Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí. Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.
Na prvním místě efektivita a ekologie
„Zařízení, které jen pálí elektřinu bez užitku, nemají v energetice místo. Není přijatelné, aby někdo záměrně plýtval energií, a natož z toho ještě profitoval. Naším návrhem jasně říkáme, že tudy cesta nevede,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Mařiče a dieselové agregáty vlastně pojí dvě vlastnosti. Jsou neekologické a jsou to v podstatě jednoduché a levné technologie. Přitom existují technologie, které řeší obě služby zároveň a dle potřeby jsou schopny dodat právě tu, které je třeba.
„Kromě přečerpávacích elektráren, kterých je málo a jejich další výstavba je složitá, jsou to zejména bateriová úložiště. Ta kombinují hned několik výhod, které z této technologie dělají ideální řešení. Služby výkonové rovnováhy poskytují téměř okamžitě. Jejich budování je oproti jiným technologiím poměrně rychlé. Nevyžadují specifické podmínky, takže je lze umístit prakticky kdekoli, kde je dostatečná kapacita připojení k rozvodné síti. Lze je rozmístit tak, aby svým fungováním dále nepřetěžovaly distribuční soustavu. A hlavně jde o ekologicky šetrné řešení, které je navíc sofistikované a snadno ovládatelné. Myslím si tedy, že by si toto řešení zasloužilo nejen větší zájem investorů, ale i větší pozornost a podporu ze strany státu,“ uzavírá Pavel Bursa z Resacs.
Návrh zákazu mařičů je součástí pozměňovacího návrhu k energetickému zákonu, takzvaného Lex plyn, který již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně.
Další podobné články
Reklamace vyúčtování služeb
Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.