Správné pojištění – jak se v něm neztratit?

Správné pojištění – jak se v něm neztratit?

30 března, 2020
Veronika Pavlisová

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Co vám jako majitelům bytu může hrozit? Rizika jsou různá. Mezi nejčastější se řadí živelné pohromy, vandalismus, ale i krádež nebo elektrické přepětí. Škodu můžete udělat i vy jako majitel někomu dalšímu. Jak se bránit a zodpovědně se před hrozbami ochránit? Odpověď je snadná. Byt si dobře pojistěte.

Pojištění bytu

Pojištění bytu je vlastně pojištění bytové jednotky jako nemovitosti. To znamená zdi, okna a podlahy. Z tohoto pojištění se hradí škody způsobené živly, např. vichřice, krupobití, povodeň a záplava. Patří sem také výbuch nebo požár. Většina pojišťoven nabízí i připojištění dalších rizik, mezi které řadíme rozbití skel, vandalismus, vystoupnutí vody z odpadního potrubí aj.

Pojištění domácnosti

Toto pojištění vám ochrání vybavení bytu, takže nábytek, elektroniku, osobní věci, cennosti, ale i majetek v prostorech, které k bytu přísluší. To jsou věci, které ukládáte do svých sklepů nebo na půdu. Některé pojišťovny mají i nadstandardní nabídku pro majitele kočárků a invalidních vozíku, kdy se pojištění domácnosti vztahuje na krádež těchto dvou předmětů umístěných ve veřejných prostorách domu, např. na chodbě.

Pojištění odpovědnosti

Třetím, nejméně známým pojištění v rámci ochrany vašich nemovitostí, je pojištění odpovědnosti. Toto pojištění kryje rizika, která mohou vzniknout třetí osobě. Zde pojišťovny hradí vytopení sousedova bytu, poničení výtahu nebo rozbití skla u vchodových dveří. Pojištění odpovědnosti nemusíte využít pouze v oblasti bydlení, ale hodí se i do běžného života. Pojišťovny za vás zaplatí třeba vámi zničený kolegův mobilní telefon. Také se hradí škody způsobené na zdraví. Tato varianta lze využít, když někoho zraníte. Jako příklad si můžeme uvést vámi zaviněnou srážku na kolech. Pojištění se vztahuje i na domácí mazlíčky, např. okousaný plot vašim psem u sousedovy předzahrádky.

 

Další podobné články

Jak proměnil koronavirus realitní trh?

Co pandemie koronaviru jednoznačně proměnila, je trh s realitami. Nemáme teď na mysli nedostatek bytů a stále rostoucí cenu, to si necháme na jiný článek, ale to, jak se nemovitosti a vůbec jaké prodávají.