Nájem bytu zažívá comeback. Co byste měli vědět při využití služeb realitní kanceláře?

30 dubna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Nájem nejsou jen měsíční výdaje za bydlení. Do celkové sumy musíte zahrnout i další finance jako například poplatky realitní kanceláři či vstupní kauce. Za co je normální zaplatit a ve kterých případech bychom se měli mít na pozoru?

Kolik stojí služby realitky?

Pokud hledáme nové bydlení s realitkou, nebude to zadarmo. Nejčastější částka hodnoty provize bývá výše jednoho nájmu. Setkat se můžete i s vyšší provizí, a to většinou v oblastech, kde je po bytech větší poptávka. Ten se může šplhat až do výše tří nájmů.

Rezervační poplatek

Jak se ale zachovat ve chvíli, kdy k uzavření nájemní smlouvy z nějakého důvodu nakonec nedojde? Zde zpozorněte. Realitní kancelář si totiž často nechává poplatek, který zájemce zaplatil při podpisu rezervační smlouvy. Je důležité prostudovat celé znění právě rezervační smlouvy a ověřit si, na co má realitní kanceláře nárok. Zde musí být doslovně stanoveno, kdy má realitní kancelář právo si ponechat rezervační poplatek.

Rezervační poplatek byste neměli například platit, pokud nabízený byt nesplňoval předem garantované požadavky. O peníze také nepřijdete, jestliže se ukázalo, že byt je v horším stavu, než jaký byl inzerován.

Pozor i na absurdní poplatky

Některé realitní kanceláře dokonce účtují i různé poplatky za trvání nájemního vztahu. Jedná se třeba o poplatek za prodlužování nájmu. Dalším poplatkem je poplatek za předložení vyúčtování spotřeby energií. Předložení vyúčtování je ale povinností pronajímatele, zákon nestanoví, že by za vyúčtování měl nájemce něco platit. Dejte si dopředu pozor, s jakou realitní kaceláří jednáte a ověřte si její recenze.

Základem spolupráce s realitní kanceláří je zprostředkovatelská smlouva s předem určenými parametry a definovanou odměnou. Smluvní strany se v ní dohodnou, zda bude složena záloha na odměnu nebo ne a jak bude odměna případně hrazena. Pokud jste při spolupráci s realitní kanceláří na pochybách, můžete se obrátit na Asociaci realitních kanceláří ČR.

 

 

Další podobné články

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.