Používání klimatizací bylo ve většině českých domácnostech ještě před pár lety spíše výjimkou. Stále vyšší teploty v letních dnech ale rok co rok přesvědčují další a další domácnosti si klimatizaci pořídit. Jak ji dobře vybrat? S jakou spotřebou počítat a jak na provozu ušetřit?
Zájemci o komunitní energetiku se již mohou registrovat
Komunitní energetika vstupuje do nové fáze, kdy je již možné podávat registrace. Pro zájemce o sdílení je nyní důležitá řada informací. V první řadě potřebují vědět kde a jak se registrovat a řada dalších doporučení, která připravila Unie komunitní energetiky (UKEN).
Kde se mohou zájemci o sdílenou energetiku registrovat?
Zájemci o komunitní energetiku se mohou začít registrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC).
Jaká je další časová osa?
Od poloviny roku 2026 se pak má spustit plná verze EDC, která nabídne výhodnější metody sdílení elektřiny a rozšíří uzemní působnost energetických společenství. V UKEN považujeme za zásadní, aby spolu se zefektivněním EDC došlo i k dalším změnám:
- Podpořit lokální sdílení elektřiny prostřednictvím snížení poplatku za distribuci.
- Zavést dynamickou a hybridní metodu rozdělování elektřiny.
- Zajistit přístup k datům o výrobě a spotřebě v reálném čase.
Všechna uvedená doporučení přitom kromě zvýšení ekonomické výhodnosti pro členy společenství, cílí i na snížení zátěže distribuční soustavy.
Jak postupovat při zájmu o komunitní energetiku?
Kde získat další informace?
Na webu Unie komunitní energetiky je pravidelně aktualizována sekce Jak začít sdílet elektřinu s informacemi ke sdílení elektřiny a komunitní energetice.
Další podobné články
Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu
Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?
Jak řešit nevrácený přeplatek za energie? Pozor na častou chybu
Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se denně obracejí spotřebitelé, jimž dodavatelé nevracejí přeplatky z vyúčtování. V některých případech se přitom jedná o desetitisícové částky. Co bychom nyní správně měli udělat?