Pár tipů, jak zazimovat zahradní nábytek z balkónu

30 října, 2019

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

S chladnými dny ubývá příležitostí k posezení a plnému využívání našich balkónů, lodžií a teras. Nastává vhodná doba pro podzimní údržbu a případné uložení křesel, stolků a dalšího balkónového nábytku na zimu.

Na zimu oceníte lehkou skladnost

V bytových domech často řešíme problém s prostorem, kam uložit nábytek přes zimu. Ideální místo pro uschování nábytku je sklep, chodba, zahradí domek či prostorná garáž. Ve všech těchto případech oceníme, pokud je nábytek skladný nebo stohovatelný, aby zabíral co nejméně místa.

Jestliže nemáte nábytek skládací, na trhu se objevují speciální obaly na venkovní nábytek, které jsou tvarově přizpůsobené jednotlivým druhům nábytku. Samozřejmě postačí i lepší plachta.

Dřevěný zahradní nábytek

Nábytek ze dřeva ocení podzimní péči. Před zimou je potřeba dřevo řádně ošetřit lazurovacím nátěrem. Exotické dřevo, například teak, akácii, meranti, durian, eukalyptus je nutné ošetřit teakovým olejem každý rok. Nesmíme zapomenout i na kovové části nábytku, které také ošetříme a po uschnutí zpět namontujeme. Takto ošetřený nábytek uklidíme do obalů a uložíme na suché místo. Po takové péči nám bude sloužit mnoho let.

Kovový, hliníkový, plastový, polyratanový zahradní nábytek

Tyto materiály nepotřebují tolik péče, jako dřevěné. Postačí nábytek pouze omýt od nečistot a uklidit na suché místo.

Markýza

Ať už máte jakýkoliv typ markýzy, údržba je velmi podobná. Pokud usoudíte, že markýza potřebuje zazimovat, nejdříve ji důkladně očistěte. Potah markýzy omyjte teplou mýdlovou vodou a nechte řádně vysušit. Pozor na nešetrné mechanické čištění, následnou sezónu by markýza nesplňovala své funkce nepropustnosti. Potah nechte řádně vysušit, pokud by se uložil mokrý, mohl by přes zimu zplesnivět. Posledním krokem je kontrola konstrukce markýzy, poté ji můžete uložit do kazety, kde přečká zimu.

Další podobné články

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Balkonové zaklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.

Alfa a omega moderní lodžie? Bezpečné zábradlí a kvalitní zasklení

Alfa a omega moderní lodžie? Bezpečné zábradlí a kvalitní zasklení

Čeká vás rekonstrukce nebo modernizace lodžií či balkónů ve vašem bytovém domě? Jestli uvažujete o prodloužení lodžie, kterým byste získali několik drahocenných metrů prostoru navíc, pak zpozorněte – chystáme pro vás webinář právě na toto téma. Dozvíte se, na co se připravit a jak probíhá samotná realizace. Také vám pomůžeme zorientovat se v požadavcích legislativy na bezpečnost konstrukce zábradlí a zasklení.

Grilování na balkoně – bezpečně a bez sousedských konfliktů

Grilování na balkoně – bezpečně a bez sousedských konfliktů

Letní dny nás lákají ven, a to i na náš balkon. Proč ho nevyužít na 100 %? Slunění, pěstování bylinek či zeleniny a také grilování se stávají pravidelnými aktivitami v bytových domech. Avšak především grilování je často problémem mezi sousedy. Jaký gril vybrat a jakými pravidly se řídit, abyste nikoho neomezili ani neohrozili?