Umístění televizoru doma příliš neřešíme. Jak je to správně?

Umístění televizoru doma příliš neřešíme. Jak je to správně?

24 dubna, 2019
Převzato z okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Televizor vlastní 96 % českých domácností a denně trávíme jeho sledováním v průměru tři hodiny. Jak televizor správně umístit, abyste se při jeho sledování cítili komfortně a zároveň, aby ve vašem pokoji působil esteticky?

Kam televizor postavit?

Při volbě místa pro televizor je důležité myslet na to, že by nikdy neměl stát proti oknu, tedy přímo proti zdroji denního světla. Přeci jen, když bude svítit slunce, na televizi nic neuvidíte.

Často podceňujeme doporučená vzdálenost pro sledování TV. Tím trpí nejen naše oči, ale i kvalita sledování. Nejpříjemněji se na TV dívá ve vzdálenosti odpovídající necelému 2,5násobku úhlopříčky. Řada internetových stránek prodejců spotřební elektroniky nabízí kompletní tabulky úhlopříček televizorů s doplněním o doporučené vzdálenosti pro pohledné sledování televize.

Jak vysoko televizi umístit

Při sledování televize nesmíte mít zakloněnou ani výrazně předkloněnou hlavu. Proto je optimální televizor umístit do výše očí, v ideálním případě ještě o pár centimetrů níže. Konkrétní čísla není možné určit, protože vše závisí na výšce člověka. V průměru se však dá hovořit o hodnotách mezi 95–120 cm.

Problém může nastat, když jednu televizi sledují diváci různých výšek. V případě, že se na televizi dívají děti anebo rodiče, je ideálním pomocníkem polohovatelný držák na televizor. Naopak pokud bude televizi sledovat jedna osoba, a to vždy ze stejného místa, naprosto stačí fixní držák na televizor nebo televizní stolek.

Při volbě místa pro televizor je důležité myslet i na to, že by nikdy neměl stát proti oknu, tedy přímo proti zdroji denního světla. Přeci jen, když bude svítit slunce, na televizi nic neuvidíte. Dalším faktem, na který je potřeba myslet, je, jak vysoko televizi umístit. Při sledování televize nesmíte mít zakloněnou ani výrazně předkloněnou hlavu. Proto je optimální televizor umístit do výše očí, v ideálním případě ještě o pár centimetrů níže. Konkrétní čísla není možné určit, protože vše závisí na výšce člověka. V průměru se však dá hovořit o hodnotách mezi 95–120 cm. Problém může nastat, když jednu televizi sledují diváci různých výšek. V případě, že se na televizi dívají děti anebo rodiče, je ideálním pomocníkem polohovatelný držák na televizor. Naopak pokud bude televizi sledovat jedna osoba, a to vždy ze stejného místa, naprosto stačí fixní držák na televizor nebo televizní stolek.

Jak vybrat držák na televizor

Při výběru vhodného držáku na televizor je potřeba znát dva údaje. Prvním je jeho hmotnost a druhým tzv. VESA standart. VESA standard je rozteč otvorů pro uchycení televize na držák a je uveden na zadní straně každé televize. V podstatě se jedná o čtyři otvory, díky kterým se pomocí šroubů uchytí televize k držáku, stojanu nebo televiznímu stolku.

Úhlopříčka televizoru, ač by se mohlo zdát, není vůbec důležitá, při výběru se tedy podle ní neřiďte. Pokud máte například televizor, který má hmotnost 30 kg a VESA standart 400×300 mm, jsou pro vás vhodné držáky, které mají nosnost 30 kg a více a je u nich uveden VESA standard, který ve svém rozmezí uvádí právě 400×300 mm.

Fixní držák je ideální pro ty, kteří chtějí televizi jednoduše zavěsit a dále s ní nemanipulovat. Nosnost držáku je až 40 kg. Rozteč uchycení neboli VESA standard, je variabilní, a to v rozmezí 60×50 mm až 610×400 mm.

Pro náročnější diváky je možností polohovatelný držák. A pro ty nejnáročnější je výsuvný polohovatelný držák. Televizor lze posunout blíže nebo dále od stěny, nastavit výšku, natočit či naklonit ho v jakémkoliv směru. Plynový píst navíc umožní výškové nastavení s minimálním odporem.

U instalace a umístění televize na držák je důležité nepodcenit prostudování návodu. Některé firmy nabízejí i jednoduchá instruktážní videa.

Když nechcete vrtat

Pokud se rozhodnete umístit televizor na televizní stolek, nemusíte se o nic více starat. Stačí zvolit stolek, který bude lahodit vašemu oku a poté už na něj pouze postavit televizor. Výhodou televizních stolů je jejich variabilita. Na rozdíl od držáku není televize umístěna na pevno, a tak máte možnost přemisťovat ji podle libosti.