/voda. Nejen, že je jeho instalace jednoduchá, ale v porovnání s ostatními typy tepelných čerpadel také prostorově nenáročná a finančně dostupná. Výhodou oproti jiným typům je i univerzálnost použití. Pracuje totiž v režimu umožňujícím přepínání mezi vytápěním objektu a ohřevem vody. Mimo topnou sezonu je využíván pouze pro ohřev vody.

Další podobné články