Sehnat řemeslníka dnes není nic snadného. Také ceny stoupají

min. čtení · z praxe ·

Za řemeslníka dnes zaplatíte v průměru o čtvrtinu víc než před dvěma lety. Hlavní příčinou růstu ceny zakázek je zdražování řemeslné práce, které je způsobeno zejména nedostatkem pracovní síly na trhu.

Kterého řemeslníka budete shánět nejdéle?

Aktuálně je na trhu největší zájem o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací (+52 %). Výrazně vzrostl také zájem o práce malířské (+23 %), instalatérské (+20 %) a drobné rekonstrukce různého typu (10 %),“ komentuje výsledky aktuálního průzkumu Martin Ekrt.

Řemeslníky nejvíc trápí jejich časové vytížení (93 %), nedostatek pracovní síly (82 %) a vysoké zatížení administrativou a byrokracií (80 %).

Co ovlivňuje rostoucí cenu?

Od roku 2016 se výrazně zvedla také cena řemeslných zakázek, a to v průměru o 27 %. Nárůst ceny je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu. Druhým důvodem je fakt, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu a už tolik nešetřit na použitém materiálu a práci řemeslníků.

S vyššími nároky na kvalitu souvisí i důkladnější prověřování řemeslníků

Přestože poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů. Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků.

Kromě osobního doporučení hledáme řemeslníky na internetu

Řemeslníků je v současnosti na trhu málo a jejich kvalita i spolehlivost může být velmi rozdílná. I z těchto důvodů v posledních letech stoupá počet zákazníků, kteří si řemeslníky prověřují na internetu a poptávají jejich práci online.

Díky internetu je zde také možnost získat na jednom místě nabídky od více dodavatelů, ze kterých si následně můžete vybrat tu nejvýhodnější a také kompletní objednávku vyřídit online.

Podle zkušeností řemeslníků je však problém, že poptávající mají poměrně jasnou představu o tom, jak by měl vypadat výsledek poptávané práce, ale mnohdy vůbec netuší, jak záměr realizovat a co je v průběhu realizace může překvapit.

Jak reklamovat práci řemeslníka?

Na druhou stranu se může stát i to, že zadaná práce nebyla odvedena v požadované kvalitě. „Zákazník může zakázku úspěšně reklamovat až dva roky od převzetí, v případě staveb až pět let. V případě soudního sporu je třeba pamatovat na to, že vady je nejlépe vytýkat bezprostředně po jejich zjištění,“ radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

klíčová slova:

Další podobné články

Vybíráme varnou deskou. Z jakých typů máte na výběr?

Jedna z nejdůležitějších věcí v kuchyni? Jednoznačně je to varná deska. Při jejím výběru máte na výběr z více typů. Mezi spotřebiteli převládá především snaha o minimální spotřebu energie. Který je pro vás ten nejvhodnější?

Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií,…

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter