Ministerstvu pro místní rozvoj se podařilo s Evropskou komisí vyjednat souhlas s financováním pro zvýhodněný úvěrový program na podporu dostupného nájemního bydlení. Alokace 2,5 miliardy korun přinese samosprávám i soukromým investorům možnost financovat výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení dostupného nájemního bydlení.
Rekonstrukce a peníze – co byste měli vědět?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Plánujete rekonstrukci domu? Přinese vám zlepšení technického stavu domu jistotu, že rozpočet vašeho SVJ po řadu následujících let nebudou čekat žádné vysoké výdaje a naopak – kvalitně a komplexně provedená rekonstrukce vám přinese i úspory díky nižším nákladům na vytápění. Výrazným benefitem je i zvýšení hodnoty bytu.
Základem je profesionální příprava
I když máte pocit, že váš dům znáte nejlépe, důležité je odborné posouzení stavu domu. Z něho vyplyne, co vše je nutné do rekonstrukce zahrnout. Ve chvíli, kdy již jasně víme, co požadujeme, můžeme oslovit projektanta, který zpracuje projekt. V něm jsou již uváděny konkrétní materiály, které budou při rekonstrukci použity a také jsou zde naceněny veškeré práce a související náklady. Tak získáte první reálnější výsledek, kolik za rekonstrukci zaplatíte.
Budete-li si brát úvěr, pamatujte na finanční rezervu na dodatečné výdaje. Na tom se shodují jak poskytovatelé úvěru, tak i stavební firmy. Častou otázkou bývá, zda navýšení úvěru není zbytečné a splácení úvěru neprodraží. „Úroky jsou vždy počítány pouze z vyčerpané částky úvěru,“ vysvětluje Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny, která má s poskytováním úvěrů SVJ dlouholeté zkušenosti. Stávají se případy, kdy si SVJ při rekonstrukci nenechalo dostatečnou rezervu, případně se rozhodlo stavební práce rozšířit. Jakékoliv dodatečné navyšování financí s sebou přináší nové výdaje. Proto doporučujeme ponechat si finanční rezervu nad rámec rozpočtu rekonstrukce. Tuto formu máme u našich klientů dlouhodobě ověřenou jako ekonomicky nejvýhodnější řešení.“
Co je potřeba ke schválení úvěru?
Je zbytečné čekat na stavební povolení, potřeba není ani smlouva o dílo. Ze strany investora stačí doložit položkový rozpočet zpracovaný projektantem a informaci, zda budou vypláceny i zálohové platby. Doložení smlouvy o dílo včetně rozpočtu je až podmínkou pro čerpání úvěru. Všechny ostatní informace (příjmy, výdaje, platby do fondu oprav, účetní závěrku a některé další údaje) by měl být schopen doplnit kvalitní správce majetku.
Bude možné využít některou z dotací?
Náklady na rekonstrukci nám mohou pomoci snížit také dotace. Bytové domy mimo hlavní město mohou využívat dotace z evropského dotačního programu IROP, kde je až do 30. 11. 2017 možné podávat žádosti do Výzvy č. 37 Energetické úspory v bytových domech II.
Vlastníci bytových domů v hlavním městě mohou stále využívat dotačního programu Nová zelená úsporám. „Výzva je kontinuální, což majitelů bytových domů v Praze umožňuje zažádat o dotaci kdykoliv podle jejich potřeb a nemusí se omezovat na jeden konkrétní termín v roce. Dotace je určena na opatření směřující ke snižování energetické náročnosti – především na zateplení obálky budovy, ale také na výměnu neekologických zdrojů tepla, instalaci solárních a rekuperačních systémů a nově i na výstavbu zelených střech a využívání tepla z odpadní vody,“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává: „Díky dotaci mohou vlastníci bytových domů v Praze pokrýt až 30 % výdajů na realizaci úsporných opatření, zajímavá pro ně bude jistě i možnost požádat si o doplňkovou podporu na vypracování projektové dokumentace, energetického hodnocení a zajištění odborného technického dozoru.“ O dotaci mohou majitelé pražských bytovek zažádat před zahájením, v průběhu i po dokončení realizace úsporných opatření, a to až do konce roku 2021 nebo do vyčerpání alokace.
Výběrové řízení by nemělo být pouze o ceně
O finance se při rekonstrukci nejedná pouze při hledání nejlepšího řešení, jak ji zaplatit. Velkou kapitolu, která může výrazně ovlivnit náklady rekonstrukce, tvoří výběrové řízení. Zpracování projektu a výběrové řízení na zhotovitele (stavební firmu) jsou dva nejdůležitější úkony období přípravy rekonstrukce. Jedním z kritérií je cena. Tím by ale posuzování nabídek nemělo končit. Kritérií výběru je několik. Požadujte, aby firmy v rámci výběrového řízení byly schopny doložit reference srovnatelného rozsahu – minimálně deset. Má firma své stálé sídlo? Jak velké má zázemí?
„Doporučujeme být velmi obezřetní, pokud stavební firma požaduje předem vysoké zálohy. Z naší praxe známe případy, kdy tento postup vedl k situaci, kdy firma nebyla schopna rekonstrukci v požadovaném rozsahu zvládnout a vymáhání zálohových plateb je pak velmi obtížné, nehledě na komplikace se zastavenou rekonstrukcí. Jiná je situace mimo velká města, kde rekonstrukce provádějí menší regionální firmy. Tam jsou zálohové platby běžné a nepředstavují zde riziko,“ radí Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Další podobné články
Aktuálně: Vyplatí se vlastní bydlení, nebo nájem?
Aktuální vývoj realitního trhu přináší další poznatky. Přinášejí i změnu v uvažování, zda se více vyplatí investovat do vlastního bydlení, nebo je ekonomicky výhodnější setrvat v nájemním vztahu a vsadit na pronájem bytu. Rozhodování také pochopitelně ovlivňuje lokalita.
Místo klíčů chytrý telefon: Stavební veletrh FOR ARCH ukáže technologie bezpečnosti dveří i novinky otvorových výplní
Praha, 24. června 2024 – Jedním z oborů, kterému se mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH tradičně věnuje, jsou otvorové výplně, okna či dveře v rodinných i bytových domech.