Co přinese Digitalizace 2.0 a jaké možnosti máme

Co přinese Digitalizace 2.0 a jaké možnosti máme

06 prosince, 2016

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Není to tak dlouho, co bylo ukončeno analogové vysílání, a televize přešly na digitální signál. Nyní přichází další velká změna. Do roku 2021 má být ukončen dnešní způsob příjmu pozemního digitálního vysílání DVB-T a nahrazen příjmem signálu DVB-T2. Což v praxi znamená, že bude muset dojít k výměně více než 2,5 milionů televizí a set-top boxů. Co tato změna přinese a jaké jsou alternativy pro české diváky?

Digitalizace 2.0

Na jaře tohoto roku přijala česká vláda rozhodnutí, na základě kterého má do pěti let dojít ke změně v poskytování bezplatné televizní platformy. Tato změna má přinést uvolnění dosavadních rádiových frekvencí, které jsou v tuto chvíli v podstatě zaplněny. Je tak nutné uvolnit jejich část pro další účely, zejména pro mobilní sítě a vysokorychlostní datové přenosy.

DVB-T2 signál by však kromě uvolnění frekvencí měl přinést i vyšší kvalitu vysílání (programy v HD verzi) či větší počet televizních kanálů. Zároveň by jeho poskytování mělo i nadále zůstat bezplatné. Neznamená to ale, že pro diváky nenastanou žádné investice. Většina současných televizí totiž DVB-T2 signál nepodporuje. Pokud tedy tito diváci nebudou chtít přijít o sledování televize, budou si muset pořídit buď novou televizi nebo přikoupit set-top box.

Bohužel se s další digitalizací neobjeví ani chytré funkce. Znamená to, že pozemní signál zůstane ochuzen o vymoženosti dnešních IPTV jako je například posun v čase, nahrávání či pauza (pozastavení živého vysílání). Nepočítá se ani s vysíláním pro mobilní přijímače.

Určité investice by také mohly vzniknout pro bytové domy, které využívají společnou televizní anténu (STA). S největší pravděpodobností bude muset dojít k úpravě směřování antén a doplnění či přeladění kanálových vložek. Pro bytová družstva nyní tedy nastává správný čas poohlédnout se i po jiných možnostech odběru televizního signálu, které by zajistily obyvatelům atraktivnější programovou skladbu či moderní funkce.

Alternativy k DVB-T2

Alternativou k pozemnímu vysílání jsou služby komerčních poskytovatelů telekomunikačních služeb. Dnes již řada z nich nabízí televizní nabídky s širokou programovou skladbou a ojedinělými funkcemi. Mezi ty nejznámější určitě patří UPC, O2 či T-Mobile. Za zmínku určitě také stojí pražská společnost Planet A (poskytující služby pod značkou AIM, která ve spolupráci s brněnskou společností Smart Comp představila v roce 2014 svoji vlastní televizní platformu Kuki.

Všichni tito poskytovatelé umožňují divákům sledovat televizi standardním způsobem, tak jak jsou zvyklí u STA, navíc jim ale umožní sledovaní vysílání zpětně. Takže v případě, že nestihnete nějaký pořad, můžete si ho pustit třeba o několik dní později. Výhodou zpětného sledování je i možnost přeskočení reklam či zastavení pořadu, když si potřebujete od televize na chvíli odběhnout.

Zatím nejdelší timeshift (posun v čase) umožňuje televize Horizon společnosti UPC. Zákazníci této společnosti mohou sledovat pořady až sedm dní po jejich odvysílání. Nicméně tato funkcionalita není dostupná u všech televizních programů. O2 umožňuje sledovat pořady zpětně až o 50 hodin. U Kuki a T-Mobile je zpětné zhlédnutí dvoudenní.

Neméně zajímavou funkcí je i funkce nahrávání, se kterou můžete nahrát několik hodin pořadů a odložit si tak jejich sledování na později. Možnost nahrávání respektive kapacita uložiště a doba uložení nahrávek se u jednotlivých společností liší. V ceně tarifu nabízí 10 hodin nahrávání O2 TV i Kuki. T-Mobile poskytuje standardně 60 hodin nahrávek. U UPC se kapacita různí podle typu set-top boxu, protože nahrávaní není centralizované a probíhá přímo na set-top boxu.

Určitě též oceníte možnost sledování televize na mobilních zařízeních. Svou vlastní aplikaci mají všichni zmínění poskytovatelé. Oproti ostatním poskytovatelům má televize Kuki i něco navíc. Jako jediná televizní služba umožňuje volbu programové skladby, kdy část televizních kanálů je pevně daná a část si uživatel vybírá sám. Vybírat může až ze 130 televizních stanic a svou volbu může každý měsíc měnit. Ojedinělou funkcí je také služba Nahrávám seriály. Jedná se o knihovnu seriálů, filmových sérií, ale i skupiny pořadů, které se uceleně ukládají po řadách do knihovny. Zákazník má tak přímo přístup ke svým oblíbeným filmům i seriálům a nemusí nic složitě vyhledávat. Seriály jsou v knihovně uloženy až půl roku po jejich odvysílání.

V neposlední řadě je zapotřebí zmínit nutnost set-top boxu, který je pro poskytování služby nezbytný u všech poskytovatelů. Zatímco UPC, O2 i T-Mobile mají set-top box zpoplatněn, od AIMu jej ke službě Kuki dostanete zadarmo.

Možností tedy existuje hned několik. Je na vás, zdali budete vyčkávat, co všechno přinese Digitalizace 2.0, nebo dáte přednost komerčnímu poskytovateli. Je ale zřejmé, že služby komerčních poskytovatelů budou zatím vždy o krok napřed před plošnou digitalizací. V potaz musíte brát i to, že v případě, že zvolíte komerčního poskytovatele, nic se pro vás nezmění. Odpadne totiž nutnost koupě nové televize, která vás nejspíše čeká.

Nejdůležitějším ukazatelem by pro družstvo však měl zůstat přístup vybraného poskytovatele. Jedině tak může dojít k funkční spolupráci. Z toho plyne doporučení včas kontaktovat zástupce vybraných společností a nechat si představit jejich portfolio služeb tak, aby bylo možné zvolit správnou strategii pro bytový objekt do budoucnosti.

Další podobné články

Hlasování mimo shromáždění I Záznam webináře

Hlasování mimo shromáždění I Záznam webináře

ítejte na stránce s videozáznamem našeho webináře zaměřeného na důležité téma hlasování mimo shromáždění Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Tento webinář byl věnován metodám a procesům, které umožňují efektivně a legálně hlasovat v případech, kdy není možné svolat tradiční shromáždění SVJ.