Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Podíváme se, jak se rozúčtovávají služby v bytě
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Při ročním vyúčtování zálohových plateb za osvětlení společných prostor v domě a výtah postupuje SVJ standardně v souladu se zákonem o službách, proto rozúčtování provádí podle počtu osob. Časté dotazy se pak vztahují k situaci, kdy jsou některé byty celoročně neobývané. Komentář pro vás připravilo Sdružení SON v rámci svého projektu Odborného bytového poradenství.
Kdo rozhoduje o způsobu rozúčtování?
Rozúčtování služeb upravuje Zákon o službách č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Rozúčtování nákladů za služby konkrétně nalezneme v § 5 Zákona o službách. Konkrétně je zde uvedeno, že způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
Kdo je osoba rozhodná pro rozúčtování služeb?
Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby v případě provozu výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklidu společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvozu komunálního odpadu, popřípadě dalších služeb sjednaných mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování. Osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb jsou:
- Nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období,
- vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo
- osoby, u nichž lze mít za to, že mohou užívat byt, je-li užíván k jinému účelu než k zajištění bytových potřeb, po dobu v souhrnu přesahující 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.
Vlastník jednotky má vůči společenství vlastníků oznamovací povinnost o počtu osob v bytě, a to jak podle zákona o službách, tak i podle občanského zákoníku.
Jak rozúčtovat služby v případě neobsazeného bytu?
Zákon o službách sice uvádí, že osobou rozhodnou pro rozúčtování služeb je vlastník jednotky, ale není zde výslovně upraveno, jak rozúčtovat, když vlastník v bytě nebydlí.
Praxe je taková, že se služby rozúčtují v tomto případě za jednu osobu. Doporučujeme ale, abyste si tento postup raději schválili na shromáždění.
Další podobné články
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.