Jak číst energetické štítky u spotřebičů? Od března nás čeká změna

Jak číst energetické štítky u spotřebičů? Od března nás čeká změna

28 února, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Kategorie A a k tomu hromada znamének plus – taková je aktuální realita při výběru nového spotřebiče. Na písmenka pod B narazíme minimálně, a proto nás od března čeká změna. Co bude nového a jak se v kategoriích zorientovat?

Na kategorii A již jen tak jednoduše nenarazíte

Evropská komise schválila nový systém, který se vrací k označování kategorií písmeny od A do G. Ze systému jsou navíc vyloučena plusová znaménka. Jednotlivým kategoriím písmen se přiřadí nové parametry, takže například současné A+++ bude odpovídat novému C. Nový systém počítá s vývojem spotřebičů, a proto na kategorii A v obchodech jen tak nenarazíte, neboť takto energeticky nízkonákladové spotřebiče zatím nejsou k dispozici. Evropská komise si tedy nechává zadní vrátka pro vývoj nových technologií v úsporách za energie.

Nejprve pračky a poté sušičky

Na nový systém štítkování nepřejdou všechny spotřebiče hned. Od března se štítky změní u myček na nádobí, praček a kombinovaných praček se sušičkou, chladniček, mrazáků a vinoték, svítidel a elektronických displejů (např. televizorů, monitorů a digitálních informačních displejů). V druhé vlně od 1. prosince 2021 se štítky budou upravovat také pro klimatizace, trouby, odsavače par, sušičky prádla a ohřívače vody.

Štítky nám řeknou více

Štítky nám nově sdělí více informací. Kromě spotřeby elektřiny budou obsahovat také neenergetické údaje, například informace o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus a také třeba informace o hluku spotřebiče. U chladicí techniky se nově dočteme informace o objemu chladničky či mrazáku. Změna nastane také u vinoték, zde bude objem určován podle počtu lahví o objemu 0,75 litrů.

Další podobné články

Máte správně nastavené zálohy po zdražení elektřiny?

Máte správně nastavené zálohy po zdražení elektřiny?

S koncem loňského roku přestal platit vládní cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Zároveň s tím začala platit vyhláška Energetického regulačního úřadu, která znatelně zvýšila poplatky za distribuci elektřiny. Co to pro nás nyní znamená a na co bychom měli dát pozor? 

Zdražení elektřiny 2024. Zjišťovali jsme, kolik a za co zaplatíme

Zdražení elektřiny 2024. Zjišťovali jsme, kolik a za co zaplatíme

Od ledna čelíme značnému nárůstu distribučních poplatků za elektřinu. Od ledna čelíme značnému nárůstu distribučních poplatků za elektřinu. Víte, jaké poplatky vlastně platíte a jak se změnily? Přinášíme přehledné srovnání pro domácnostmi nejběžněji používanou sazbu D02d.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaika je bezesporu fenoménem dnešní doby a instalace fotovoltaických elektráren na plochých střechách jsou velmi žádaným řešením. Jejich současná legislativa je ale bohužel nedostatečná a bude nutné, aby došlo k úpravám. Jak poznatky z realizací potvrzují, lze předpokládat, že jedním z nových požadavků bude …