Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Družstevní bydlení nabízí řešení bytové krize, situaci ale komplikuje pomalá výstavba
Zejména ve ve velkých regionech se řada měst stává obtížně dostupnými k bydlení. Nedostupnost bytů na trhu zvedá jejich cenu do astronomických výšin, pomalá bytová výstavba brzdí i dostupnější družstevní bydlení.
Družstevní bydlení neztrácí na atraktivnosti
Družstevní forma bydlení je kombinací pozitivních aspektů vlastnického a nájemního bydlení. Členům družstva přináší mnoho lákavých výhod. Jednou z nich je, že při plném zachování uživatelských práv může člen družstva svůj podíl a s ním spojené právo nájmu družstevního bytu kdykoliv převést na třetí osobu. Rovněž tak náklady na užívání družstevního bytu jsou nižší než u standardního nájemního bydlení. Důvodem je skutečnost, že člen družstva hradí pouze „nákladové“ nájemné, jehož cílem není generování zisku. Družstevní bydlení je tedy alternativou dostupného bydlení. Aktuálně však čelí řadě překážek, které vytváří současná česká legislativa a v případě nové družstevní výstavby také zdlouhavé stavební řízení.
Nedostatek bytů pomáhá řešit nová výstavba
Na základě analýzy současného stavu družstevního bydlení v Česku, kterou vypracovala společnost CETA ve spolupráci se Svazem českých a moravských bytových družstev, bylo zjištěno, že pouze minimální část družstev realizovala v posledních 20 letech novou výstavbu. V průměru bylo ročně postaveno cca 200 družstevních bytů, což je zanedbatelné množství. Většina z těchto realizovaných projektů nedosáhla na žádnou státní pomoc a celá výstavba tak byla financována z vlastních zdrojů družstev (vkladů členů) a z komerčních úvěrů, které budou členy družstev spláceny v příštích desítkách let. Alternativní možností výstavby je realizace bytového domu třetí osobou a jeho následný odkup bytovým družstvem s využitím družstevní formy financování. Nemusíme vždy přemýšlet o výstavbě na „zelené louce“. Družstevní projekty mohou být realizovány také formou přestavby nebytového objektu na bytový, případně úpravou a přestavbou starého vybydleného bytového domu na nový dům odpovídající aktuálním standardům a požadavkům moderního bydlení.
Jako dobrý příklad povedené družstevní výstavby lze uvést nedávnou výstavbu realizovanou Stavebním bytovým družstvem v Dobrušce ve východních Čechách, která kombinuje moderní výstavbu s komunitním životním stylem. Tento projekt dokazuje, že družstevní bydlení už dávno neznamená staré sídliště panelových domů, ale může nabídnout moderní a atraktivní bydlení pro mladé lidi, kteří hledají cenově dostupnou variantu bydlení.
Klíčová je podpora veřejného sektoru
Nové družstevní výstavbě by pomohla podpora veřejného sektoru. Dlouhodobě se uvažuje např. o zvýhodněných úvěrech na družstevní výstavbu pro nově zakládaná družstva, půjčkách na pokrytí základních vstupních vkladů (ty jsou většinou ve výši 20 – 25 % z pořizovací ceny bytu) pro zájemce o členství v družstvu nebo o možnosti odečtu alikvotní výše zaplacených úroků z úvěru, kterým je financována výstavba družstevní bytu od základu daně z příjmu nového člena družstva. Rovněž tak by pomohla nabídka obecních pozemků za snížené ceny pro projekty družstev či snížení daně z nemovitosti pro družstevní byty.
Situaci komplikuje proces povolování výstavby
Zdlouhavé a administrativně náročné povolovací řízení pro výstavbu zapříčinilo nižší počet vydaných stavebních povolení během let 2011 a 2014. Současná krize bydlení je tak odrazem dlouho trvajícího problému, který začíná u nízké výstavby. Pro ilustraci, např. v roce 2006 bylo vydáno stavební povolení na výstavbu téměř 48 tisíc bytů. V roce 2014 bylo vydáno povolení ke stavbě 28 tisíc bytů. V posledním sledovaném roce 2022 bylo podle ČSÚ vydáno povolení na necelých 32 tisíc bytů. Odborníci přitom dovozují, že minimální počet nově stavěných bytů, který by postupně řešil nedostatek bytů, se pohybuje v řádu 40 a více tisíc bytů ročně.
Dalším krokem by mělo být posílení autonomie družstev
V neposlední řadě je důležité se vrátit k zásadním principům a připomenout, že družstevní byty mají být stavěny za účelem zajištění bytových potřeb svých členů, nikoliv pro spekulace s nemovitostmi, kdy jsou původně družstevní byty převáděny do vlastnictví a následně skupovány. Pro vyhnutí se těmto situacím doporučuje závěr analýzy společnosti CETA posílení autonomie družstev, což by jim umožnilo definovat si vlastní pravidla pro přijímání nových členů, včetně dalších navazujících pravidel a podmínek členství zajišťujících řádné a bezproblémové užívání bytů všemi členy družstva.
Další podobné články
Novotegra: ideální nosná konstrukce pro fotovoltaické panely na bytové domy
Fotovoltaika na bytových domech představuje významný krok k energetické soběstačnosti a úsporám za energie. Správná volba nosné konstrukce pro solární panely je klíčová pro zajištění stability a dlouhodobého bezproblémového fungování celé elektrárny. Jednou z nejspolehlivějších možností na českém a slovenském trhu je montážní systém novotegra, který se osvědčil jako ideální řešení pro instalaci solárních panelů na bytových domech.
Mařiče elektřiny čeká zákaz
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s návrhem zákazu instalace tzv. „mařičů“ elektřiny. Problémem tzv. mařičů je, že spotřebovanou energii nevyužívají efektivně, ale přeměňují ji na teplo bez dalšího využití. Takový proces je neúčelný a má negativní dopad na životní prostředí.Navíc vytlačuje zařízení, která energii využívají účelně, například pro její akumulaci nebo přeměnu na jiné formy energie.