Jak správně dezinfikovat společné prostory?

Jak správně dezinfikovat společné prostory?

08 dubna, 2020
Veronika Pavlisová

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Na to, že si po příchodu domů máme důkladně omýt ruce a použít dezinfekci, jsme si již zvykli. Jak se máme ale správně chovat ve společných prostorech bytového domu? Na která místa musíme brát větší zřetel a jak se tato místa doporučují čistit.

Co všechno musíme čistit?

Podle všeobecných doporučení se mají společné prostory vytírat minimálně 2x denně, dle frekvence osob. Stejně tak by se měly otírat všechny plochy, kde dochází ke kontaktu dotykem ruky (kliky, zábradlí, zvonky, tlačítka výtahů apod.).

Jak povrch nejlépe čistit?

Dezinfekci nikdy nestříkejte přímo na povrch, protože je zde riziko přemístění kapének na jiný povrch nebo přímo na vás. Povrch vždy setřete utěrkou či mopem, které jsou navlhčené v dezinfekčním roztoku. Není nutné povrchy příliš máčet. Povrch nechte oschnout, případně po době působení otřete do sucha. Po dobu působení dezinfekčního roztoku je vhodné nevstupovat nebo nesahat na dezinfikovanou plochu.

Jakou dezinfekci použít?

K použití dezinfekce a k jejímu následnému ředění je nutné věnovat maximální pozornost. Při použití roztoku o nízké koncentraci je dezinfekční účinnost nedostatečná. Naopak při použití vysoké koncentraci může dojít k poškození dezinfikovaného materiálu.

„Při použití nového čisticího prostředku jej nejprve otestujte na malém, neviditelném místě. Chemikálie reagují se zpožděním, takže viditelnost poškození může být opožděna v závislosti na okolním prostředí, jako je třeba teplota a vlhkost okolí,“ radí Rafael Tyml, obchodní ředitel ze společnosti KONE, a.s. Vždy si nejprve pečlivě přečtěte návod, který musí být na každé dezinfekci. Ohled berte také na dobu působení dezinfekce. V případě, že dezinfekční prostředek nebude působit dostatečně dlouhou dobu podle návodu, nedojde k dezinfekci, protože se nevytvoří celiství dezinfekční film.

Na co si dát při dezinfikování pozor?

Čisticí ani dezinfekční prostředek nikdy nestříkejte přímo na povrch, protože by na něm mohly zůstat stopy. Prostředek se může dostat do tlačítek zařízení (u výtahu či zvonků) a poškodit tak elektroniku. Přímý postřik může také způsobit rozšíření virusu a bakterií.

Jakým dezinfekcím je raději vyhnout?

Nepoužívejte kyseliny, činidla obsahující chloridy (jako je kyselina chlorovodíková) ani chlorová bělidla. Způsobují trvalé poškození povrchů z nerezové oceli, ze které bývá vyroben třeba výtah, kliky či prvky zábradlí. Nikdy nepoužívejte na plastové díly (např. tlačítka nebo displeje) minerální destiláty, ředidla barev, odstraňovače nátěrů nebo produkty na bázi ropy.

Další podobné články

Kdy musíte strpět vstup do svého bytu

Vlastníkovi bytové jednotky může v různých situacích vzniknout povinnost vpustit do své bytové jednotky cizí osobu. I když má ze zákona vlastník k bytové jednotce výlučné dispoziční právo, je toto v zákonem vyjmenovaných případech omezeno.

Do moderního bytového domu jedině moderní výtah

Každý bytový dům dnes může být moderní. Zateplení, plastová okna, elektronické zvonky jsou dnes již samozřejmostí. A do moderního bytového domu patří také výtah. Co ty dnešní již umí?

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.