Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

11 srpna, 2019
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost, účelnost i atraktivní detaily.

Plánujete i změnu dispozic?

Zařizování interiéru je často spojeno s celkovou rekonstrukcí a kromě toho, že je třeba brát v potaz barevné sladění, se v prostoru mění i dispozice. Nejčastěji se tak setkáváme s výměnou umakartového jádra v koupelně či s propojením obývacího pokoje a kuchyně. V takových případech však už dochází k zásahům technického charakteru a není od věci je konzultovat s odborníkem, případně si na celou rekonstrukci najmout firmu, která se danou problematikou zabývá.

Barevnost má své návaznosti

Co se týče barev, v posledních letech se setkáváme s trendem za každou cenu sladit barvy v interiéru natolik, že až překvapivě konzervativně vybíráme neutrální barvy. Jejich všudypřítomnost však může působit nudně. Ideálně se doporučuje v místnosti používat tři základní barvy, přitom jedna z nich by měla převládat. S výběrem barev souvisí i nábytek, podlahy či svítidla. Barva, kterou použijete, by teda měla ve výsledku ladit nejen s ostatními barvami, ale hlavně se zařízením bytu, a na to je dobré myslet již z počátku.

Mějte také na paměti, že výsledná barva bude vypadat v návaznosti na to, jaký druh svítidel vyberete, kde je rozmístíte a jakou barvu osvětlení zvolíte. Pasé jsou klasické žárovky s měkkým nažloutlým světlem, naopak vhodné jsou úsporné žárovky simulující denní světlo. Nezapomínejte také na to, že lustry a lampy nejsou jen funkčním zařízením, ale především ikonou místnosti. Mohou jí dominovat, mohou ji vylepšit a při nesprávné ruce při výběru také zhoršit.

Co ve vašem interiéru zaujme?

Sladit a stylově propojit byste měli i jednotlivé místnosti tak, aby dohromady tvořily osobitý a harmonický celek. Nad vybavením jednotlivých místností je tedy třeba přemýšlet v souvislostech a nekupovat bezhlavě doplňky, které se k sobě dohromady nehodí. Spousta lidí například dělá tu chybu, že chtějí mít v interiéru od každého stylu něco a celek poté působí až absurdně pomíchaně. Běžně se tak stává, že zatímco kuchyň je celá z nerezu a oceli, obývací pokoj je laděný do dřeva a ložnice zase připomíná světnici venkovského stavení. Byt v takovém případě nikdy neodráží vaši osobitost a těžko se v něm budete cítit dobře.

Pozor na nedodělávky a maličkosti

Při zařizování interiéru si dejte pozor na dotahování všech detailů do zdárného konce. Jako pěst na oko působí viditelné kabely od elektroniky či elektrické rozvody, nedodělané lišty a zárubně, zaschlá malba na místech, kde být nemá, apod. Je také možné, že po několika týdnech v novém zjistíte, že konkrétní umístění nábytku vám nesedí. Nepanikařte a jednoduše jej přemístěte. Důležité je hlavně to, abyste se v daných prostorech cítili jako doma.

Další podobné články

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.