Jak proměnil koronavirus realitní trh?

Jak proměnil koronavirus realitní trh?

02 září, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Co pandemie koronaviru jednoznačně proměnila, je trh s realitami. Nemáme teď na mysli nedostatek bytů a stále rostoucí ceny, to si necháme na jiný článek, ale to, jak se nemovitosti a vůbec jaké prodávají.

On-line prohlídky

Koronavirus a opatření vlády velmi zkomplikovaly práci realitních makléřů. Ty však zareagovali velmi rychle a okamžitě využili moderní technologie – svým potencionálním klientům nabídli on-line prohlídky, videa z prohlídek nemovitostí a 3D fotografie místností i okolí nemovitosti. Ty si jejich klienti okamžitě oblíbili a zůstávají na trhu a v nabídce nemovitostí stále jako alternativa či zpestření inzerátu.

Bydlet mimo město

Lockdowny i homeoffice nás přiměly trávit více času doma, a i to má vliv na realitní trh. Raketově stoupla poptávka po rekreačních objektech. To se však podepisuje na rostoucích cenách chat a chalup. Podle statistiky realitních kanceláří poptávka roste až o 30 % a na jeden inzerát se ozývá až několik desítek zájemců.

Hodně z nás také mění bydlení v bytech přímo ve městě za objekty na periferii nebo se stěhuje přímo na vesnice. Velkou oblibu zaznamenaly také řadové domečky a byty s předzahrádkou či s větší terasou nebo alespoň s balkonem.

Dražby a aukce

Jak již bylo zmíněno, na řadu nemovitostí se ozývá i několik desítek zájemců, a to vede prodávající využít k prodeji dražbu či aukci. Často se v inzerátech objevuje u ceny slovní spojení jako prodej za nejvyšší nabídku nebo už při poptávce vám realitní makléř sdělí, že je více zájemců, kteří za nemovitost chtějí zaplatit více financí. Vyšší nabídku nemovitostí a zároveň větší potávku zaznamenávají také realitní kanceláře poskytující dražby nemovitostí.

Družstevní bydlení

Na výsluní se opět dostávají také družstevní byty a nová družtevní výstavba. Ta je oblíbená především díky snadnějšímu financování. Více se dozvíte v našem podcastu ZDE.

 

Další podobné články

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Jak se budou vyvíjet ceny bydlení v roce 2024?

Ceny bydlení stále zůstávají velkým tématem. Hovoří se o dvojnásobném růstu za posledních 5 let, či trojnásobném růstu oproti cenám před 10 roky. Kam se ceny vydají v roce 2024 u vlastního bydlení a podnájmů? Jaké budou sazby hypoték, které jsou jedním ze zásadních hybatelů trhu s bydlením?