Vlastníte nemovitost s hypotékou? Můžete ji i tak prodat

Vlastníte nemovitost s hypotékou? Můžete ji i tak prodat

02 srpna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Možná i vy vlastníte nemovitost, na kterou splácíte hypotéku. A co když chcete nemovitost prodat, a zbavit se tak hypotéky „zbavit“? Existují řešení.

Prodej nemovitosti s hypotékou je téměř stejný jako prodej bez zatížení hypotékou. Podstatné je si pohlídat, kam se váže zástavní právo, jestli na bankovní, nebo nebankovní instituci, která se může vztahovat na fyzickou osobu nebo firmu.

Bankovní instituce

V případě, kdy je zástavce banka, pamatujte u kupní smlouvy na to, aby zde bylo uvedeno ve správné podobě vypořádání kupní ceny. Nejčastější praktikou je, že se potřebná částka na doplacení úvěru prodávajícího nemovitost uhradí z hypotéky kupujícího. Je potřeba pro financující banku přesné vyčíslení částky k doplacení. Pohlídejte si, aby zástavující banka poskytla potvrzení, že se vzdá svého zástavního práva po doplacení úvěru.

Nebankovní instituce

Jestliže prodej nemovitosti probíhá s nebankovní institucí, je nutné pro schválení hypotéky získat souhlas se zrušením jeho zástavního práva. Nejčastější průběh je takový, že vznikne jistotní účet, kam se ukládají všechny finanční prostředky a poté se fyzická či právnická osoba (nebankovní instituce) vzdá zástavního práva. Z účtu s financemi se peníze převedou po smazání původního zástavního práva, zápisu nového zástavního práva a také zápisu vlastnického práva.

Na co by si měl dát pozor kupující?

Před koupi nemovitostí všechny kroky konzultujte s právníkem. Dále je velmi užitečné využít možnosti úschovy. Z úschov klienti nejčastěji využívají advokátní úschovu, případně bankovní úschovu. A jako největší jistota je hodnoceno vyplacení finančních prostředků až po změně vlastnického práva.

Další podobné články

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Ceny bydlení stále zůstávají velkým tématem. Hovoří se o dvojnásobném růstu za posledních 5 let, či trojnásobném růstu oproti cenám před 10 roky. Kam se ceny vydají v roce 2024 u vlastního bydlení a podnájmů? Jaké budou sazby hypoték, které jsou jedním ze zásadních hybatelů trhu s bydlením?

Jak proměnil koronavirus realitní trh?

Co pandemie koronaviru jednoznačně proměnila, je trh s realitami. Nemáme teď na mysli nedostatek bytů a stále rostoucí cenu, to si necháme na jiný článek, ale to, jak se nemovitosti a vůbec jaké prodávají.