Vytápění bytových domů tepelnými čerpadly není levné, a ještě se o ně budete muset starat.
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Podzim je tu a s ním nižší venkovní teploty. Máte na chladnější dny připravený i váš radiátor? Nenechte se zaskočit a ověřte jeho funkčnost včas.
Kdy začíná topná sezóna?
Začátek topné sezony stanoví vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. na 1. září. Na datum se však váže ještě jedna podmínka, a to odpovídající venkovní teplota. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13 °C a zároveň nelze očekávat podle meteorologických předpovědí oteplení. Pokud se radiátory rozehřejí a následně přijde oteplení, vyhláška umožňuje teplárnám vytápění přerušit. Konkrétně se vytápění bytů omezí nebo přeruší tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den. Vytápění bude obnoveno opět pokud teplo klesne pod 13 °C.
Zkontrolujte termostatické hlavice
Před začátkem topné sezóny byte svoji pozornost měli zaměřit na termostatické hlavice. Většina z nás totiž nechává přes léto termostatickou hlavici v poloze na minimum – tedy máme „zavřené“ topení. To je však špatně, jelikož po celou dobu, kdy radiátor nepoužíváte zůstává termostatický ventil ve stlačené poloze, kde může regulační kuželka zatuhnout. V tomto případě by nám radiátor velmi špatně hřál. Pokud jste v poloze „vypnuto“ termostatickou hlavici nechali, tak ji postupně protočte přes všechny polohy. Začne-li se už vytápět a radiátor bude sotva vlažný, budete muset termostatickému ventilu pomoci více. Zkuste hlavici ventilu sejmout a něčím úzkým vřeteno hlavice stlačujte a pouštějte – mělo by se tak rozpohybovat a získat zpět svoji funkčnost. Obvykle toto řešení stačí. Pokud jste nebyli úspěšní, budete muset ventil vyměnit. Pro příští rok již po konci topné sezóny nechte radiátor tzv. otevřený.
Jak radiátor odvzdušnit?
Moderní radiátory již disponují odvzdušňovacím ventilem. Zde stačí ventil otevřít a počkat, až z radiátorů přestane unikat vzduch.
U starších radiátorů budeme potřebovat klíč, případně šroubovák nebo kombinačky. Připravíme si nádobu na zachycení vody a hadr, který zamezí stříkání vody. Hadr přiložíme k odvzdušňovacímu ventilu a proti směru hodinových ručiček jej povolíme. Až nebudeme slyšet syčení unikajícího vzduchu a začne vytékat voda, radiátor je odvzdušněný. Ventil po směru hodinových ručiček zpět pevně dotáhneme.
Při odvzdušňování se postupuje od nejníže položených radiátorů až po ty v nejvyšším patře. V některých případech, pokud stále radiátory nehřejí podle očekávání, je nutné odvzdušnění po několika dnech opakovat.
Další podobné články
O povinnosti dálkových odečtů s Mgr. Martinem Krohem
Máme kvůli směrnici o EED povinnost zavést dálkový odečet energií? Je to jen loby firem nebo výmysl Evropské unie? Poslechněte si odpovědi na vaše nejčastější dotazy o dálkovém měření.
Klimatizace nejen pro letní dny. Jaký typ zvolit a podle čeho vybírat?
Letní dny i v českých bytech jsou stále více horká a to letošní nebude pravděpodobně výjimkou. Stále více domácností sahá po koupi klimatizace. Je pro vás lepší mobilní, nebo nástěnná jednotka? Při výběru musíte brát v potaz dispozice bytu, výkonnost a také hlučnost