Máte správně nastaveny zálohy po zdražení elektřiny?

Máte správně nastavené zálohy po zdražení elektřiny?

02 března, 2024

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

S koncem loňského roku přestal platit vládní cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Zároveň s tím začala platit vyhláška Energetického regulačního úřadu, která znatelně zvýšila poplatky za distribuci elektřiny. Co to pro nás nyní znamená a na co bychom měli dát pozor? 

Jak zvýšení poplatků za distribuci ovlivnilo cenu?

„U plynu zdražení poplatků nezpůsobilo tak dramatický dopad na celkovou cenu a výslednou fakturaci. Jinak je tomu u elektřiny, jedna MWh průměrné spotřebované elektřiny zdražila o cca 1200 Kč včetně DPH,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

Zákazníky nyní můžeme rozdělit do tří skupin s odlišnými dopady zdražení.

První skupina “strop a více”

Do této skupiny patří ti, kteří na konci roku 2023 za elektřinu stále platili cenu určenou vládním stropem, tedy přibližně 6000 Kč za 1 MWh. Bez vládního stropu by spousta z nich platila dramaticky více. Co tuto skupinu čeká v roce 2024? Ke konci roku 2023 se většina dodavatelů pokusila domluvit se zákazníky na snížení ceny elektřiny mírně pod vládní strop. Pokud měl někdo smlouvu na dobu neurčitou, jeho cena za 1 MWh se většinou snížila přibližně o 1000 Kč. Na začátku roku 2024 začaly platit nové distribuční poplatky, které zvýšily cenu 1 MWh elektřiny o cca 1200 Kč. Sleva na elektřině a zvýšení poplatků za distribuci se tak téměř srovnaly. Většině těchto zákazníků tak změna nepřinesla nijak moc dramatické zdražení.

„Výsledná fakturovaná částka by se této skupině však mohla ještě o dost snížit, pokud by zákazník byl aktivní a nenechal řešení jen na současném dodavateli. Ten má sice ze zákona povinnost prodloužit smlouvu a nabídnout novou cenu, ale zcela určitě nebude dávat to nejlepší, co je na trhu. Většina dodavatelů v případě, že zákazníkům zlevnila automaticky, nabízela cenu kolem 5000 Kč / MWh včetně DPH. Co to znamená? Především to, že existuje ještě velký prostor pro úsporu, protože v současné době nabízí někteří dodavatelé cenu elektřiny o cca 1000 Kč za 1 MWh nižší, tedy na úrovni 4000 Kč/ MWh včetně DPH,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

„Pozor si však musí dát každý zákazník, který měl cenu nad vládním stropem a jeho dodavatel mu cenu elektřiny nesnížil. Těmto zákazníkům začnou dodavatelé účtovat ceny, které v loňském roce kontroloval vládní cenový strop. A zde je jediným rozumným řešením nechat si srovnat ceny od specialistů a najít si rychle nového dodavatele,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

Druhá skupina “našel si sám”

Zde najdeme zákazníky, kteří si v průběhu roku 2023 sami našli výhodnější nabídky. Díky tomu za elektřinu platí přibližně 5000 Kč za 1 MWh. V dopadech zdražení distribučních poplatků jsou na tom tito zákazníci paradoxně hůře. Na nižší cenu elektřiny si již zvykli a nyní se jim zvedají pouze distribuční poplatky o již zmíněných cca 1200 Kč za 1 MWh.

Třetí skupina “klikaři”

Tuto skupinu tvoří několik set tisíc zákazníků, kteří dosud platili nízké ceny z doby před energetickou krizí. Ti se měli doposud nejlépe. Elektřina se jim nezdražila, dokonce jeden rok nemuseli platit poplatky za obnovitelné zdroje, a tak vlastně ještě více ušetřili. Právě oni ale nyní čelí největším cenovým šokům. Jakmile jim totiž skončí zafixovaná cena, přejdou na aktuální ceníky, které jsou pro všechny stejné. Přestože se budou opravdu snažit a najdou si jednu z nejlevnějších nabídek, i tak se jim zdraží elektřina jako taková na dvojnásobek. K tomu mají stejné zdražení distribučních poplatků jako všichni ostatní. Místo 2000 Kč/MWh budou nově platit 4000 Kč/MWh a navíc ještě 1200 Kč/MWh za distribuční poplatky.

Jaké je doporučení?

Všichni zákazníci by se měli hlavně zajímat o to, co je čeká. “Nemusíte aktivně hledat nejlepší možné nabídky. Od toho jsou online srovnávače, kde vám rádi a zdarma pomohou srovnat nabídky elektřiny a podívat se na to, co se stane, když budete pasivní, nebo kolik ušetříte, když se rozhodnete dodavatele změnit,“ doporučuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz a dodává: “Zdražení distribuce se dotkne nás všech, ale pokud se vám podaří získat nižší cenu za elektřinu, nemusí být dopady nijak zásadní a měsíční zálohy můžete klidně platit i menší, než jste měli v roce 2023.”

Další podobné články

Zdražení elektřiny 2024. Zjišťovali jsme, kolik a za co zaplatíme

Zdražení elektřiny 2024. Zjišťovali jsme, kolik a za co zaplatíme

Od ledna čelíme značnému nárůstu distribučních poplatků za elektřinu. Od ledna čelíme značnému nárůstu distribučních poplatků za elektřinu. Víte, jaké poplatky vlastně platíte a jak se změnily? Přinášíme přehledné srovnání pro domácnostmi nejběžněji používanou sazbu D02d.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaika je bezesporu fenoménem dnešní doby a instalace fotovoltaických elektráren na plochých střechách jsou velmi žádaným řešením. Jejich současná legislativa je ale bohužel nedostatečná a bude nutné, aby došlo k úpravám. Jak poznatky z realizací potvrzují, lze předpokládat, že jedním z nových požadavků bude …

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.