Interiérový designér – co nám vlastně může nabídnout?

17 května, 2019

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Při zařizování bytu musíme zohledňovat cenu, praktičnost a vzhled. Přesto nemusí být celkový estetický dojem takový, jak bychom si přáli. Správně vybraný a sladěný vzhled může naše bydlení značně vylepšit.

Výběr materiálů, barev a stylů. Budou spolu opravdu ladit?

Celkový styl a zařízení interiéru se vyplatí volit nejen podle praktických hledisek, ale také estetických. Nejen interiéroví designéři, ale i psychologové vám potvrdí, že barvy, vzory a struktury mohou zásadně ovlivnit charakter místnosti, a to k lepšímu i horšímu. „Vždy je důležité vzít v potaz požadovaný výsledek a vliv ostatních, ať už stávajících či plánovaných, barevných prvků. Barevný výsledek je totiž mnohem více než jen pouhý součet použitých barev a stylů. Jde o celkovou vyváženost a identitu místnosti, v níž byste se měli cítit příjemně a svobodně,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Co očekávat od interiérového designéra

Interiérový design je relativně nová profese, která alespoň v našich končinách není pevně ukotvena. Řada lidí si myslí, že je to zbytečná investice pro snoby, kteří nemají čas na to, aby si zařídili byt jako každý jiný člověk. To není tak úplně pravda. Interiérový designér nemusí mít technické vzdělání, protože, na rozdíl od bytového architekta, nemusí ovládat technické kreslení a technické normy. Má ale velmi rozsáhlé znalosti o barevné škále, kombinacích barev a nejrůznějších stylech. Orientuje se v různých typech nábytku, umí poradit s výběrem nátěru, tapet, bytových textilií a dekorací. Je to přesně ten člověk, který vyřeší a doladí ty nejmenší detaily prostoru a vám pak předá kompletně zařízený interiér.

Interiér pod kůží

„Interiérový designér také musí být tak trochu psycholog. Před samotným návrhem je zapotřebí dobře poznat toho, kdo bude navrhované či rekonstruované prostory obývat. Musí umět také klást správné otázky, aby získal klíčové odpovědi – dobrý designér se nespokojí jen s tím, co je zjevné na první pohled. Každý jsme nějaký a máme jiný temperament a osobnostní rysy. To, jací jsme, má velký vliv na to, jaké barvy se nám líbí a jak nás tyto barvy ovlivňují. To by se mělo odrazit i v návrzích od designéra,“ vysvětluje Anke Glut.

Domov je pro vás, nikoliv pro designéra

Při výběru designéra se nejprve ptejte na doporučení od přátel a známých. Pokud nemáte reference, podívejte se do portfolia – hotové realizace vám pomohou s rozhodnutím a lépe se tak ztotožníte s prací designéra. Důležité je, aby vám designér sedl jako člověk a měli jste z něj dobrý pocit. Naslouchá vám dostatečně, bere v potaz vaše přání, nebo se naopak snaží vám vnutit své představy a řešení? Je potřeba si uvědomit, že interiérového designéra si vybíráte proto, aby vám pomohl vytvořit domov, ve kterém se budete cítit dobře vy, ne on. Vy tam budete žít, takže se nebojte prosadit svoje názory.

Další podobné články

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.