Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytů musí být provedeno do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, nejpozději tedy do konce dubna roku následujícího. Doručené vyúčtování musí být řádné a splňovat zákonem stanovené podmínky v souladu s požadavky zákona č. 67/2013 Sb., o službách a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Poslanecká sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky 14. 4. schválila ve třetím čtení návrh zákona o podpoře bydlení, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Cílem zákona je zavést dlouhodobé systémové řešení a prevenci bytové nouze na celém území České republiky.
Česko čelí bytové krizi
Akutní bytové krize v Česku postihuje 160 tisíc lidí, včetně desítek tisíc dětí, a její dopady jsou závažné nejen pro jednotlivce a rodiny. Další domácnosti jsou nebo mohou být ohrožené ztrátou bydlení. Díky zákonu o podpoře bydlení bude možné do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu a zároveň výrazně ušetřit veřejné finance. „Řešení této krize je konečně na dosah. Věřím, že zákon v nejbližších týdnech projde úspěšně Senátem a dostane se k podpisu panu prezidentovi, aby mohl začít fungovat od příštího roku,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Vzniknou kontaktní místa pro bydlení. K čemu budou sloužit?
Zákon o podpoře bydlení pomůže lidem, kteří se potýkají s nadměrnými náklady na bydlení nebo jsou ohroženi jeho ztrátou. Díky podpůrným opatřením budou mít možnost získat standardní nájemní bydlení za přiměřenou cenu a dlouhodobě si ho udržet. Zákon se zaměřuje také na prevenci bytové nouze a omezení obchodu s chudobou.
Jedním z klíčových opatření jsou kontaktní místa pro bydlení, která vzniknou ve 115 nejvíce zasažených obcích s rozšířenou působností. Sloužit budou jako podpora pro ty, kteří hledají bydlení nebo potřebují pomoci s jeho udržením. Zároveň bude kontaktní místo ověřovat, zda je domácnost v bytové nouzi, bude provádět majetkový test a zjišťovat, jestli nelze pomoci např. dávkami nebo hledáním bytu na volném trhu. „Otevřít kontaktní místo ale mohou dobrovolně i další obce s rozšířenou působností, které na něj také získají finanční prostředky ze státního rozpočtu. Bude záležet na rozhodnutí obcí, jestli nabídnou obyvatelům poradenství a další osvědčené nástroje zákona. My jim k tomu dáme veškerou podporu. V desítkách měst fungují kontaktní místa už teď a jejich činnost se velmi osvědčila,” řekl ministr Kulhánek.
Další podobné články
Povolování staveb v Česku kolabuje
Bytové výstavbě se stále nedaří. Kromě růstu cen je největší překážkou složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Z hlediska komplikovanosti povolovacího procesu patří ČR dokonce k nejhorším zemím na celém světě. Pomyslný direkt tomu všemu zasadila aktuální zpráva, že digitální systémy stavebního a územního řízení kolabují.
Stavební zákon nabízí úlevy domům zasaženým povodněmi
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo metodiku, která popisuje postup stavebníků i stavebních úřadů při mimořádných opatřeních a obnově v souvislosti s povodněmi. Vytvořilo také formulář, kterým mohou snadno oznámit práce stavebnímu úřadu.