Co nesmí ztratit lesk? Vodovodní baterie

31 ledna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Právě vodovodní baterie patří v našem bytě mezi nejpoužívanější přístroje. Můžeme díky nim šetřit také naši peněženku. Postačí vybrat tu správnou. Která vodovdní baterie je nejhospodárnější?

Kohoutky, páka, nebo termostatická baterie

Vodovodní baterii chceme, aby v co nejkratším době smíchala studenou a teplou vodu na vodu o požadované teplotě. Baterie, u nichž vyteče relativně mnoho vody, než se namíchá na potřebnou teplotu, nepatří mezi úsporné.

Problém tedy nastává u kohoutkové vodovodní baterie. Doba, než se smíchá studená voda s teplou na požadovanou teplotu, je ze všech baterií nejdelší a z baterie tak vyteče příliš mnoho vody, což nemůže považovat za úsporné. Druhou nejčastěji používanou baterii v naší domácnosti je páková baterie. Zde je rychlost namíchání vody na požadovanou teplotu časově o proti kohoutkovému provedení přijatelné a baterie lze považovat za průměrně úsporné.

Třetím řešením je termostatická vodovodní baterie, která se ovládá dvěma prvky. Nalevo se nastaví průtok vody a napravo se nařídí teplota vody. Hlavním úkolem termostatické baterie je udržovat stále stejnou teplotu vytékající vody. Uživatel může teplotu i po spuštění vody jednoduše měnit a rychlost smíchání studené vody s teplou je poměrně vysoká.

Voda + vzduch

Osvědčeným pomocníkem při úspoře v koupelně je tzv. perlátor, který lze snadno našroubovat na vodovodní baterii nebo již je součástí vodovodní baterie. Perlátor míchá vodu se vzduchem. Proud vytékané vody tak získá na objemu, přičemž se spotřeba vody razantně sníží až o polovinu.

Myslete i na úklid

Než sáhnete po podle reklamy nejúčinnějším čističi na celou koupelnu, pozorně prostudujte jeho složení. Zpozorněte, jestli výrobek obsahuje chlór. Mít koupelnu vydezinfikovanou je důležité, ale pokud použijete méně šetrné prostředky, které obsahují chlór, část koupelnového vybavení to může poškodit. Pozor dejte především pochromované koupelnové doplňky, mezi které často patří právě i vodovodní baterie. Poničení baterie nevhodným přípravkem by se vám finančně také nevyplatilo.

 

Další podobné články