BYTOVÉ DRUŽSTEVNICTVÍ MINULOST, SOUČASNOST, BUDOUCNOST

Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost

18 dubna, 2022
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Jak šel čas s typickou výstavbou u nás a jaký vývoj, proměny i pády zaznamenalo družstevní bydlení do dnešních dnů? Odpoví unikátní venkovní výstava – Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost. Ve venkovním prostoru před Stavební fakultou ČVUT v pražských Dejvicích si ji mohou prohlédnout na šesti oboustranných panelech zájemci až do konce roku. K vidění jsou poutavé texty a historické i novodobé fotografie mapující družstevní výstavbu v České republice od dob Rakouska-Uherska po moderní bydlení. Organizátory venkovní výstavy jsou spolek DoDružstva z.s., Česká společnost pro rozvoj bydlení z.s. a Fakulta stavební, ČVUT v Praze. Expozice je přístupná denně zdarma.

Iniciátorem výstavy je spolek DoDružstva, který chce pomáhat k dostupnějšímu bydlení a ukázat veřejnosti, že družstevní výstavba není jen minulost, ale je v ní i budoucnost. „Denně komunikujeme s desítkami zájemců o družstevní bydlení a otázka, jak budou města podporovat dostupné družstevní bydlení a kdy budou hotové první takovéto projekty, je ta nejčastější. Věříme, že družstevní výstavba je dobrou možností, jak překonat současnou krizi bydlení a umožnit vlastní bydlení zejména mladým lidem, kteří si ho nyní často nemohou dovolit. Družstva nejsou reliktem minulosti, naopak věříme, že právě moderní technologie, které zásadním způsobem proměňují možnosti zadávání zakázek, jejich kontroly, možnosti sdružování, komunikace a hlasování lidí, možnosti financování realitních projektů, umožní návrat družstevní výstavby, avšak v novém kabátu,“ říká Jan Eisenreich, zakladatel spolku DoDružstva.cz.

„Studenti a současná mladá veřejnost nezná nedávnou historii, kterou je potřeba připomínat. Současná bytová situace a přístup k vlastnímu bydlení nahrává družstevní výstavbě, což je vhodným připomenutím v současné popandemické době pro zajištění bydlení,“ upřesňuje doc. Ing. Pavel Svoboda, CSc. z Fakulty stavební, ČVUT v Praze.

Výstava mapuje cestu družstevní výstavby napříč časem

Autorům expozice se podařilo vytáhnout zajímavosti z archivů a získat i novodobé snímky úspěšných družstevních projektů, které vznikly díky spolupráci s obcemi. V textech nabídne výstava vzpomínky pamětníků i odborníků, kteří se zabývají výstavbou i správou družstevních domů. „Divák se dozví o počátcích družstevnictví v dobách Rakouska-Uherska, jeho rozmachu z doby První republiky i o vzletech a pádech, které ho provázely v období socialismu. Další panely jsou věnovány současnému vývoji a trendům v družstevní bytové výstavbě. Tento celek je doplněn o informace a zajímavosti z družstevní historie, o stručné nahlédnutí do správy bytových družstev a zajímavé příklady bytového družstevnictví ze zahraničí,“ upřesňuje kurátorka výstavy Ing. arch. Anna Marie Černá z Fakulty stavební, ČVUT v Praze.

Podoby družstevní výstavby – Pražská ZOO, Petřínská rozhledna, Národní divadlo, soukromé vily i bytové domy

Zatímco první vůbec doložené družstvo na světě založili skotští tkalci v roce 1761, u nás začala vznikat zhruba o sto let později. Za první družstvo ve střední Evropě je považovaný Gazdovský spolek založený v roce 1845 na území dnešního Slovenska. Nejstarším družstvem na našem území pak byl První pražský spořitelní spolek z roku 1847. Skutečný rozvoj družstevních spolků všeho druhu ale začal až po roce 1848, kdy bylo zrušeno poddanství a robota.

Zajímavostí pak určitě je, že provoz a údržbu Národního divadla spravovalo družstvo. Podobně tomu je v případě Petřínské rozhledny, kterou postavilo také družstvo, a lidé zřídili právě družstvo, aby mohli založit pražskou Zoologickou zahradu. Důkazem, že družstevnictví bylo vyhledávaným způsobem zaopatření bydlení v různých společenských vrstvách obyvatel, je vila bratří Čapků na Vinohradech postavená v letech 1923-24. Dům se po svém dokončení stal místem setkávání legendárních pátečníků a po zahradě se proháněl malý foxteriér Dášeňka. „Přestěhoval jsem se do nového kvartýru, následkem čehož požívám jistých nebývalých rozkoší, jako je zahrádka, sluneční úpal a tak dále. Jinak je to tu pěkné, a hlavně nedobytné,“ napsal Karel Čapek v dopise své milence Věře Hrůzové. Vila dnes stojí v ulici Bratří Čapků na rozhraní Vinohrad a Vršovic. (Zdroj: ???) Expozice tak může nabídnout zajímavé dobové i současné fotografie.

Družstevní výstavba zažívá po roce 1989 renesanci, posledních deset let pak doslova boom.

Družstevníci realizovali v posledních deseti letech skoro třicet projektů s více než dvěma tisíci novými družstevními byty, v nichž našlo svůj domov kolem pěti tisíc lidí. Ve většině projektů se angažovala velká bytová družstva, byť primát v počtu založených projektů patří Coop Development, družstvu. A družstevní bytová výstavba není jen Praha nebo krajská města jako Plzeň, Liberec či Pardubice, ale i menší obce jako jsou Milovice, Dobruška, Pacov nebo aktuálně Svitavy. V současné době se stále více o družstevní bytovou výstavbu zajímají obce, Praha a Brno připravují vlastní cesty k družstevnímu bydlení s podporou měst. Celkem v České republice žije ve družstevních domech a bytech milion lidí.

V tuto chvíli je v platformě DoDružstva.cz registrováno zhruba 800 lidí. Zakladatelé spolku vyzývají další ať se přidají.

Kontakt pro bližší informace:
Hana Tietze
602 349 483
press@dodruzstva.cz

 

 

Další podobné články

Družstevní bydlení s podporou města Prahy má zelenou

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo na svém dnešním jednání realizaci nadlimitní veřejné zakázky s názvem „Partner pro projekt Dostupného družstevního bydlení – Lokalita Radlická (Smíchov)“ formou otevřeného řízení. Metropole tak odstartovala první pilotní projekt družstevní bytové výstavby s podporou Prahy.

Záznam webináře I Profesionální předseda SVJ

Záznam webináře I Profesionální předseda SVJ

Čím dál častěji mají SVJ problém najít členy ochotné pracovat ve statutárních orgánech společnosti. Práce ve výboru je nevděčná, špatně ohodnocená, zato plná osobní zodpovědnosti. Nelze se tedy divit, že si mnoho domů najímá externisty, kteří tuto práci za úplatu převezmou.

Pronájem, nebo podnájem bytu? Mějte v tom jasno!

Pronájem, nebo podnájem bytu? Mějte v tom jasno!

Pojmy pronájem a podnájem si jsou sice podobný, ale ve skutečnosti znamenají odlišné postupy. Kdy můžete byt pronajmout a kdy se vás týká podnájem? Klíč hledejte v tom, jestli bydlíte v domě, který spravuje společenství vlastníků nebo družstvo.