Chladný vzduch bez nutnosti zasahovat do zdi

Chladný vzduch bez nutnosti zasahovat do zdi

11 července, 2023
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Cesta k chlazení místnosti mobilní klimatizací bývá pro mnohé majitel domácností obtížná. Zavedení elektřiny pro klimatizaci formou vrtání ve zdech či instalace kabelů není pro každého řešení. Naštěstí existují alternativy, díky nimž si užijete chladný vzduch bez poškození majetku či obtěžování elektrikáře. Moderní mobilní klimatizace nabízejí jednoduché a elegantní systémy napájení. Volby jsou například modely s místem pro uložení napájecího kabelu, takže stačí připojit k obyčejné zásuvce. Toto řešení usnadňuje manipulaci s mobilní klimatizací, umožňuje její snadné přesouvání mezi místnostmi a maximálně šetří váš majetek. takto můžete mít chladný vzduch v obývacím pokoji, ložnici či kanceláři bez zapotřebí zavedení trubek či kabelů do zdí. A to je pro každého, komu záleží na nenásilném a stylovém řešení, ideální systém.

Jak správně umístit mobilní klimatizaci?

Umístit mobilní klimatizaci není vždy jednoduché. Existuje několik důležitých faktorů, které ovlivňují její výkonnost a účinnost. Postupujte tedy popořadě a dodržujte tato pravidla pro optimální umístění vaší prázdninové oázy:

Volba vhodného místa. Klimatizaci zvažte umístit do části místnosti s největší koncentrací tepla – od TV, PC nebo jiných elektrických spotřebičů. Právě takové osvětlené, teplé rohy budou nejlepší volbou.

Stabilní podložka. Pod klimatizaci dejte pevnou podložku, stabilní lavici nebo jiný podstavec. Zajistí tak stálé a bezpečné umístění bez kolísání a třesení.

Otevřený prostor. Mějte dostatečný volný prostor kolem mobilní klimatizace. Minimálně 50 cm. Umožní to volný odtok vzduchu a jeho neutuchající cirkulaci po místnosti.

Snadný odtok. Zkontrolujte, zda je volný odtok kondenzátu do hadičky či odtokového otvoru. Nic ho nesmí blokovat ani zakrývat.

Bez překážek. Vyloučíte překážky mezi náfukovým otvorem a místností. Klimatizace tak bude efektivně chladit celý prostor bez překážek.

Jak zajistit přívod a odvod vzduchu?

Abyste využili maximální potenciál mobilní klimatizace, je potřeba zajistit dostatečný proudění studeného i horkého vzduchu. Tohle České řešení poskytne rychlou změnu:

Okenní sada. Pro jednoduchý a čistý průchod vzduchu použijte okenní sad s gumovou těsnící lištou. Zajistí těsné přilnutí k okennímu rámu a volný průchod pro hadice.

Hadice ven a dál. Umístěte výfukovou hadici ven z otvoru a nasaďte ji tak, aby směřovala alespoň 1m od otvoru. Zabrání se tak vracení vzduchu zpět do místnosti.

Hadice dovnitř. Stejně postupujte s přívodovou hadicí – vpustit ji co nejdále do místnosti pro optimální distribuci chladného vzduchu.

Zavři okno. Jakmile jsou hadice na svém místě, zavřete okno, aby se zajistilo úplné uzavření vnitřního prostoru.

Zkontrolujte těsnost. Ještě na místě zkontrolujte možné netěsnosti kolem hadic a okenního sadu. Každá štěrbina může ovlivnit účinnost vaší přenosné klimatizace.

Jak zajistit odvod kondenzované vody?

Kondenzovaná voda je běžným jevem při chlazení vzduchu mobilní klimatizací. Pravidelný odvod této horké vody je nezbytný pro udržení optimální funkčnosti zařízení. Zajistěte tedy bezproblémový odtok těmito způsoby:

Kondenzátní miska . Vyrobte či zakupte speciální nádobu nebo misku, do které bude voda odtékat z hadičky odpadního potrubí klimatizace.

Úložná nádoba. Použijte běžnou plastovou nebo kovovou nádobu s dostatečnou kapacitou. Vyplatí se zvolit uzavíratelnou variaci pro snadnou vyprázdnitelnost.

Vana či umyvadlo. Jednoduše připojte hadičku klimatizace ke koncovce odpadní trubky vany nebo umyvadla. Voda se bude samovolně vypouštět do odpadu.

Zemina okolo. Pro větší množství kondenzátu vykopejte rýhu v zemi a umístěte do ní hadičku. Voda se vsákne do zeminy a bude zhodnocena pro okolní rostliny.

Zeptejte se majitele. Je-li mobilní klimatizace umístěna v pronajatých prostorách, zeptejte se majitele na vhodné řešení pro odvod kondenzátu. Respektujte jeho preferenci.

Jak zajistit bezpečnost při provozu mobilní klimatizace?

Provoz mobilní klimatizace s sebou nese jistá rizika, která je potřeba minimalizovat. Základem bezpečného provozu jsou pravidelná údržba a dodržování bezpečnostních opatření:

Čištění filtrů. Pravidelně minimálně jednou za měsíc čistěte prachový i uhlíkový filtr zařízení. Zamezí se tak hromadění nečistot a zhoršení výkonu klimatizace.

Kontrola hadic. Kontrolujte neporušenost hadic i jejich utaženost. Ztráta těsnosti by mohla vést k úniku chladiva nebo hromadění bakterií.

Dodržování návodů. Pečlivě si přečtěte všechny pokyny z návodu k obsluze. Vyhnete se tak neštěstím způsobeným neznalostí funkce zařízení.

Umístění bez rizik. Vyhněte se umisťování klimatizace na místech s možným rizikem pádu nebo smyku. Buďte obezřetní.

Dejte děti stranou. Mobilní klimatizace není hračka. Při provozu držte děti v bezpečné vzdálenosti, abyste předešli nehodám.

Bezpečný provoz přenosné klimatizace je základ – jednoduše se řiďte postupem konstruktérů a výrobců a vyhnete se nepříjemným překvapením. Pravidelnou údržbou a opatrností zajistíte optimální chlazení po celou sezónu.

Další podobné články

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

V současné době je stále běžnější, že lidé bydlí v malých bytech, kde úložný prostor je omezený. To může být frustrující, protože se často potýkají s tím, že nemají dostatek místa na uskladnění věcí. Nicméně, existuje několik trendů v oblasti designu interiéru, které mohou pomoci vylepšit využití úložného prostoru v malých bytech.