TOP 3 témata webinářů Akademie pro bytové domy. Zhlédněte je i vy

31 března, 2024

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Webináře Akademie pro bytové domy jsou již několik let vyhledávaným zdrojem informací prakticky ze všech oblastí, se kterými se v SVJ nebo družstvu setkáváte. Všechny webináře je možné zhlédnout i ze záznamu, takže se k informacím můžete podle potřeby kdykoliv vrátit. Podle počtu aktuálních zhlédnutí jsme tak mohli pro vás sestavit pořadí nejsledovanějších témat webinářů 2023.

Rozúčtování tepla a teplé vody dle aktuálních změn od roku 2024

Nejsledovanějším tématem byly změny v rozúčtování tepla a teplé vody, které vyplývají z nové legislativy. Webinář se zaměřil na tři zásadní změny.

První část byla věnována povinnosti dálkových odečtů, koho se týkají a kdo je této povinnosti zproštěn. Druhá část se zaměřila za změny poměru základní a spotřební složky a na vysvětlení principu úpravy podílu základní složky odchylkou +- 10 procentních bodů. Nejvíce dotazů pak směřovalo k pasáži o nové povinnosti poskytování měsíční informovanosti o spotřebě tepla a teplé vody, konkrétně k formě poskytování informací a ceně. Ptali jste se také, zda je možné si v domě odhlasovat, že měsíční informovanost nechcete a na mnoho dalších konkrétních situací, které novou povinnost provází. Zhlédněte webinář i vy.

Jak na fotovoltaickou elektrárnu v bytovém domě

Možnost využívání FTV nejen pro společné prostory, ale i pro jednotlivé domácnosti zásadním způsobem zvýšila zájem o jejich instalaci i pro bytové domy. To se projevilo i ve sledovanosti tohoto webináře, která jej vynesla na druhé místo v našem řebříčku.

V současnosti existují dva modely – odběr vlastní elektřiny se slučováním, nebo bez slučování odběrných míst. Ve webináři byly vysvětleny výhody a nevýhody, které obě řešení přináší. Z praktického hlediska jsou nedocenitelné podrobné informace o postupu od záměru, až po připojení do energetické sítě nebo jak zásadní vliv na instalaci fotovoltaiky má samotná střecha. Zhlédněte webinář i vy.

Hydraulické vyvážení otopné soustavy aneb s nízkými náklady k vysokým úsporám

Třetí nejvyšší počet sledujících zaujal webinář, který si vzal za cíl pomoci snížit výdaje za vytápění díky jedinému a zcela zásadnímu kroku, který by měl být samozřejmostí pro každý dům. Jedná se o správné hydraulické vyvážení otopné soustavy, díky kterému můžete s nízkými náklady a bez stavebních zásahů ušetřit přes 20 % energie a zároveň vyřešit řadu problémů s otopnou soustavou. Co důležitého ve webináři zaznělo? Především jak poznat, že ve vašem domě není otopná soustava správně nastavena, co je potřeba pro správné hydraulické vyvážení otopné soustavy udělat, kdo vám je provede a jak vytápět s maximálními úsporami. Zhlédněte webinář i vy.

Jaké jsou další priority? Kromě úspor statutáři řeší například shromáždění a jak odhlasovat

„Témata webinářů jsme seřadili podle počtu aktuálních shlédnutí k 29.2.2024 a výsledek byl jednoznačný – největší zájem je o informace vztahující se k úsporám energií. Podle předpokladu body navíc u vás získala ta témata, která současně provází legislativní změny,“ komentuje zájem o webináře Dominika Bučková, moderátorka webinářů Akademie pro bytové domy.

Všechny tři pomyslné stupně vítězů tak obsadily úspory tepla a elektřiny, což je v současné době jasný trend. Hned na čtvrté pozici již bylo téma z oblasti řízení a provozu bytového domu, konkrétně webinář Hlasování mimo shromáždění. „Zájem o webinář byl pochopitelný, protože stále více SVJ se potýká s nedostatečnou účastí na shromáždění a hledají další možnosti, jak právoplatné hlasování uskutečnit. V naší právní praxi se však velmi často setkáváme s chybnými postupy, na jejichž vysvětlení a ukázky správných řešení jsme se ve webináři zaměřili,“ říká právník Jan Eisenreich, vedoucí právník portálu SVJ právník, který byl hostem tohoto webináře.  Zhlédněte webinář i vy, najdete jej mezi webináři na YouTube kanálu AkademieBD, kde se můžete bezpatně podívat i na všechna ostatní témata webinářů Akademie pro bytové domy.

Nezmeškejte žádná nová témata

Cyklus webinářů Akademie pro bytové domy pokračuje i v letošním roce. Nezmeškejte žádné z důležitých informací, webináře jsou zdarma. Aktuální témata i registrace na webináře naleznete na stránkách dům plný úspor.

Další články

Aktuálně o energetických úsporách

Aktuálně o energetických úsporách

Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …

Nezmeškejte horké novinky z regulace vytápění

Nezmeškejte horké novinky z regulace vytápění

Také vás zajímá, kde byste ve vašem domě mohli ještě ušetřit na vytápění? Množství dotazů, které přicházelo v průběhu čtvrtečního webináře, opět potvrdilo aktuálnost témat zaměřených na úspory energií. Webinář se věnoval možnostem úspor tepla v domech napojených na centrální vytápění. Zaměřil se zejména na řešení, která lze realizovat přímo v jednotlivých domech, a tak snížit náklady na vytápění.

Záznam webináře I Centrální zdroj vytápění pod kontrolou bytového domu

Záznam webináře I Centrální zdroj vytápění pod kontrolou bytového domu

Je váš dům napojen na centrální zdroj vytápění? V tom případě pravděpodobně nemáte úplně pod kontrolou, kolik tepla od dodavatele do domu dostáváte, nedokážete omezit max. výkon, průtok či teplotu zpátečky, nemáte možnost ovlivnit dodržování sjednaných parametrů ve vaší smlouvě ….