Home office pohodlně – vyberte tu správnou židli a stůl

16 ledna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Přes trvající pandemii koronaviru dává většina firem svým zaměstnancům možnost home office. Ačkoliv se to zdá jako výhoda, nemusí být domácí podmínky vždy uzpůsobené dlouhodobější kancelářské práci u počítače. Odnášejí to nejčastěji záda. Do pohody nepřispívá ani zvýšený stres a psychický tlak. Jak si svoji domácnost přizpůspbit práci z domu?

V první řadě si najděte místo, svůj koutek, kde budete minimálně rušeni. Vyvarujte se práci z obývacího pokoje s přímým pohledem na TV či z jídelny, kde pobíhají děti. Snažte se co nejvíce eliminivat rušivé elementy právě jako je možnost sledování televizoru. Svoje pracovní místo si vybavte kvalitní židlí i stolem a dostatkem úložného prostoru.

Správně se usaďte

Špatným sezením může docházet k bolestem určitých oblastí našeho těla, a dokonce k jejich poškození. Nejčastěji trpí naše záda. Správné sezení má vliv i na další oblasti – jsme schopni soustředit se delší dobu, zlepšuje se náš krevní oběh a dochází ke snižování stresu. Základním pravidlem je, že vybírejte židli, která se maximálně řizpůsobí vaší postavě. Okraj sedáku a podkolenní jamky by měly být vzdálené 5 – 10 centimetrů. Záda se opírají o opěradlo v celé délce a největší oporu musí mít v bederní části.

Opěrky mají také své funkce

Podpěrky nejsou pouze designovým doplňkem. Jsou skvělými pomocníky pro to, aby se ruce zbytečně neunavily. V ideálním případě by měly mít nastavitelnou výšku, aby měl člověk paže v pravém úhlu vůči tělu.

Hlavová opěrka je příjemným benefitem některých kancelářských židlí a ocení ji zejména ti, kteří na židli tráví podstatnou část dne. Příjemně uleví krční páteři a při občasném odpočinku ponese váhu hlavy. Měla by být polohovatelná.

Nezapomínejte na kolečka

Důležité je také vybrat kolečka, která budou vhodná na povrch, kde bude židle postavena. Dražší židle mohou být opatřeny kolečky s brzdou, která se aktivuje jen po dosednutí – židle při vstávání a usedání neujede a zvyšuje se tak bezpečnost.

Pracovní stůl

Pracovní stoly mají mnoho variant. Při rozhodování často bohužel nebývá možnost vyzkoušet si, jaké provedení vám bude vyhovovat. Proto je důležité vědět, jak chceme daný kus nábytku využívat, abychom mohli vybrat ten správný. Existuje několik základních kritérií, které určují, na co je daný stůl vhodný, a jaký tip práce na něm bude nejpohodlnější. To ovšem neznamená, že by na stole na PC nešlo psát.

Největší neřestí je sezení u malého nízkého stolu, na kterém není místo pro klávesnici, takže je člověk nucen se hrbit. Výška desky stolu by měla být cca 75 cm pro průměrně vzrostlého uživatele, stůl ale může být i o něco vyšší, jen je vhodné si k němu pořídit výškově nastavitelnou židli.

Další podobné články

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Vyznejte se ve vysavačích. Víme, který je pro vás ten pravý

Druhů vysavačů na trhu přibývá a vyznat se v nich není snadné. Zvolíte sáčkový, nebo bezsáčkový? Je pro vás vhodnější klasický podlahový vysavač, nebo je lepší tyčový? A co takhle robotický vysavač? Máme pro vás přehled funkcí, výhod i nevýhod.

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.