Vytvořte si na balkonu dokonalou zahrádku

12 dubna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

S prvním jarními dny to nás, obyvatele bytových domů, více táhne na balkon. Zvelebte si tento prostor k dokonalosti a zkuste na něm letos pěstovat bylinky, zeleninu, a dokonce i ovoce. Není to žádná velká věda.

Bylinky jsou nejlepší čerstvé

Kpěstování bylinek není bezpodmínečně nutné mít zahradu. Bylinky se dají úspěšně pěstovat na balkoně či lodžii. Bylinky se mohou stát také dekorativním prvkem. Rostlinky pěstované na balkoně nedosahují sice takového vzrůstu jako přímo v půdě, jejich aroma se však rozvine úplně stejně. Nejvhodnější bylinky na balkon jsou ty, které prospívají i v malém prostoru kořenům. Mezi ně patří velká část jednoletých bylinek, jako např. bazalka nebo koriandr. Z víceletých můžete sáhnout třeba po rozmarýnu, pažitce a meduňce.

Zelenina? Šup s ní na balkon

Na balkoně dobře roste i zelenina. Balkonovou klasikou jsou rajčata. Při správné péči se vám odmění množstvím chutných plodů. Do omezeného prostoru se hodí keříková rajčata. Bez větších potíží na balkon můžete umístit i klasická tyčková – zde však nezapomínejte na oporu.

V truhlíku dobře porostou i další druhy zeleniny. Podobně jako rajčata se na balkoně daří paprikám. Snadnější na péči jsou malé chilli papričky. Vyhýbat se nemusíte ani okurkám. Existují totiž již vyšlechtěné druhy vhodné na balkony a terasy. V truhlíku se dobře daří i listové zelenině, jako je například rukola nebo polníček.

Ovoce je vyšší level

Majitelé balkonů se můžou pustit i do pěstování ovocných keřů či stromků (například angrešt, maliník či mini granátové jablko), ale to je už „vyšší level“. Jako začátečník nejprve sáhněte po jahodníku. Zde se zaměřte na odrůdy stáleplodící, které vám dají poprvé své plody v květnu a z kraje června a dále budou vytrvale vytvářet plody až do prvních mrazíků. Jahodník je také skvělá okrasa závěsných truhlíků.

Co s nedostatkem místa?

Na balkoně se sotva otočíte, sezení sem nacpete jen s obtíži a o nějakém pěstování sei můžete nechat zdát? Máme pro vás řešení. Nechte si svoji lodžii zvětšit pomocí rozšížení.

Jestliže vás myšlenka rozšíření prostoru zaujala, ozvěte se nám. Zdarma a nezávazně připravíme srozumitelnou prezentaci včetně cenové nabídky a modelu financování. Prezentaci můžeme po dohodě přednést na schůzi vlastníků, kde zároveň zodpovíme dotazy a vysvětlíme nejen rizika, ale především výhody investice, která vám přinese větší životní prostor a nesporně vyšší kvalitu bydlení.

Další informace a konzultace zdarma

 

Další podobné články

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Balkonové zaklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.

Alfa a omega moderní lodžie? Bezpečné zábradlí a kvalitní zasklení

Alfa a omega moderní lodžie? Bezpečné zábradlí a kvalitní zasklení

Čeká vás rekonstrukce nebo modernizace lodžií či balkónů ve vašem bytovém domě? Jestli uvažujete o prodloužení lodžie, kterým byste získali několik drahocenných metrů prostoru navíc, pak zpozorněte – chystáme pro vás webinář právě na toto téma. Dozvíte se, na co se připravit a jak probíhá samotná realizace. Také vám pomůžeme zorientovat se v požadavcích legislativy na bezpečnost konstrukce zábradlí a zasklení.

Grilování na balkoně – bezpečně a bez sousedských konfliktů

Grilování na balkoně – bezpečně a bez sousedských konfliktů

Letní dny nás lákají ven, a to i na náš balkon. Proč ho nevyužít na 100 %? Slunění, pěstování bylinek či zeleniny a také grilování se stávají pravidelnými aktivitami v bytových domech. Avšak především grilování je často problémem mezi sousedy. Jaký gril vybrat a jakými pravidly se řídit, abyste nikoho neomezili ani neohrozili?