Ve dnech 21.-22. listopadu 2024 se uskutečnil 6. ročník konference Fórum BD 2024, v jehož průběhu vystoupili zástupci obou komor Parlamentu České republiky, Ministerstva pro místní rozvoj, justice, odborné veřejnosti a velkých bytových družstev a jejich obchodních partnerů. Konferencí zaznívalo ústřední heslo Make bytová družstva great again!
Dostupné bydlení s podporou Prahy
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Dne 18. června t.r. se v historických prostorách Rezidence primátora konal diskuzní kulatý stůl na téma Projekt dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města Prahy. Setkání asi třicítky zástupců politických stran, městských částí, bytového družstevnictví a odborné veřejnosti uvedl primátor Zdeněk Hřib. Setkání se zúčastnili zástupci České společnosti pro rozvoj bydlení, Družstevního marketingového sdružení Česká republika, Svazu českých a moravských bytových družstev i Sdružení nájemníků České republiky. Diskuzi odstartovala Hana Kordová Marvanová, radní hlavního města Prahy, představením materiálu, který byl schválen Radou hlavního města Prahy a který bude předmětem čtvrtečního jednání zastupitelstva hlavního města.
Podstatou návrhu je využití družstevní formy bydlení pro zlepšení dostupnosti bydlení pro cílové skupiny obyvatel hlavního města. Podpora metropole formou poskytnutí pozemku pro výstavbu bytových domů prostřednictvím nájmu či odložené splatnosti jeho kupní ceny může v kombinaci s nižšími organizačními náklady samotné družstevní výstavby významně snížit pořizovací náklady takto postavených družstevních bytů. Znovuobjevované výhody družstevního bydlení v poslední době nachází stále více nových příznivců a zájemců o vlastní byt. Družstevní bydlení se tak stává postupně standardní alternativou vlastnického bydlení, které bylo dosud naprosto dominantní formou výstavby nových bytů a kterému musí být i v dalších letech rozšiřován prostor především zjednodušením složitého stavebního řízení a novým metropolitním plánem.
Tvůrci návrhu programu dostupného družstevního bydlení s podporou Prahy přitom sázejí právě na historicky osvědčenou cestu k bydlení pro rozšíření skupiny těch, kteří mohou touto cestou dosáhnout na vlastní bydlení, a na spolupráci s velkými bytovými družstvy se zkušenostmi organizace družstevní výstavby z posledních let. Právě bytová družstva Praha, Pokrok či Stavbař a možná některá další členská bytová družstva Družstevního marketingového sdružení České republiky jsou připravena se programu zúčastnit a poskytnou své služby novým zájemcům o družstevní bydlení.
Na reálné výsledky bude třeba ještě chvíli počkat. Zcela určitě však bude potřeba počítat s přísnými kritérii pro členy nově podporovaných bytových družstev, budoucí nájemce a třeba i podnájemce družstevních bytů, aby se podpora omezila výhradně ve prospěch těch, kteří hledají řešení svého vlastního bydlení, nikoliv zajímavou investiční příležitost. Diskuze u kulatého stolu jasně ukázala, že je vůle takovou cestu společně najít.
Další podobné články
Družstevní bydlení s podporou města Prahy má zelenou
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo na svém dnešním jednání realizaci nadlimitní veřejné zakázky s názvem „Partner pro projekt Dostupného družstevního bydlení – Lokalita Radlická (Smíchov)“ formou otevřeného řízení. Metropole tak odstartovala první pilotní projekt družstevní bytové výstavby s podporou Prahy.
Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost
Výstava o historii i moderní podobě družstevního bydlení v České republice nabídne otázky i odpovědi.