Jednou z možností zvyšování nájemného je inflační doložka. Jak ji využít, aby byla platná?

09 září, 2019
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Zvyšování nájemného má svá pravidla, která je pronajímatel povinen dodržovat. Jedním z nich je i využívání inflační doložky, která pronajímateli zajišťuje možnost pravidelného zvyšování nájmu. Inflační doložka musí být zahrnuta ve smlouvě. Řada běžně užívaných inflačních doložek je však z hlediska zákona neplatná. Jaká jsou pak pravidla pro zvyšování nájmu?

Dohoda má zde přednost před zákonem

Obecně platí, že nájemné může být z důvodu inflace zvýšeno buď na základě pravidel obsažených v občanském zákoníku, nebo dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem. Dohoda má přitom před zákonem přednost.

Co musí být v inflační doložce obsaženo?

Co se týče zvyšování nájemného dohodou, nejčastěji se jeho výše zvyšuje pomocí takzvané inflační doložky obsažené v nájemní smlouvě. Jedná se o smluvní ustanovení, ve kterém je uvedeno, že nájemné se zvyšuje podle míry inflace.

„Doložka je však platná jen v případě, že je v ní jednoznačně uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí, tedy například jedním z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaných Českým statistickým úřadem,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Dále v ní musí být určeno, k jakému datu bude docházet ke zvyšování nájemného. Zvyšovat nájemné pomocí inflační doložky lze přitom jen jednou ročně, typicky se tak děje k 1. lednu příslušného roku nebo k datu výročí uzavření nájemní smlouvy.“

Na zvýšení nájemného vás nemusí pronajímatel upozornit

Ke zvyšování nájemného pak dochází automaticky, tedy pronajímatel nemusí nájemce k placení zvýšeného nájemného vyzývat, ovšem měl by tak učinit v rámci slušnosti, aby předešel budoucím problémům. Nájemce by se tedy neměl spoléhat na to, že když pronajímatel na zvýšení zapomene, stačí, pokud bude platit nájemné v původní výši. Ovšem ostražitý by měl být i pronajímatel, částky odpovídající rozdílu mezi zvýšenou a původní výší nájemného se promlčují v tříleté promlčecí době.

Jiná pravidla platí pro zvyšování nájemného po provedení stavebních úprav

Pro zvýšení nájmu z důvodu stavebních úprav je důležité, aby prokazatelně vedly ke zlepšení podmínek bydlení nebo úspoře energií. V takovém případě lze nájemné zvýšit podle pravidel občanského zákoníku, přičemž se při určení zvýšení vychází z nákladů účelně vynaložených na stavební úpravy.

Lze inflační doložku využít i pro zvyšování plateb za služby?

„V naší poradně se setkáváme také s dotazy na zvyšování plateb za služby, které jsou spojené s užíváním bytu. Zde platí, že platby za služby by měly odpovídat skutečným nákladům na ně. Lze je tedy zvýšit jen při růstu cen a inflační doložkou tedy nelze platby za služby zvyšovat,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Další podobné články

Jak proměnil koronavirus realitní trh?

Jak proměnil koronavirus realitní trh?

Co pandemie koronaviru jednoznačně proměnila, je trh s realitami. Nemáme teď na mysli nedostatek bytů a stále rostoucí cenu, to si necháme na jiný článek, ale to, jak se nemovitosti a vůbec jaké prodávají.