Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.
I český realitní trh reaguje na aktuální události ve světě
Aktuální obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií, projevující se vzájemným zaváděním cel, mohou mít významný dopad na českou ekonomiku. Zvýšené inflační tlaky a zpomalení hospodářského růstu by mohly ovlivnit i trh s nemovitostmi a dostupnost hypotečních úvěrů. To se promítá i do dostupnosti a cen bytů.
Není vyloučena reakce ČNB
„Vracíme se tím do rizika, že se inflace dostane nad cílové pásmo (0-3 %), což může ČNB přimět změnit strategii a z uvolňování měnové politiky se stane utahovací. ČNB vyloženě nemusí přistoupit k zvyšování základních sazeb, stačí, když na svém zasedání sazby nesníží,“ říká hlavní ekonom Videobydleni.cz Jakub Veverka.
Ceny starších nemovitostí klesají
„Nemovitosti v Praze a středních Čechách rostou meziročně ve vyšších jednotkách procent. Hůř na tom jsou nemovitosti v regionech, které si přičítají 1–5 %. Nejhůře si vedou nemovitosti před rekonstrukcí na malých obcích, vzdálenějších od okresních měst. Tento segment je nejvíce ohrožen poklesem cen,“ uvádí Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.
Pokud by došlo k lehkému ochlazení poptávky po nemovitostech tak všechny ceny v regionech mimo Prahu mohou začít stagnovat a starší nemovitosti před rekonstrukcí v neatraktivních lokalitách mohou ztrácet až 15 % v závislosti na lokalitě.
Trh s menšími byty se začíná přehřívat
Ceny nemovitostí jsou v ČR vyšponované a trh se začíná přehřívat hlavně v segmentu menších bytů. V určitých developerských projektech je taková poptávka, že na bytě 1+kk a 2+kk v pořizovací ceně 5 – 7mil., se dá realizovat zisk 500 000Kč během několika měsíců. „Dle našich dat tyto byty kupují především tuzemští a zahraniční investoři až z 75 %.“
Bonitních rodin s dvěma dětmi, které si pořizují nové byty 3+1 v Praze za 10mil jsou nízké jednotky procent z agregátní (celé) poptávky v tomto segmentu.
„Domnívám se, že trh s nemovitostmi v ČR potřebuje především takovou legislativní úpravu, aby se uvolnila výstavba a zároveň daňovým zatížením znesnadnilo pořízení nemovitostí z řad zahraničních investorů, kteří hojně této legislativní nedostatečnosti využívají,“ uzavírá Jakub Veverka.
Další podobné články
Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?
Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.
Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu
Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?