S podzimem přišla dobrá zpráva pro všechny bytové domy: Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační výzvu Nová zelená úsporám 2021 (NZÚ). Díky ní dostanou vlastníci bytových domů šanci požádat o podporu na celou řadu opatření.
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, odečty úroků z hypotéky zůstávají
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Diskutovaná daň z nabytí nemovitých věcí se ruší. Aktuální změny se dotýkají i odpočtů úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Pro kupující to bude znamenat až statisícové úspory.
Kdo ušetří?
Vládní návrh zákona ruší daň z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětným účinkem. Daň již nezaplatí nikdo, kdo nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019. Návrh dále upravuje prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z 5 na 10 let. Prodloužení časového testu bude účinné pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. Cílem opatření je omezit prostor pro spekulanty na realitním trhu.
Finanční zátěž z vlastnictví nemovitosti sníží odpočty úroků
Vládní návrh dále upravil možnost uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Odpočty úroků si bude moci ještě uplatňovat každý kupující, který nabyde nemovitost nejpozději v prosinci 2021. To znamená, že pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně. Například při koupi staršího bytu za pět milionů korun, kupující ušetří 200 tisíc korun a přitom mu zůstává možnost odečtu úroků z hypotéky do výše 150 tisíc korun.
Peníze hned, ne až za třicet let
„Těm, kdo již daň z nabytí zaplatili, necháme samozřejmě uplatňovat odpočty dál. To samé platí i pro ty, kteří zaplatili dřívější daň z převodu nemovitostí. A nově si odpočty úroků z hypotéky budou uplatňovat i ti, kdo si pořídí bydlení nejpozději do konce roku 2021,” vysvětluje záměr ministryně financí Alena Schillerová. „Refinancování dříve uzavřených hypoték samozřejmě bude v zákoně ošetřeno tak, aby nebylo posuzováno jako nový úvěr,“ dodává.
Zpětné účinky
Z návrhu zákona budou mít zpětně prospěch všichni, jejichž daň byla splatná od 31. března 2020. Ti již nebudou mít povinnost daň z nabytí zaplatit. To se týká všech poplatníků, kteří dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později. „Jedná se o množinu lidí, kterým jsme v rámci liberačního balíčku odsunuli úhradu daně z nabytí až do konce srpna. Nyní by tuto daň nemuseli platit vůbec. Těm, kteří ji už v předstihu zaplatili, vznikne přeplatek, o jehož vrácení mohou požádat,“ říká ministryně Schillerová. Nyní je nicméně potřeba vyčkat na výsledek standardního legislativního procesu v Parlamentu.
Další podobné články
Jak proměnil koronavirus realitní trh?
Co pandemie koronaviru jednoznačně proměnila, je trh s realitami. Nemáme teď na mysli nedostatek bytů a stále rostoucí cenu, to si necháme na jiný článek, ale to, jak se nemovitosti a vůbec jaké prodávají.
Vlastníte nemovitost s hypotékou? Můžete ji i tak prodat
Možná i vy vlastníte nemovitost, na kterou splácíte hypotéku. A co když chcete nemovitost prodat, a zbavit se tak hypotéky „zbavit“? Existují řešení.