Stěhování a smlouvy na dodávku energií - nemusí to být tak jednoduché, jak se zdá

Stěhování a smlouvy na dodávku energií – nemusí to být tak jednoduché, jak se zdá

08 února, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Budete se stěhovat? Jednou z důležitých věcí, na které nesníme zapomenout, jsou i změny smluv – například o dodávce energie. „Spotřebitelé se často domnívají, že stěhování z odběrného místa je automaticky uznatelným důvodem pro ukončení smlouvy o dodávkách energií. Tak tomu ovšem není. Záleží na podmínkách konkrétní smlouvy. Ze zákona právo na ukončení smlouvy z důvodu stěhování nevyplývá,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Jak ukončit smlouvu?

Smlouvu na dobu neurčitou může spotřebitel bez sankcí vypovědět v zákonné tříměsíční době nebo ve výpovědní době stanovení ve smlouvě, která však nesmí být delší než zákonná doba. Někteří dodavatelé umožňují smlouvu na dobu určitou vypovědět bez sankce, pokud spotřebitel doloží, že se stěhuje, například výpisem z katastru nemovitostí se změnou majitele nebo novou nájemní smlouvou. Jiní dodavatelé navíc vyžadují i doklad o tom, že se spotřebitel v novém místě nemůže připojit k danému dodavateli a že nový majitel či nájemník bytu na sebe odmítl převést stávající smlouvu o dodávkách energií.

Dodavatelé požadují pokračování

Někteří dodavatelé však trvají na tom, aby bylo ve smlouvě pokračováno, a to buď s původním odběratelem energií v novém odběrném místě, nebo s novým odběratelem na odběrném místě, ke kterému se smlouva vztahuje.

„Pokud tedy spotřebitel ‚nevezme‘ smlouvu s sebou do nového bydliště, nebo nepřesvědčí nového majitele či nájemce bytu či domu, aby jeho smlouvu přepsal na sebe, musí často zaplatit smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou v řádech tisíců až desetitisíců korun,“ upozorňuje Zelený.

Při ukončení smlouvy nebo změně odběratele je dodavatel povinen vystavit ukončovací fakturu. „Setkali jsme se i s případy, že dodavatelé účtovali spotřebu za stejné období jak původnímu, tak novému odběrateli. Je proto vhodné mít zaznamenány údaje o spotřebě k datu přepisu nebo ukončení smlouvy,“ doporučuje Zelený.

Pokud se dohodnete s novým odběratelem na přepisu smlouvy, ujistěte se, že tak nový odběratel skutečně učiní. „Informujte se u svého stávajícího dodavatele, co vše k přepisu potřebujete. Popis postupu a formuláře k přepisu lze často dohledat na webových stránkách dodavatele. O přepisu si pak nechte vystavit doklad,“ radí Zelený.

Další podobné články

Poslanecká sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení

Poslanecká sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky 14. 4. schválila ve třetím čtení návrh zákona o podpoře bydlení, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Cílem zákona je zavést dlouhodobé systémové řešení a prevenci bytové nouze na celém území České republiky.

Reklamace vyúčtování služeb

Reklamace vyúčtování služeb

Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.