Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

24 září, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.

Nestárnoucí klasika

Stará dobrá klasika – to je sáčkový vysavač. Dodneška má místo ve většině domácností. A důvod je jednoduchý, nabízí nám jak skvělý výkon, tak přijatelnou cenu. Jeho sací výkon si poradí s tvrdými podlahami i s koberci s vysokým vlasem. Nevýhodou je to, že jeho výkon klesá úměrně s naplněností prachového sáčku, a proto musíte hlídat jeho včasnou výměnu. Modernější typy jsou vybaveny kontrolkou, která vás na včasnou výměnu upozorní. Počítat tedy musíte i s dodatečnými náklady na koupi sáčků.

Bez sáčků

Modernější mladší sourozenec je bezsáčkový vysavač. Vysáté nečistoty se ukládají přímo do nádoby, kterou poté jednoduše vysypete do odpadkového koše. Menší částečky prachu jsou zachytávány do filtrů jak před motorem, tak za ním. Tento typ vysavače by mohl nevyhovovat alergikům. Jde o to, že při čištění vysavače dochází ke styku s nečistotami a může dojít k opětovnému rozptýlení do vzduchu. Tomu brání modely s vodním filtrem – zde nečistoty jednoduše zlikvidujete i s vodou z vysavače.

Zkuste to na tyči

Tyčový vysavač se vyznačuje velmi snadnou manipulací – vysávání bez ohýbání. Jsou vhodné především pro menší prostory bez koberců. Tyčové vysavače totiž nedisponují tak silným výkonem, jako klasické přístroje. Na trhu ale najdete i modely, u kterých je výkon srovnatelný – budete si muset však připlatit.

U tyčových vysavačů máte také na výběr bezdrátový vysavač. U něj je manipulace ještě snazší, neboť vám nepřekáží síťový kabel. Avšak i ten je určený především pro menší byty, předešvím kvůli kapacitě baterie. Ta se navíc s používáním snižuje.

Kdo uklidí za vás?

Závan budoucnosti do našich domácností přináší robotický vysavač, který se velmi rychle u nás doma zabydlel. Zde se ale určitě nevyplatí šetřit, protože nejjednodušší modely jsou vhodné jen pro tvrdé a hladké povrchy, často potřebují asistenci a úklid nebývá důkladný. Modernější typy můžete použít i na koberce a jejich výkon vysávání je kvalitnější – často jsou schopny vyčistit i rohy a méně dostupná místa jako třeba pod postelí či sedačkou. Obejdou se bez vaší pomoci, a úklid tak zajistí, i když nejste doma. Ty nejlepší jsou vybaveny dokonce navigačním systémem, takže se dokážou vyhnout rozmístěnému nábytku a nehrozí u nich pád ze schodů. Vychytávkou také je to, že některé modely můžete ovládat také na dálku přes aplikaci v mobilním telefonu.

Další podobné články

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.

Wellnes u vás doma. Užijte si masáž i vířivku

Wellnes u vás doma. Užijte si masáž i vířivku

Relax, odpočinek – jedním slovem wellnes. V dnešní době již není nutné vyhledávat wellnes centra a odjíždět za odpočinkem mimo náš domov. Zrelaxovat se můžete v pohodlí svého domova. Vířivku či saunu si může dopřát doma každý, a to i obyvatel bytového domu.