Většina bytových domů má skrytý potenciál
ušetřit za energie. Jak je na tom ten váš?

19 března, 2021
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Zateplili jste bytový dům a nyní si kladete si otázku, jestli můžete energie využívat ještě lépe? Máme pro vás dobrou zprávu: zcela určitě to možné je. K tomu je však třeba vyhodnocení energetického potenciálu budovy. Dostanete v něm jednoznačnou odpověď, jaký má váš dům kapacitu uspořit energie a jaké technologie bude vhodné zvolit.

Mnohé bytové domy u nás prošly v posledních letech modernizací – proběhla výměna oken a výtahů, zateplila se fasáda i střecha. To jsou jistě příjemné změny. Nejsou však samospásné, pokud jste jako spoluvlastníci nepromysleli celkový potenciál k úsporám energií. Například otopná soustava vašeho domu byla před modernizací dimenzována na mnohem vyšší výkon. Dost možná tedy stále platíte za množství tepla, které ve skutečnosti nepotřebujete. A to si žádá optimalizaci.

Není důvod platit zbytečně vysoké částky za teplo, které odrážejí provoz zastaralých technologií. Nechte si navrhnout a instalovat úsporné technologie, které vám pomohou optimalizovat spotřebu tepla, přípravu teplé vody nebo využití elektrické energie. Mějte na paměti, že žádná z technologií není univerzální a nehodí se pro každý dům. Doporučujeme spojit se s odborníky a nechat je posoudit, co je vhodné právě pro váš bytový dům. Každý, byť zdánlivý detail hraje roli: Má dům plynovou přípojku? Lze k domu přistavět komín? Máte možnost umístit čerpadlo tak, aby hlukem nerušilo okolí?

Než se vrhnete do nákupu fotovoltaických panelů, vzduchotechniky nebo tepelného čerpadla, vezměte si k ruce odborného konzultanta, který vám pomůže pochopit specifika vašeho domu. Dostanete odpovědi na otázky, v jakých oblastech máte prostor pro vylepšení a kýžené úspory. Poté společně zvolíte optimální technologii, která bude vyhovovat technickým parametrům domu a zohlední možnosti dané lokality.

Chcete zjistit, jestli váš bytový dům správně hospodaří s teplem a elektřinou? Požádejte si o energetickou konzultaci zdarma. Bude se vám věnovat náš specialista: zhodnotí stávající technologie na vašem domě a navrhne opatření, jak využívat energie efektivněji. Vyhodnocení a návrhy od něj získáte v přehledném dokumentu “Potenciál energetických úspor”

.

Další podobné články

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Balkonové zaklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Kromě solárních kolektorů pro ohřev teplé vody se na střechách některých bytových domů objevují fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Primárně ji lze využívat pro společné prostory domu, připravovaná řešení ale budou umožňovat ekonomicky podstatně zajímavější možnost zásobovat vlastní elektřinou také jednotlivé domácnosti.