Praha, 24. června 2024 – Jedním z oborů, kterému se mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH tradičně věnuje, jsou otvorové výplně, okna či dveře v rodinných i bytových domech.
Problém s dvouplášťovou střechou? Řešení s prokazatelným výsledkem
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Řada bytových družstev dnes nevychází z potíží, ale zato přichází na buben. Důvodem je chátrající dvouplášťová střecha domu. Řešení existují. Ztrápeným majitelům bytových domů je s radostí nabízí řada stavebních firem. Je z toho návrh na demontáž horního pláště nebo změna celé konstrukční koncepce střechy. Na domovní schůzi pak ustaraní družstevníci řeší, jestli není jednodušší a levnější ten panelák rovnou zbourat.
Světlo na konci ucpané atiky
Nevýhody tohoto typu střešního pláště u stávajících panelových objektů spočívají zejména v nedostatečně dimenzované tepelné izolaci, která má za následek nejen větší spotřebu tepla na vytápění, ale i přehřívání podstřešních bytů v letních měsících. Ve špatné funkci odvětrávání v případě malých nebo ucpaných atikových odvětrávacích otvorů.
Špatná parotěsnost spodních konstrukcí s nedostatečnou izolací způsobuje velké množství vodního kondenzátu. Ve vrchních pláštích, které jsou obvykle tvořeny asfaltovými pásy v mnoha vrstvách, se udržuje skrytá vlhkost, způsobující opakované poruchy hydroizolační funkce pláště. Jinými slovy horní dřevěný záklop hnije a postupně degraduje celá konstrukce.
Řešit situaci novou hydroizolací a nátěrem je plýtvání penězi, protože mezi zásadní a hlavní požadavky by mělo patřit zateplení střechy. Jinak se situace s odstupem času bude opakovat. Jsou firmy, které tuto situaci řeší návrhem na totální rozebrání horního záklopu a vytvoření jednopláště, což je velký, drahý a zároveň zbytečný zásah. Navíc by při takovém řešení přišly vniveč stávající hydroizolace a původní skladba střechy. Pokud se na místě kontrolní sondou zjistí, že horní dřevěný záklop je v pořádku, pak je jeho rozebrání zcela neodůvodnitelné. Existuje mnohem jednodušší, levnější, rychlejší a účinnější řešení.
Čím na to
Řešení uvedených problémů je u tohoto typu střech proveditelné metodou doplnění izolace do stávajícího prostoru střechy. Tím zároveň dochází i k nápravě problému s nedostatečnou tepelnou izolací. Optimálním řešením pro tyto případy je celulózová foukaná izolace Climatizer Plus z portfolia Compri tuzemské firmy Ciur. Technologie zafoukávání garantuje vyplnění i těch nejmenších škvír a zákoutí. Eliminují se tepelné mosty. Dalšími přednostmi jsou velmi dobrá tepelná akumulace (tj. dobře zadrží teplo), která dosahuje až dvojnásobku ostatních běžných izolantů, přírodní charakter izolantu, schopnost rychlého vyrovnání vlhkosti i šetrný přístup k životnímu prostředí. Velmi důležitou vlastností je také schopnost absorpce a distribuce vlhkosti vznikající průběžnou činností v domě. Nevadí, kolik vlhkosti do konstrukce vstoupí, protože celulóza jí dokáže postoupit dál do odvětrávané vzduchové mezery. Vlhkost se tedy vždy vypaří a izolace stále funguje bezvadně dál. Dostatečné odvětrání je součástí návrhu projektu.
Nikdo v domě o tom nebude vědět
Izolace se provádí s požadavkem na minimální stavební úpravy. Celá vzduchotechnika, antény a potřebné instalace zůstávají na svém místě. Nic se nemusí vybourávat nebo posunovat. Aplikace zafoukáním je rychlá, v řádu hodin, podle rozlehlosti střechy. Climatizer Plus také nabízí dlouhou životnost a nadstandardní záruku. Pro členy bytových družstev – a nejenom pro ně, by také mohla být zajímavá informace, že cena práce je zahrnuta do ceny izolantu. A ta je velmi přijatelná.
Další podobné články
Několik řešení pro tvorbu hladké fasády
Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.
Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře
Stav fasády domu je často tím prvním kritériem, podle kterého posuzujeme kvalitu celého domu. Vlastně se jedná o takovou výkladní skříň. I proto bychom právě fasádě měli věnovat pozornost v podobě pravidelné obnovy. Různá řešení nám pro tento případ nabízí společnost Baumit.