Jak číst energetické štítky u spotřebičů? Od března nás čeká změna

28 února, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Kategorie A a k tomu hromada znamének plus – taková je aktuální realita při výběru nového spotřebiče. Na písmenka pod B narazíme minimálně, a proto nás od března čeká změna. Co bude nového a jak se v kategoriích zorientovat?

Na kategorii A již jen tak jednoduše nenarazíte

Evropská komise schválila nový systém, který se vrací k označování kategorií písmeny od A do G. Ze systému jsou navíc vyloučena plusová znaménka. Jednotlivým kategoriím písmen se přiřadí nové parametry, takže například současné A+++ bude odpovídat novému C. Nový systém počítá s vývojem spotřebičů, a proto na kategorii A v obchodech jen tak nenarazíte, neboť takto energeticky nízkonákladové spotřebiče zatím nejsou k dispozici. Evropská komise si tedy nechává zadní vrátka pro vývoj nových technologií v úsporách za energie.

Nejprve pračky a poté sušičky

Na nový systém štítkování nepřejdou všechny spotřebiče hned. Od března se štítky změní u myček na nádobí, praček a kombinovaných praček se sušičkou, chladniček, mrazáků a vinoték, svítidel a elektronických displejů (např. televizorů, monitorů a digitálních informačních displejů). V druhé vlně od 1. prosince 2021 se štítky budou upravovat také pro klimatizace, trouby, odsavače par, sušičky prádla a ohřívače vody.

Štítky nám řeknou více

Štítky nám nově sdělí více informací. Kromě spotřeby elektřiny budou obsahovat také neenergetické údaje, například informace o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus a také třeba informace o hluku spotřebiče. U chladicí techniky se nově dočteme informace o objemu chladničky či mrazáku. Změna nastane také u vinoték, zde bude objem určován podle počtu lahví o objemu 0,75 litrů.

Další podobné články

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Úspora energie díky zasklívacím systémům

Balkonové zaklení může ušetřit energii potřebnou na vytápění. Kvalitní systémové řešení podle odborného posudku sníží tepelnou ztrátu přiléhající místnosti o 19 až 29 procent. Podmínkou je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celek.