Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Digestoř může být nedocenitelným pomocníkem, který kuchyň zbaví mastnoty, vlhkosti a pachu. Tu nejjednodušší pořídíte už za tisíc korun. Najít kvalitní přístroj za nízkou cenu je opravdový oříšek.
Co od digestoře očekáváme
Spotřebitelský časopis dTest otestoval 11 levnějších podvěsných a 4 mnohonásobně dražší svisle zabudované digestoře. Všestranně dobré výsledky ale nepředvedla žádná. S mastnotou se mnohem lépe vypořádaly levnější modely. Odstranit pach dokázaly uspokojivě jen spotřebiče ve vyšší cenové kategorii. Pokud ale očekáváte, že čím bude výrobek dražší, tím lepší službu odvede, budete zklamaní.
Jak ovlivňuje typ digestoře její účinnost?
Odborníci se tentokrát zaměřili i na digestoře s běžnou podvěsnou konstrukcí, která umožňuje jednoduchou instalaci pod horní nástěnné skříňky a je častou součástí panelákových kuchyní. Do testu ale zapojili i pár svislých digestoří s nesrovnatelně vyšší cenou, které jsou součástí moderních pracovních desek. „Nejprve jsme vyzkoušeli, jak se popasují s mastnotou, poté jsme měřili odtah páry a nakonec prověřili, zda digestoř zvládne absorbovat nežádoucí pachy,“ přibližuje průběh testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
Svislé zabudované digestoře si s mastnotou příliš neporadily
Svislé zabudované digestoře, které jsou vestavěné v kuchyňské lince a vysouvají se až po spuštění, představují atraktivní, neokoukanou a taky velmi nákladnou alternativu běžných odsavačů par. Z testu čtyř různých druhů těchto digestoří, však vyplynulo, že nejsou o nic lepší než mnohem levnější modely. Ve zkouškách odsávání téměř všechny pohořely. Nejlépe hodnocený model dokázal zachytit necelých 60 % mastnoty. Ostatní se nedostaly ani na polovinu.
Na odstranění pachů u levných digestoří nespoléhejte
Pohlcování pachů by měl přístroj zvládat bez problému díky pachovému filtru z aktivního uhlí. Jaká je skutečnost? U levnějších digestoří se na likvidaci pachů spoléhat nedá. I ten nejlepší „soutěžící“ snížil množství aromatických látek jen o 26 %. Několik digestoří z ovzduší nepochytalo téměř nic. Se ctí absolvovaly zkoušku odstraňování zápachu jen svislé digestoře. Premiant dokázal pohltit 77,6 % aromatických látek v místnosti. Za tuto výhodu si spotřebitel ale připlatí. Průměrná cena digestoře se pohybuje okolo 64 tisíc.
Propastné rozdíly přinesl test zachycování páry
Neméně důležitým kritériem při výběru digestoře je její schopnost odstranit přebytečnou vlhkost z kuchyně. Ta je důležitá zejména pro domácnosti, které se potýkají s plísněmi na stropě. Testované digestoře dostaly za úkol snížit vlhkost z 90 % na přijatelných 60 %. Odborníci posuzovali nejen čas, ale i subjektivní dojem z odpařování. Součástí hodnocení bylo například množství vody kondenzované na šasi či filtrech odsavače nebo to, zda voda z digestoře neodkapává zpět do hrnců na sporáku.
Tato zkouška zaznamenala ještě propastnější rozdíly než zachycování mastnoty. Nejschopnější digestoř kýženého výsledku dosáhla za 87 sekund. Naopak nejslabší model se na požadovanou hodnotu nedostal ani za 15 minut.
Ani svislé digestoře nepředvedly výkon hodný své cenové kategorie. I zde se našel model, který potřeboval alespoň 15 minut na zvládnutí úkolu.
Hlučnost digestoře: Vyšší cena, tichá digestoř
Digestoř v domácnosti patří k těm hlučnějším spotřebičům a při testování levnějších modelů dTest nenarazil na žádnou výjimku. „U nejhlučnějšího výrobku jsme naměřili při maximálním výkonu více než 70 dB – to odpovídá hluku průměrného vysavače,“ prozrazuje Hana Hoffmannová. Pokud je nízká hlučnost tím hlavním argumentem při výběru, přijdou vhod právě svislé klimatizace.
Obsluha přístrojů zpravidla nepředstavovala problém. Nízká cena výrobků se ale odrážela na kvalitě jejich zpracování. Některým chyběly například zástrčky pro připojení do zásuvky a bylo možné je zapojit pouze do jističe nebo zástrčku dokoupit. Komplikace nastaly také při sundávání krytu odtahu nebo výměně filtrů. Dobré hodnocení za zpracování si vysloužily jen 3 podvěsné digestoře.
Další podobné články
Fotovoltaiku na střechách bytových domů stále provází diskuse
Připravovaná novelizace vyhlášky ERU s aktuálně předpokládanou platností od ledna 2023 by přinesla bytovým domům zásadní změnu ve využívání vlastní elektřiny.
Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti
Kromě solárních kolektorů pro ohřev teplé vody se na střechách některých bytových domů objevují fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Primárně ji lze využívat pro společné prostory domu, připravovaná řešení ale budou umožňovat ekonomicky podstatně zajímavější možnost zásobovat vlastní elektřinou také jednotlivé domácnosti.