Většina bytových domů má skrytý potenciál
ušetřit za energie. Jak je na tom ten váš?

19 března, 2021
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Zateplili jste bytový dům a nyní si kladete si otázku, jestli můžete energie využívat ještě lépe? Máme pro vás dobrou zprávu: zcela určitě to možné je. K tomu je však třeba vyhodnocení energetického potenciálu budovy. Dostanete v něm jednoznačnou odpověď, jaký má váš dům kapacitu uspořit energie a jaké technologie bude vhodné zvolit.

Mnohé bytové domy u nás prošly v posledních letech modernizací – proběhla výměna oken a výtahů, zateplila se fasáda i střecha. To jsou jistě příjemné změny. Nejsou však samospásné, pokud jste jako spoluvlastníci nepromysleli celkový potenciál k úsporám energií. Například otopná soustava vašeho domu byla před modernizací dimenzována na mnohem vyšší výkon. Dost možná tedy stále platíte za množství tepla, které ve skutečnosti nepotřebujete. A to si žádá optimalizaci.

Není důvod platit zbytečně vysoké částky za teplo, které odrážejí provoz zastaralých technologií. Nechte si navrhnout a instalovat úsporné technologie, které vám pomohou optimalizovat spotřebu tepla, přípravu teplé vody nebo využití elektrické energie. Mějte na paměti, že žádná z technologií není univerzální a nehodí se pro každý dům. Doporučujeme spojit se s odborníky a nechat je posoudit, co je vhodné právě pro váš bytový dům. Každý, byť zdánlivý detail hraje roli: Má dům plynovou přípojku? Lze k domu přistavět komín? Máte možnost umístit čerpadlo tak, aby hlukem nerušilo okolí?

Než se vrhnete do nákupu fotovoltaických panelů, vzduchotechniky nebo tepelného čerpadla, vezměte si k ruce odborného konzultanta, který vám pomůže pochopit specifika vašeho domu. Dostanete odpovědi na otázky, v jakých oblastech máte prostor pro vylepšení a kýžené úspory. Poté společně zvolíte optimální technologii, která bude vyhovovat technickým parametrům domu a zohlední možnosti dané lokality.

Chcete zjistit, jestli váš bytový dům správně hospodaří s teplem a elektřinou? Požádejte si o energetickou konzultaci zdarma. Bude se vám věnovat náš specialista: zhodnotí stávající technologie na vašem domě a navrhne opatření, jak využívat energie efektivněji. Vyhodnocení a návrhy od něj získáte v přehledném dokumentu “Potenciál energetických úspor”

.

Další podobné články

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.