Šedá voda také v bytových domech

31 března, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Sucho – je stále více skloňovaný pojem, a to i pro klimatické podmínky v České republice. V našich domácnostech však jde vodu šetřit za pomocí tzv. šedé vody. Při jejím užívání je ale nutné dodržovat některé zásady.

Co je to šedá voda?

Jedná se o vodu, která každý den odtéká z umyvadel a van a také ze spotřebičů, jako jsou myčky a pračky. Tuto voda je možné druhotně použít pro splachování v toaletách. Ročně lze uspořit veliké množství pitné vody, kterou by jinak právě v toaletách byla znehodnocena.

Šedá voda i v bytových domech

Pojem šedá voda je známý především z rodinných domů, ale v poslední době se častěji objevuje také v domech bytových. V bytových domech je navíc princip zpracování šedé vody podobný jako v těchh rodinných. Znamená to, že odpadní vodu (nikoli černou – tedy tu obsahující fekálie a moč) zachycují nádrže, které jsou nejčastěji umístěné v technické místnosti, kde voda prochází čištěním, aby mohla být znovu vrácena do oběhu.

Takto vyčištěná voda se poté nazývá jako bílá a kvalitou odpovídá čisté dešťové vodě. Rozvádí se do splachovacího systému u toalet a můžete ji využít také na zalévání a zavlažování (především v rodinných domech nebo na předzahrádkách u bytových domů).

Nemusíte se ani obávat, že by šedé vody bylo nedostatek a vy byste neměli čím splachovat. V takových případech se v systému vyčištěná šedá voda doplní o vodu dešťovou nebo přímo z rozvodů o vodu pitnou. Použitá šedá voda se již nerecykluje a je odvedena jako běžná odpadní voda.

Dešťová voda je také voda

Jak už zaznělo, využít se může také dešťová voda. Ta je nejčastěji zachycována na střechách domů a normálně by odtekla z okapů do kanalizace. Dešťová voda je odváděna do nádrží a využít ji můžete jako vodu užitkovou například na závlahu zeleně. Dešťová voda se ve filtru či sedimentační jímce zbaví hrubých nečistot a je svedena do nádrže, odkud se v případě potřeby čerpá k využití.

Další podobné články

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.