Koronavirus paralyzoval správy bytových domů – řeší teď hygienu a dostatečné připojení k internetu

Koronavirus paralyzoval správy bytových domů – řeší teď hygienu a dostatečné připojení k internetu

21 října, 2020
Hana Tietze

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Pandemie onemocnění Covid-19 se dotýká společného bydlení v družstevních i soukromých domech. Správci domů řeší především problematiku hygieny a internetového připojení, které je nedostatečné. Čeká je také dodržení nové směrnice EU o měření tepla a řešení problematiky dobíjení elektromobilů v domech. Témata bydlení, družstevní výstavby a správy se stane hlavním tématem předsedů a ředitelů největších bytových družstev v České republice, kteří se začátkem listopadu propojí online, aby společně našli řešení aktuálních otázek. Ve dnech 3. a 4. listopadu 2020 totiž pořádá Česká společnost pro bydlení konferenci eFÓRUM BD 2020. Družstva pokrývají třetinu bytového fondu České republiky a vlastní nebo spravují milion bytů u nás.

Hlavním tématem odborníků budou dopady pandemie Koronaviru na bydlení a správu domů. Jejich obyvatelé volají po opatřeních, které je ochrání ve společných prostorách. „Lze projít domem s rukama v kapsách a ničeho se nedotknout? To je otázka, kterou teď slyšíme nejčastěji. Jsme schopní si s tím poradit, ale je potřeba zajistit potřebné technologie tak, aby obyvatel domu od vstupu, přes ovládání výtahu nebo vjezdu do garáže nemusel na nic sáhnout. Antivirově se dá na delší dobu ošetřit zábradlí, vstupní dveře, poštovní schránky, interiéry schodišť i různá madla,“ upřesňuje Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení. V domech bude také potřeba řešit přístupové systémy do domu například kvůli donášce jídla, nebo řešení havárie v bytě u pozitivně testovaného člověka.

Nový fenomén – homeoffice

Vrásky na čele přidělává správcům bytů také zvýšený počet lidí pracujících z domova. „Pod tíhou různých konferencí, výuk, seminářů a přednášek původní připojení internetu v domě nestíhá. I to je jedno z témat, které chceme řešit s odborníky na listopadové konferenci eFÓRUM BD, jak navýšit kapacitu, aby všichni obyvatelé domů byli spokojení,“ říká Martin Kroh. Obyvatelé domů řeší také malé prostory v bytech, kde najednou potřebují pracovat až čtyři členové domácnosti najednou. Problematika covidu tak přerůstá do developmentu. Zpět se tak možná vrátí potřeba společenských místností v domě, která může sloužit například jako sdílená kancelář s připojením na internet.

Směrnice EU – bytové domy čeká nové měření spotřeby tepla už od ledna 2022, jsou připravené?

Evropská směrnice klade nové nároky na sledování a měření spotřeb tepla a teplé vody v bytových domech, ale také povinnost častějšího informování konečných spotřebitelů o spotřebě. Zástupci bytových domů se tak musí rozhodnout, jak energie měřit, jak je průběžně vyhodnocovat a jak zajistit co nejefektivněji přenos informací vlastníkovi bytové jednotky či nájemci bytu. „Když bude obyvatel bytu znát, jakou má spotřebu tepla a teplé vody, bude se podle toho chovat. Musíme ale vyřešit, jak inovovat technologie, aby vše mohlo fungovat. Je již potřeba to začít řešit. Pracujeme na systému, který to bude umět,“ říká Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Důležitým faktorem budou i termíny pro splnění nových povinností, resp. jejich promítnutí do české legislativy. Ta evropská totiž počítá s počátkem změn už od ledna 2022, a poslední technické úpravy musí proběhnout do 31. prosince 2026. A to pro technologie, které pracují v zásadě s pěti až desetiletou životností. Je třeba proto plánovat už nyní.

Roste zájem o elektromobily – kde je ale nabíjet?

Elektromobilita je celoevropský podporovaným hitem, stávající společné garáže domů, ale zatím nejsou na tento trend připraveny ve velkém. „Už dnes je běžně v bytových domech čtyři až pět elektromobilů, praxe ale ukazuje, že víc jich není možné ve společných garážích dobíjet. Správce domů čekají úskalí spojená se sdílením souvisejících nákladů nejen spotřeby samotné elektrické energie, ale je potřeba řešit také bezpečnost elektromobilů pro bytový dům,“ upřesňuje Martin Kroh.

Konference FÓRUM BD 2020 chce také otevřít otázku podpory družstevního bydlení. Organizátoři vidí cestu ve spolupráci s obcemi. Vláda v tuto chvíli odmítá podporu družstevnímu bydlení, jedinou cestu tak vidíme právě ve spolupráci s obcemi. To je jediná možná varianta, jak se mohou dostat méně příjmové skupiny a mladé rodiny k bydlení,“ uzavírá Martin Kroh.

eFórumBD 2020 je druhý ročník setkání předsedů a ředitelů velkých bytových družstev, která společně spravují milion bytů v České republice. Poprvé se bude konat ve dnech 3. a 4. listopadu 2020 formou vzdáleného připojení v reakci na současná proticovidová opatření.

Spoluorganizátory konference jsou také Svaz českých a moravských bytových družstev, Družstevní marketingové sdružení Česká republika a Sdružení nájemníků České republiky.

Další podobné články

Podíváme se, jak se rozúčtovávají služby v bytě

Podíváme se, jak se rozúčtovávají služby v bytě

Při ročním vyúčtování zálohových plateb za osvětlení společných prostor v domě a výtah postupuje SVJ standardně v souladu se zákonem o službách, proto rozúčtování provádí podle počtu osob. Časté dotazy se pak vztahují k situaci, kdy jsou některé byty celoročně neobývané. Komentář pro vás připravilo Sdružení SON v rámci svého projektu Odborného bytového poradenství.