Žaluzie a rolety pomáhají i proti zimě.
Spolu s odborníky jsme počítali úspory

22 prosince, 2018
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Věděli jste, že nám rolety a žaluzie mohou být velmi užitečné i v zimě? A rozhodně nejde jen o ochranu proti dotěrnému zimnímu sluníčku. Klidně jim svěřte i úkol šetřit náklady na vytápění. Budete spokojeni.

Úniky tepla okny sníží předokenní žaluzie

Z domu se nejvíce tepla ztrácí nechráněnými okny. Kromě správné volby typu okna nám mohou pomoci snížit tepelné ztráty i předokenní rolety a žaluzie. „V průběžně nevytápěné místnosti bez rolet může teplota přes noc klesnout až o tři stupně. Zatažené rolety sníží tepelnou ztrátu na poloviční hodnotu. V místnosti se tak během noci ochladí jen o jeden a půl stupně,“ uvedl Lubomír Valenta ze společnosti, která se zabývá výrobou stínicí techniky.

Běžná česká domácnost tak může na roční spotřebě ušetřit i několik tisícovek. Ještě větších úspor pak lze dosáhnout zejména při využití řídicích systémů, které díky čidlům pečlivě hlídají venkovní teploty.

Další úspory získáme díky automaticky ovládaným systémům

Automaticky ovládané rolety vybavené časovými spínači a čidly sníží náklady na vytápění o 25 až 30 %. Rolety samy okamžitě reagují na aktuální povětrnostní podmínky. Při nízké venkovní teplotě během zimních nocí se automaticky spustí a vytvoří před okny dodatečnou tepelnou izolaci a naopak, když v zimě vysvitne slunce, rolety se vytáhnou a pomohou tak díky pasivním solárním ziskům vyhřívat interiér domu či bytu. Vzduchový polštář, který se vytvoří mezi staženou roletou a oknem, funguje jako další izolační vrstva zabraňující úniku tepla z místnosti. Většina rolet je vyplněna velice efektivním izolačním systémem v podobě PUR pěny.

„Je prokázáno, že exteriérové žaluzie jsou třikrát účinnější než veškeré clony umístěné v interiéru. Chrání okna před větrem, deštěm a mrazem, a zároveň zabraňují kondenzaci vodních par a rosení na vnitřním povrchu zasklení,“ vysvětluje další přednosti exteriérových žaluzií Ing. Maxmilián Svoboda odborník na stínící techniku. Takže v létě ušetříte za klimatizaci a v zimě za topení.

Kolik zaplatíme?

Například ceny venkovních rolet pro okno v nejčastějším rozměru 1,3 x 1,7 m se pohybují okolo 8 500 korun za provedení s přiznaným boxem, 9 600 korun za podomítkové provedení a 11 800 korun při instalaci do stavebního překladu Heluz. Všechny ceny zahrnují pohodlný motorový pohon.

Je možná i dodatečná montáž?

K dodatečné montáži do již dokončeného domu jsou určené předokenní rolety s viditelným boxem. Vodící lišty jsou také viditelné a jsou montovány na rám okna nebo na fasádu. Pokud se rozhodnete pro pohodlnější motorové ovládání rolet, je nutné ke každé roletě přivést napájení 230 V. Nejvhodnějším ovládáním pro dodatečně instalované motorové rolety je bezdrátové ovládání, které umožňuje minimalizovat elektroinstalační zásahy do již dokončených omítek. Vhodné je volit motor s ochranou proti najetí na překážku a ochranou proti přimrznutí.

Teplo doma nám pomohou udržet i screenové rolety

Screenové rolety patří mezi moderní řešení. Technické tkaniny určené pro tyto systémy zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla, a zároveň zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Díky svému materiálovému složení – skelné vlákno, PVC, polyester – jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto jsou vhodné jak pro interiérové použití, tak zejména pro exteriérové použití.
Hlavní předností screenových rolet je jejich částečná světelná propustnost a variabilita. Tento typ rolet přináší stín bez ztráty výhledu do exteriéru, zároveň však ztěžuje pohled zvenčí do interiérů a zachovává tak soukromí. Screenové rolety vytvářejí v interiéru optimální tepelné podmínky a jsou proto častým doplňkem i konceptu pasivních staveb.

Další podobné články

Rosí se vám okna? Chyba bývá ve větrání

Rosí se vám okna? Chyba bývá ve větrání

Rosení oken v nejčastějším případě znamená vyšší vlhkost v místnosti. To bývá skvělé prostředí pro tvorbu plísní. Základem je správná cirkulace a to díky větrání. Jak zvýšené vlhkosti, a tedy rosení oken ještě předcházet?