Pohodlně a bezpečně nahoru i dolů aneb
Jak správně pečovat o výtah v bytovém domě

5 min. čtení · Nezařazené ·

Zase nejede. Druhým týdnem musíte běhat do osmého patra s nákupy a dítětem pod paží. Už aby to někdo opravil. Že vám to něco připomíná? Výtah se stal předmětem denní potřeby, rychle jsme si na něj zvykli a v domech o pěti a více patrech se bez něj obejdeme jen stěží. Víte však, že jako majitel nebo spolumajitel domu – člen SVJ či bytového družstva – jste za bezpečný provoz výtahu zodpovědní? Ze zákona nese odpovědnost provozovatel, potažmo majitel nemovitosti. Ano, jistá míra rizika na vás s touto povinností padá. Pokud si však vezmete k ruce schopné profesionály a zajistíte ve svém domě pravidelnou péči o výtah, bude postaráno o bezpečnost i komfort všech přepravovaných osob.

Správný chod výtahu vyžaduje odbornou servisní činnost ve stanovených intervalech. Kromě povinnosti najmout servisní firmu s patřičným oprávněním je tedy potřeba provést na výtahu alespoň jednou za tři měsíce odbornou prohlídku. Jistě je dobré udělat si průzkum trhu a porovnat nabídky. Odborníci z praxe i mnozí členové SVJ ze sousedních domů vám však potvrdí, že šetřit na servisu výtahu se nevyplatí. Jde především o bezpečnost, proto svěřte precizní ošetření stroje, elektroinstalace, dveří a všech dalších komponentů důvěryhodné firmě se zkušenostmi.

Výtah je věc, která se používáním a časem opotřebí, stejně jako automobil, kotel na ohřev vody nebo dětský kočárek. Správným zacházením a pravidelnými prohlídkami si však můžete ušetřit mnoho starostí. A jak poznáte spolehlivou firmu, která se o váš výtah bude starat jako o vlastní? Dobrá servisní firma za vás hlídá termíny povinných prohlídek a zkoušek a po jejich provedení vám srozumitelně vysvětlí, co z nich vyplývá. Pokud je to třeba, včas vám navrhne nejvhodnější opravu. A v neposlední řadě: dobrá firma s vámi řeší náročnější opravy předem. Společně naplánujete odstranění závad a případnou modernizaci či úplnou výměnu výtahu.
Chcete se dozvědět víc o tom, jak zajistit delší životnost výtahu? Zajímá vás, jak probíhá stavba nového výtahu nebo jeho rekonstrukce? Přihlaste se na webinář „Vše o výtazích“, který se koná už 21. září a kde vám na tyto a další otázky rádi odpoví specialisté ze společnosti Výtahy Petersik.

Další podobné články

Topíte a ohříváte vodu hospodárně? Váš dům možná skrývá…

Zastaralá plynová kotelna, nedostatečná regulace, podstatně nižší úspora energií po rekonstrukci domu, než jakou jste očekávali. Dost možná právě řešíte se sousedy podobný problém. Zajímá vás, jak docílit hospodárnějšího využívání tepla? Opravdu lze za vytápění a ohřev vody v bytovém…

BETONOVÉ SMĚSI BAUMIT PRO KAŽDOU REALIZACI

V současnosti najdeme jen málo stavebních realizací, kde bychom se zcela obešli bez pomoci tak stěžejního materiálu, jakým je beton. Pro jeho rozsáhlé použití je však vždy důležité zvolit správnou směs, určenou pro danou konstrukci. I proto má Baumit v nabídce betonových…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter