Většina bytových domů má skrytý potenciál
ušetřit za energie. Jak je na tom ten váš?

Většina bytových domů má skrytý potenciál ušetřit za energie. Jak je na tom ten váš?

19 března, 2021
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Zateplili jste bytový dům a nyní si kladete si otázku, jestli můžete energie využívat ještě lépe? Máme pro vás dobrou zprávu: zcela určitě to možné je. K tomu je však třeba vyhodnocení energetického potenciálu budovy. Dostanete v něm jednoznačnou odpověď, jaký má váš dům kapacitu uspořit energie a jaké technologie bude vhodné zvolit.

Mnohé bytové domy u nás prošly v posledních letech modernizací – proběhla výměna oken a výtahů, zateplila se fasáda i střecha. To jsou jistě příjemné změny. Nejsou však samospásné, pokud jste jako spoluvlastníci nepromysleli celkový potenciál k úsporám energií. Například otopná soustava vašeho domu byla před modernizací dimenzována na mnohem vyšší výkon. Dost možná tedy stále platíte za množství tepla, které ve skutečnosti nepotřebujete. A to si žádá optimalizaci.

Není důvod platit zbytečně vysoké částky za teplo, které odrážejí provoz zastaralých technologií. Nechte si navrhnout a instalovat úsporné technologie, které vám pomohou optimalizovat spotřebu tepla, přípravu teplé vody nebo využití elektrické energie. Mějte na paměti, že žádná z technologií není univerzální a nehodí se pro každý dům. Doporučujeme spojit se s odborníky a nechat je posoudit, co je vhodné právě pro váš bytový dům. Každý, byť zdánlivý detail hraje roli: Má dům plynovou přípojku? Lze k domu přistavět komín? Máte možnost umístit čerpadlo tak, aby hlukem nerušilo okolí?

Než se vrhnete do nákupu fotovoltaických panelů, vzduchotechniky nebo tepelného čerpadla, vezměte si k ruce odborného konzultanta, který vám pomůže pochopit specifika vašeho domu. Dostanete odpovědi na otázky, v jakých oblastech máte prostor pro vylepšení a kýžené úspory. Poté společně zvolíte optimální technologii, která bude vyhovovat technickým parametrům domu a zohlední možnosti dané lokality.

Chcete zjistit, jestli váš bytový dům správně hospodaří s teplem a elektřinou? Požádejte si o energetickou konzultaci zdarma. Bude se vám věnovat náš specialista: zhodnotí stávající technologie na vašem domě a navrhne opatření, jak využívat energie efektivněji. Vyhodnocení a návrhy od něj získáte v přehledném dokumentu “Potenciál energetických úspor”

.

Další podobné články

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?

Aktuálně o energetických úsporách

Aktuálně o energetických úsporách

Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …

Máte správně nastavené zálohy po zdražení elektřiny?

Máte správně nastavené zálohy po zdražení elektřiny?

S koncem loňského roku přestal platit vládní cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Zároveň s tím začala platit vyhláška Energetického regulačního úřadu, která znatelně zvýšila poplatky za distribuci elektřiny. Co to pro nás nyní znamená a na co bychom měli dát pozor?