O povinnosti dálkových odečtů s předsedou představenstva SBD Praha Mgr. Martinem KrohemMěření, vyúčtování a rozúčtování energií prochází výraznými změnami

25 dubna, 2022

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Od 1. 1. 2022 je povinné osazovat pouze měřidla s dálkovým odečtem

Změny v požadavcích přináší již schválená Novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. V účinnost vstoupila 1. 1. 2022. Od tohoto datumu lze v rámci výměn měřidel nově osazovat pouze měřidla tepla, chladu a teplé vody a rozdělovače topných nákladů s možností dálkového odečtu, a to minimálně v měsíčním intervalu odečtu.

Od 1. 1. 2027 se budou už výhradně používat měřidla s dálkovým odečtem

V mezičase mezi 1. 1. 2022 a 1. 1. 2027 mohou ještě dobíhat stávající osazená měřidla bez dálkových odečtů, a to jak měřiče tepla, měřiče chladu, bytové vodoměry na teplou vodu nebo rozdělovače topných nákladů. V rámci čtyřletých nebo pětiletých cyklů povinné výměny budou tato měřidla postupně měněna již výhradně za měřidla s dálkovým odečtem. U rozdělovačů topných nákladů jejich výměny proběhnou v rámci skončení jejich životnosti, nejpozději však do termínu 1. 1. 2027.

Ve vyúčtování se objeví řada nových údajů

Kromě náležitostí vyúčtování, tedy konečného dokumentu, Vyhláška č. 269/2015 Sb. řeší zejména pravidla pro rozúčtování nákladů pro teplo na vytápění a dodávku teplé vody a stanoví povinnost rozšířit konečné vyúčtování o řadu dalších údajů, aby mohl být uživatel informován v požadovaném rozsahu.

Jaké další změny vyhláška přináší?

Vyhláška se též věnuje rozdělení základní a spotřební složky pro rozúčtování nákladů na teplo. Rozdělení je nyní provedeno hned v prvním kroku tak, aby každý uživatel v daném objektu měl stejnou cenu tepla za m² v základní složce nákladů. Dále vyhláška upravuje pravidla pro stanovení takzvaného minimálního a maximálního nákladu na m² neboli -20 % a +100 % od průměrné spotřeby na m² objektu. Další důležitou věcí, kterou tato vyhláška napravuje, je způsob výpočtu u uživatelů, kteří buď nezpřístupnili byt k montáži přístrojů, odečtu nebo odečet ovlivnili. Vyhláška odkazuje na přílohu, kde je uveden výpočet, jak při stanovení spotřební složky náhradní spotřeby postupovat.

Vyhláška č. 269/2015 Sb. již prošla změnou a je aktualizovaná Vyhláškou 376 S

Máme kvůli směrnici o EED povinnost zavést dálkový odečet energií? Je to jen loby firem nebo výmysl Evropské unie? Poslechněte si odpovědi na vaše nejčastější dotazy o dálkovém měření.

Další podobné články

Pohodlně a bezpečně nahoru i dolů aneb Jak správně pečovat o výtah v bytovém domě

Pohodlně a bezpečně nahoru i dolů aneb Jak správně pečovat o výtah v bytovém domě

Zase nejede. Druhým týdnem musíte běhat do osmého patra s nákupy a dítětem pod paží. Už aby to někdo opravil. Že vám to něco připomíná? Výtah se stal předmětem denní potřeby, rychle jsme si na něj zvykli a v domech o pěti a více patrech se bez něj obejdeme jen stěží. Víte však, že jako majitel nebo spolumajitel domu – člen SVJ či bytového družstva – jste za bezpečný provoz výtahu zodpovědní?

Topíte a ohříváte vodu hospodárně? Váš dům možná skrývá potenciál energetických úspor

Topíte a ohříváte vodu hospodárně? Váš dům možná skrývá potenciál energetických úspor

Zastaralá plynová kotelna, nedostatečná regulace, podstatně nižší úspora energií po rekonstrukci domu, než jakou jste očekávali. Dost možná právě řešíte se sousedy podobný problém. Zajímá vás, jak docílit hospodárnějšího využívání tepla? Opravdu lze za vytápění a ohřev vody v bytovém domě ušetřit ročně až stovky tisíc? A která technologie je pro váš dům ta správná? Na tyto a další otázky odpovídá Petr Prokop, specialista na technologie v bytových domech ze společnosti DPU Revit