Sehnat řemeslníka dnes není nic snadného. Také ceny stoupají

min. čtení · z praxe ·

Za řemeslníka dnes zaplatíte v průměru o čtvrtinu víc než před dvěma lety. Hlavní příčinou růstu ceny zakázek je zdražování řemeslné práce, které je způsobeno zejména nedostatkem pracovní síly na trhu.

Kterého řemeslníka budete shánět nejdéle?

Aktuálně je na trhu největší zájem o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací (+52 %). Výrazně vzrostl také zájem o práce malířské (+23 %), instalatérské (+20 %) a drobné rekonstrukce různého typu (10 %),“ komentuje výsledky aktuálního průzkumu Martin Ekrt.

Řemeslníky nejvíc trápí jejich časové vytížení (93 %), nedostatek pracovní síly (82 %) a vysoké zatížení administrativou a byrokracií (80 %).

Co ovlivňuje rostoucí cenu?

Od roku 2016 se výrazně zvedla také cena řemeslných zakázek, a to v průměru o 27 %. Nárůst ceny je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu. Druhým důvodem je fakt, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu a už tolik nešetřit na použitém materiálu a práci řemeslníků.

S vyššími nároky na kvalitu souvisí i důkladnější prověřování řemeslníků

Přestože poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů. Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků.

Kromě osobního doporučení hledáme řemeslníky na internetu

Řemeslníků je v současnosti na trhu málo a jejich kvalita i spolehlivost může být velmi rozdílná. I z těchto důvodů v posledních letech stoupá počet zákazníků, kteří si řemeslníky prověřují na internetu a poptávají jejich práci online.

Díky internetu je zde také možnost získat na jednom místě nabídky od více dodavatelů, ze kterých si následně můžete vybrat tu nejvýhodnější a také kompletní objednávku vyřídit online.

Podle zkušeností řemeslníků je však problém, že poptávající mají poměrně jasnou představu o tom, jak by měl vypadat výsledek poptávané práce, ale mnohdy vůbec netuší, jak záměr realizovat a co je v průběhu realizace může překvapit.

Jak reklamovat práci řemeslníka?

Na druhou stranu se může stát i to, že zadaná práce nebyla odvedena v požadované kvalitě. „Zákazník může zakázku úspěšně reklamovat až dva roky od převzetí, v případě staveb až pět let. V případě soudního sporu je třeba pamatovat na to, že vady je nejlépe vytýkat bezprostředně po jejich zjištění,“ radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

klíčová slova:

Další podobné články

7 Důležitých kroků k úspěšné revitalizaci bytového domu

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?

​Malý byt a více úložného prostoru. Řešení najdete v…

Problémy s nedostatkem úložného prostoru zná jistě každý, kdo bydlí v menším bytě. Ty jsou totiž v dnešní době stále častěji bez sklepních prostor. Kam uložit vše potřebné, je tak ještě obtížnější. Přesto najdeme i v malém bytě řadu možností,…

Kde naleznete kvalitní informace pro SVJ a BD?

Jak svolat schůzi SVJ nebo se zorientovat ve vašem vyúčtování? Tápete v podobné problematice? Je tu pro vás diskusní portál Okolobytu.cz. Naleznete zde každý den nová diskusní vlákna, do kterých přispívají odborníci věnující se jak technické, tak právní problematice v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter