Je nejvyšší čas na údržbu topení. Co všechno <br /> byste neměli zapomenout zkontrolovat?

Je nejvyšší čas na údržbu topení. Co všechno byste neměli zapomenout zkontrolovat?

01 listopadu, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

První chladné týdny jsou za námi a pro kontrolu, případně opravu topení a radiátorů je nejvyšší čas. Neodkládejte nutnou údržbu na později, může se vám to vymstít vyššími náklady za energie, nesprávně pracující kotel může být i životu nebezpečný. Pouze perfektně udržovaná topná soustava zajistí ekonomický provoz.

Zkontrolujte radiátory

Pokud se ve vašem obydlí skládá topná soustava z kotle a radiátorů, zkontrolujte nejprve je. Vizuálně se přesvědčte, že z nich nikde nekape voda. Pokud však radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez a provlhlá místa na zemi, je načase výměna. Pokud se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Je lépe předcházet havárii a vyměnit radiátory, případně jen poškozený článek. Investice do úspornějšího systému vytápění přinese nižší náklady i v budoucnu. „Například jednoduchou výměnou starého litinového radiátoru za nový deskový, takzvanou klasiku, lze ročně ušetřit dvacet až třicet procent,“ uvedla specialistka Kateřina Knihová. Právě radiátory jsou důležitou součástí otopného systému. Moderní kotle pracují s teplotou otopné vody 40 až 50°C, starší radiátory bývají konstruovány na teplotu vyšší. Právě proto je dobré staré radiátory vyměnit za nové určené pro nižší teplotní spád. „Zkušená firma zvládne vyměnit čtyři radiátory zhruba za 5 hodin a investice do nového účinnějšího topení je navíc velmi nízká,“ doplnila Knihová. Nové moderní radiátory lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů.

Pravidelnou kontrolu topení je možné spojit se servisní prohlídkou. Určitá údržba je totiž nutná i v případě, že topíte plynem či elektřinou. „Špatně seřízené regulační prvky nebo zavzdušněné radiátory mohou vést ke snížení výkonu otopných těles,“ sdělila Knihová a dodává: „Radiátory je třeba odvzdušnit vždy před začátkem topné sezóny nebo hned jakmile začneme topit. Pokud i v průběhu topné sezóny zjistíte, že se teplo v radiátorech nerozprostírá rovnoměrně, zkuste je odvzdušnit.“

K opravám a údržbě otopné soustavy patří i natírání radiátorů. Základem úspěchu je koupit barvu určenou speciálně na radiátory. Ta si udrží svůj odstín i po zatopení. Pokud byste koupili například běžnou malířskou barvu, výsledná barva v topné sezóně bude jiná a velmi těžko se z ní dostává i usazený prach.

Plynový kotel nechte na odborníkovi

U kotle na tuhá paliva většinou zvládne základní údržbu uživatel, servis plynového kotle by měl však zajistit pouze proškolený servisní technik, který zkontroluje všechny komponenty, případně vymění opotřebené díly. Špatně fungující plynový kotel může vykazovat výpadky, poruchy či uvolňovat i jedovatý oxid uhelnatý.

Elektrický kotel

Elektrokotle jsou téměř bezúdržbové. Nepotřebují komín ani zařízení pro odvod spalin. Ovšem i zde by měla proběhnout kontrola, a to ideálně jednou ročně na prověření správné funkčnosti čerpadla a termostatu.

Kontrola komína

Od roku 2011 je nutné nechat provést kontrolu používaného komína minimálně jednou ročně. Ideální je nechat prohlédnout komín hned, jakmile přestanete po zimě topit. Na případnou opravu tak získáte dostatek času, a nebudete muset nic narychlo řešit s podzimem, kdy vás už budou tlačit sychravé dny a nadcházející zima. Největší pozornost je potřeba věnovat starším jednovrstvým komínům vyzděným z cihel. Při kontrole je nutné se zaměřit jak na jejich nadstřešní, tak na půdní část. Obojí je namáháno nejen spalinami, ale musí čelit také povětrnostním vlivům a často i prudkým a vysokým teplotním rozdílům. To se časem projeví takzvanou degradací spojovací malty, která se začne drolit a vypadávat. Někdy může dokonce dojít i k rozpadu cihel. Výsledkem každoroční kontroly komína musí být zpráva o kontrole.

Tepelné čerpadlo

První rok po instalaci tepelná čerpadla většinou pracují efektivně. Například vzduchové tepelné čerpadlo potřebuje mít k bezproblémovému chodu čistý vzduchový výměník, aby vzduch mohl volně proudit a aby vzduch mohl odevzdávat svoje teplo. Problém ale bývá, že se výměníky obecně zanášejí drobnými nečistotami. Díky tomu je potom celkové množství proudícího vzduchu menší a tím je i nižší střední teplota výparníku. Z toho důvodu se kompresor tepelného čerpadla musí více zatěžovat a celkový provoz tepelného čerpadla je následně výrazně dražší. Pro dlouhou životnost tepelných čerpadel a pro nízké provozní náklady je tedy bezpodmínečně nutné minimálně jednou za rok zkontrolovat stav sítek v systému na straně topné, případně zdrojové vody a zkontrolovat stav a čistotu výměníků.

Další podobné články

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla. Toho využili prodejci tepelných čerpadel, kteří začali předkládat nabídky s údajně úžasnými úsporami. „Praxe však ukázala, že čísla neodpovídají realitě a tepelná čerpadla energetiku nespasí,“ říká Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica.

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.