Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky 14. 4. schválila ve třetím čtení návrh zákona o podpoře bydlení, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Cílem zákona je zavést dlouhodobé systémové řešení a prevenci bytové nouze na celém území České republiky.
Služby spojené s nájmem bytu – co musí pronajímatel zajistit?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Ve smlouvě o nájmu bytu by neměla chybět informace o tom, jaké konkrétní služby bude pronajímatel nájemci zajišťovat. Ať už však nájemní smlouva ujednání o službách obsahuje, či nikoli, některé služby jsou podle zákona nezbytné a pronajímatel má povinnost je nájemci zajistit. Které to jsou?
Co stanovuje zákon?
„Zákon výslovně stanovuje, že nezbytnými službami spojenými s nájmem bytu jsou odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a případně provoz výtahu,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. V závislosti na okolnostech mohou být nezbytné i jiné druhy služeb.
Povinnost zajišťovat nezbytné služby má pronajímatel vůči nájemci po celou dobu trvání nájemního vztahu, bez ohledu na to, zda nájemní smlouva obsahuje ujednání o službách. Přestože taková situace bude spíše výjimečná, nájemce a pronajímatel se mohou ve smlouvě dohodnout i na tom, že pronajímatel není povinen zajišťovat ani nebytné služby.
Součástí jsou platby do fondu a na správu domu
Zákon nově výslovně zakazuje, aby pronajímatel požadoval po nájemci jiná plnění než nájemné, zálohy na služby nebo úhrady za služby spojené s nájmem. „Těmito nepřípustnými plněními se rozumí například i platby vůči společenství vlastníků jednotek, jako jsou platby do fondu oprav nebo na administrativní správu domu. Tyto úhrady nelze považovat ani za nájemné ani za služby spojené s nájmem bytu. Pronajímateli však nic nebrání v tom, aby tyto náklady zohlednil ve výši nájemného,“ vysvětluje Lukáš Zelený.
Možností je paušální částka
Pronajímatel i nájemce mají možnost se v nájemní smlouvě dohodnout na tom, že úhrady za služby budou hrazeny paušální částkou. Pokud zvolí tuto variantu, služby poskytované s nájmem bytu se nevyúčtovávají. Jinak je nájemce povinen platit pronajímateli zálohy nebo úhrady za služby a pronajímatel musí provádět pravidelné vyúčtování služeb.
Není-li v nájemní smlouvě dohodnuto jinak, je nájemce povinen hradit zálohy nebo úhrady za služby předem na každý kalendářní měsíc, a to nejpozději do 5. dne příslušného kalendářního měsíce spolu s nájemným. Výši záloh si buď sjednají pronajímatel s nájemcem, nebo o ní v případě družstevních bytů rozhoduje bytové družstvo. „Stejně jako v případě nájemného i tady platí, že pronajímatel může po nájemci požadovat složení peněžité jistoty, že nájemce zaplatí úhrady za služby spojené s nájmem bytu,“ doplňuje Zelený.
Další podobné články
Reklamace vyúčtování služeb
Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Povolování staveb v Česku kolabuje
Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.