Program Dostupné bydlení dostal zelenou. Do nájemního bydlení půjde 7 miliard korun

Program Dostupné bydlení dostal zelenou. Do nájemního bydlení půjde 7 miliard korun

30 července, 2024

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Na výstavbu bytového domu, stavební úpravy nebo koupi nového bytu bude možné využít peníze z dotačně-úvěrového programu Dostupné bydlení, který přispěje k řešení současné bytové krize. Od října nabídne Státní fond podpory investic (SFPI) zvýhodněné úvěry pro obce, kraje, jejich organizace a další právnické osoby za 7 miliard korun do poloviny roku 2026. V příštím roce se k němu přidá Národní rozvojová banka se svými nástroji za další 3,5 miliardy korun.

Nové byty pomůžou hlavně mladým rodinám, ale i seniorům a lidem s běžnými příjmy

Cílem investičního programu Dostupné bydlení je zvýšit podíl dostupných nájemních bytů, a to jak jejich rekonstrukcí či výstavbou, tak v případě obcí i možností nákupu. Díky programu vznikne navíc až 5000 bytů.

Vlivem prudkého růstu cen nemovitostí a snížené dostupnosti úvěrů na bydlení se pro řadu domácností stalo nemožným usilovat o vlastní bydlení, a výrazně proto stoupla poptávka po nájemních bytech. To zvyšuje tlak na ceny i v této oblasti. Veřejnou podporu investic do výstavby dostupných bytů s nižším, než tržním nájemným umožnila dubnová notifikace, kterou MMR vyjednalo s Evropskou komisí.  Program cílí na dostupné nájemní bydlení pro mladé rodiny, potřebné profese i na tzv. střední třídu obecně a je součástí rozsáhlé reformy Ministerstva pro místní rozvoj Bydlení pro život.

Dostupné bydlení bude vybraným cílovým skupinám poskytované za stanovené zastropované nižší než tržní nájemné. 

Na co je možné peníze z programu Dostupné bydlení konkrétně využít?

Finanční prostředky z programu Dostupné bydlení je možné využít na vybudování nájemních bytů ať už v nově vzniklých bytových domech, nebo v rekonstruovaných objektech. Program podporuje i možnost pořízení bytů koupí, je-li žadatelem obec, kraj a jimi zřízená právnická osoba, státní příspěvková organizace, registrovaná církev nebo náboženská společnost nebo jimi založená právnická osoba a veřejně prospěšná právnická osoba.

Jaká je výše podpory?

“Výše podpory může dosáhnout až 90 % rozhodných výdajů, dotace může být poskytována pouze v kombinaci s úvěrem,“ přibližuje podmínky programu ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka. “Podrobnosti k podmínkám programu jsou k dispozici na stránkách Státního fondu podpory investic, který program administruje. Ve všech krajích také začala působit Regionální centra podpory investic do bydlení. Starostkám a starostům nabídnou vhodné modely financování projektů dostupného bydlení a poradí například v právní a technické oblasti,” doplňuje Daniel Ryšávka. 

Kde získáte více informací?

Seznam regionálních center podpory investic do bydlení i s kontakty můžete najít v tomto odkazu.
Další informace k reformě Bydlení pro život můžete získat na stránkách Bydlení pro život.

Podmínky programu Dostupné bydlení najdete na Dostupné bydlení – SFPI.

Výsledky šetření Obecní bydlení zde.

Další podobné články

Žádáte o dotaci? Buďte obezřetní při výběru firem

Žádáte o dotaci? Buďte obezřetní při výběru firem

Státní fond životního prostředí vydal upozornění pro příjemce a žadatele o dotaci z programu Nová zelená úsporám a podprogramu Nová zelená úsporám Light, aby u dotačních projektů věnovali zvýšenou pozornost a obezřetnost při výběru dodavatele, uzavírání smluv na instalaci solárních systémů a na renovaci domu a úhradě záloh.

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Změna zákona zjednodušší vystěhování problémových nájemníků

Ochrana nájemníků má právně silně ukotvenou pozici. V některých případech ale výše ochrany vede až k jejímu zneužívání. Je proto jistě dobrou zprávou, že vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka v červnu schválila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků tzv. rozkazem k vyklizení. Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem.