Co podceníte při koupi bytu, to později zaplatíte

Co podceníte při koupi bytu, to později zaplatíte

20 ledna, 2017
Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Pořídit si byt v novostavbě může být výhodnou investicí nebo splněným snem o bydlení. Konečně můžete realizovat vaše představy a byt si zařídit podle sebe. Ty však občas bývají neslučitelné s dispozicemi zakoupeného bytu a pozdější úpravy se mohou velice prodražit. Co je tedy dobré před koupí bytu promyslet?

Koupě nového bytu je velkou životní investicí a lidé se často při výběru bytu nechávají unést svými emocemi. Ve svém nadšení tak nedomyslí praktickou dispozici bytu a myslí si, že později si jej upraví sami. Avšak v některých případech už to není možné, proto je vhodné už při koupi bytu požadovat standard odpovídající jejich vkusu a finančním možnostem. Případné úpravy je pak výhodné řešit přímo s developerem v rámci klientských změn. Podle ředitele společnosti Star Group, mapující realitní trh, to vyjde mnohem levněji. Pokud by totiž klienti řešili změny v bytě sami, věnovali by spoustu času a energie objíždění obchodů a výběru vhodného materiálu. Náročné je také domlouvání řemeslníků a dohlížení na práce. To vše v rámci klientských změn řeší developer, který navíc díky velkému objemu zboží dokáže materiál pořídit výhodněji než v maloobchodech.

Na změny upozorněte developera co nejdříve

Kdo se pak ke změnám v bytě rozhodne přistoupit, měl by na to developera upozornit co nejdříve. Pokud chce například někdo měnit dispozice bytu a tato změna nemá dopad na statiku, tak to lze realizovat pouze na začátku výstavby. Změny, které přepočítání statiky vyžadují, jsou pak možné, jen dokud je projekt ve fázi projektování prováděcí dokumentace. V průběhu stavby je možné také měnit velikost otvorů, které se neprojeví na fasádě, tedy například velikost dveří. Změnit lze i rozvod vody nebo odpadů.

Při výběru bytu je důležité se zaměřit také na provedení interiéru, tedy jak jsou například provedeny podlahy. Každý developer obvykle nabízí několik typů podlah. Když se pak klient rozmyslí, že chce například místo dlažby plovoucí nebo dřevěnou podlahu, tak je to obvykle možné přibližně do poloviny průběhu stavby. Zpracování těchto změn trvá asi čtrnáct dnů.

Není dobré podceňovat ani kvalitu vstupních dveří, a to jak do bytu, tak do domu. Každý developer nabízí různou bezpečnost dveří a kdo nechce nic podcenit, měl by volit bezpečnostní třídu tři a výše. Stejně tak se většina lidí cítí v domě lépe, pokud je u vstupních dveří videotelefon.

Další podobné články

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

V současné době je stále běžnější, že lidé bydlí v malých bytech, kde úložný prostor je omezený. To může být frustrující, protože se často potýkají s tím, že nemají dostatek místa na uskladnění věcí. Nicméně, existuje několik trendů v oblasti designu interiéru, které mohou pomoci vylepšit využití úložného prostoru v malých bytech.